World Tegel Expo! 4 NI We moeten blijven praten met de Russen. Er is geen militaire oplossing INTERVIEW MINISTER JEANINE HENNIS De Koude Oorlog een echo uit het verleden? Nee, zegt minister Jeanine Hennis van Defensie. De dreiging komt nog altijd uit Rusland en is misschien wel gevaarlijker dan ooit. WorldTegelExpo smulderstextiel