Schoonheid in hartje Zeeland Bewoners huis uit na gaslek Dreischor Overeenkomst over ovonde bij afslag A58 2 ZEELAND ONDERWIJS REISAFSTAND j Oor Nergens in het land wonen jongeren zo ver van de middelbare school als op Noord-Beveland. Gemiddeld leggen zij veertien kilometer af. Commentaar Het eiland Saba en de omringende zee is waarschijnlijk het mooiste natuurgebied van het Koninkrijk der Nederlan den. Maar bij de verkiezing die deze maand wordt gehou den gaat het niet alleen om pure natuurwaarden. Het gaat ook om bereikbaarheid en toegankelijkheid. Diep duiken op de Saba Bank of een bezoekje aan het dorp The Bottom op het vulkanische ei land is niet voor iedereen weggelegd. Dus kijk je al gauw in je ei gen omgeving. In Zeeland hebben we het Nationaal park Oosterschelde. Het is niet te vergelijken met Saba of met andere grote concurrenten als de Veluwe en het Waddengebied. De Oosterschelde, eens een machtig onderdeel van het Schelde-estuarium, is gekluisterd. De kunstmatige begrenzing door dammen en dijken doet de natuur in het gebied geen goed. Op weg naar het strand rijden toeristen er soms achteloos doorheen. Gelukkig weten veel mensen beter. Duikers worden lyrisch van de onderwaterschatten. Fietsers trek ken graag langs het water dat altijd anders is. Met een beetje ge duld zie je bruinvissen jagen. Vogelaars kijken steeds weer hun ogen uit. Deze schoonheid ligt in het hart van Zeeland. Dat merk je aan het verkeer dat het gebied doorsnijdt. Dat merk je aan de binnenvaart en aan de vissers die het water intensief gebruiken. Deze nauwe banden met het gewone leven maken het park uniek. De Oosterschelde brengt de natuur dicht bij Zeeuwen en hun gasten. De verkiezing is een mooie kans om iets terug te doen. Daarom is het goed dat gedeputeerde Carla Schönknecht een cam pagne start. Als de Oosterschelde wint, levert dat geld op en gratis promotie. Nog belangrijker: in elke stem zit de bevestiging dat het natuurgebied moet worden gekoesterd. Nauwe banden met het gewone leven maken de Oosterschelde uniek Die evacuatie was uit pure voor zorg, zegt Corry Brand, woord voerster van Veiligheidsregio Zee land. De brandweerlieden en me dewerkers van Enduris hadden de situatie volgens haar onder contro le. Al kregen ze de gasstroom pas na ruim drie uur gestopt. In eerste instantie wilde een monteur van Enduris de leiding af sluiten om het lek rustig te kun nen verhelpen. Maar bij een hoofd gasleiding kan dat niet zomaar, omdat de continuïteit van de toe voer in het dorp dan in gevaar zou komen. Daarom moesten er twee omleidingen worden aangelegd. Tot 17.30 uur is er gas uit de lei ding gelekt. „Op zich is dat niet schadelijk, omdat het vergaat in de open lucht. Maar we wilden het risico niet nemen dat er men sen in de naastgelegen huizen za ten, terwijl er mogelijk gas bin nen kwam. Als het in een ruimte blijft hangen is het namelijk wel gevaarlijk", aldus Brand. De dichtstbijzijnde woning stond zo'n vijf meter van het gaslek. Brandweerlieden probeerden met een 'waterscherm' te voorko men dat het gas de huizen zou binnenstromen. Fijne straaltjes water moesten het gas zodanig verdunnen dat de concentratie minder werd en het niet makke lijk zou verspreiden. Na een laat ste gasmeting konden de bewo ners terug naar huis. Almanak Tijdens een avondje relaxen op de bank bij een vriendin, kre gen de konijnensloffen van de Hulsterse het zwaar te verdu ren. De Franse bulldog pup leef de zich liever uit op de pluche hangoren, dan op zijn eigen speelgoed en daar waren ze niet tegen bestand. Thuis ging ze met naaigerei in de weer om het oor terug aan de pantoffels te rijgen. Uit interesse vroeg haar moeder wat ze aan het doen was. „Ik ben even mijn sloffen een oor aan het aan naaien", zei ze grijnzend. Vrouw komt om door ongeval Fashion Beauty Event Opening nieuw pand Saman Wandelclub diabeti ci op naar medaille ie ooit de opvol ger wil worden van Johnny Hoogerland krijgt onge merkt als scholier al een goede training. Zeeuwse kinderen moe ten verreweg het langst fietsen naar de dichtstbijzijnde school voor voortgezet onderwijs: ge middeld 5,2 kilometer. Enkele reis, welteverstaan. De jongste cijfers die het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) heeft vergaard, laten er geen misverstand over bestaan. De Zeeuwse jeugd moet heel wat overbruggen - niet zelden ook in letterlijke zin - om aan de leerplicht te voldoen. Met 5,2 ki lometer gemiddeld laat Zeeland de andere provincies ruim achter zich. Drenthe komt nog het dichtst in de buurt, met 3,9 kilo meter. Het brons is voor Fries land, goed voor 3,4 kilometer. De rest van het provinciepeloton volgt op ruime afstand. Vooral van de Noord-Beveland- se jeugd wordt veel uithoudings vermogen - of een kostbaar bus abonnement - verlangd. Met ge middeld veertien kilometer tus sen huis en de dichtstbijzijnde onderwijsvestiging (die niet per definitie ook de gekozen school is) voert zij met grote voor sprong de landelijke ranglijst aan. De Limburgse gemeente Bergen volgt als tweede, met 10,6 kilometer. Opmeer in Noord-Brabant (9,9 kilometer) is derde. Borsele (9,1 kilometer) noteert een zevende stek. Negen van de dertien Zeeuwse gemeenten staan bij de eerste honderd, van bijna 400 Nederlandse gemeen ten. Alleen in Kapelle, Vlissin- gen, Goes en Middelburg blijft de afstand binnen de perken. De jeugd op Schiermonnikoog en Vlieland lijkt te boffen. Jonge ren wonen daar het dichtst bij een middelbare school. Maar al- leen als men kiest voor het vm- bo. Havo- en vwo-leerlingen moeten er beduidend verder rei zen: zo'n 35 kilometer. Basisscholen Het CBS keek ook naar de nabij heid van basisscholen. Daar zijn de verschillen tussen gemeenten veel minder groot. In Zeeland va rieert de afstand van 600 meter (Reimerswaal en Vlissingen) tot een kilometer (Sluis, Hulst en Noord-Beveland). Landelijk is het gemiddelde 700 meter. Rijkswaterstaat steekt 600.000 eu ro in een ovonde bij de afslag Rit- them van de A58. De provincie legt de rest bij, naar verwachting 2 tot 3 ton. Volgend jaar moet de ovonde klaar zijn. De huidige kruising van de Rit- themsestraat (N662) met de A58 is onveilig. Het gaat om de oprit van de A58 in de richting van Goes. Om de verkeersveiligheid te verbe teren is op die plek een ovonde voorzien, een ovale rotonde. Vanuit het landelijke aansluitin- genbeleid heeft Rijkswaterstaat 600.000 euro beschikbaar gesteld. De provincie is de uitvoerende partij. Om ervoor te zorgen dat het geld op de rekening komt van de Middelburgse abdij heeft het provinciebestuur gisteren beslo ten daarvoor een overeenkomst met Rijkswaterstaat aan te gaan. Hoeveel de ovonde precies gaat kosten is nog niet bekend. Dat hangt af van de aanbesteding. Wel is afgesproken dat het resterende bedrag voor rekening van de pro vincie komt. Gedeputeerde Harry van der Maas schat dat het gaat om 2 tot 3 ton. De ovonde moet in de loop van volgend jaar klaar zijn. woensdag 12 oktober 2016 li Bij graafwerkzaamheden aan de Welleweg in Dreischor is gister middag rond 14.15 uur een lek ontstaan in de hoofdgasleiding van het dorp. Bewoners van twee woningen moesten tijdelijk hun huis uit. Elodie Kint Dreischor Tip? redactie@pzc.nl AXEL Een 26-jarige vrouw uit Sint Jansteenis gisteravond in een ziekenhuis in Gent over leden aan de verwondingen die ze eerder op de dag bij een eenzijdig ongeluk in Axel had opgelopen. Ver moedelijk was de vrouw met een wiel van haar auto in de berm beland. Tijdens het corrigeren van deze ma noeuvre, kwam ze op de lin kerbaan terecht. Ze corri geerde dit weer en vloog- toen over de kop. BURGH-HAAMSTEDE Bij modezaak De Boulevard in Burgh-Haamstede wordt vanavond vanaf 19.00 uur een Rondje Boulevard ge houden; een fashion beau ty event voor mannen en vrouwen waaraan verschil lende ondernemers uit het dorp meewerken. Er is live muziek van Sandra van Sic- hem en er zijn hapjes en drankjes. De ondernemers presenteren zichzelf, er zijn tal van acties en er is een modeshow. ZIERIKZEE Gedeputeerde Jo-Annes de Bat (Economie) opent mor gen het nieuwe pand van de Saman Groep in Zierik- zee. Hij doet dat samen met burgemeester Gerard Rabe- link en directeur Daniël Lod ders. Het installatiebedrijf heeft na 40 jaar de Julia- nastraat verruild voor nieuw bouw op het bedrijventer rein aan de Gouwepoort. Sa man houdt zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur open huis voor publiek. ZIERIKZEE Ze verloren in een paar maanden tijd kilo's, hun sui kerwaardes daalden en ze zijn helemaal klaar voor de topprestatie die hen deze week wacht. De Schou- wen-Duivelandse deelne mers aan de Nationale Dia betes Challenge kunnen trots zijn. De medaille van hun vierdaagse lonkt. Zeeuwse Rolf Bosboom Kamperland w Zeeuwse kinderen zijn, met afstand, het langst onderweg naar de dichtstbijzijnde middel bare school. Gemiddeld moe ten zij 5,2 kilometer overbrug gen. Ernst Jan Rozendaal Oost-Souburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 54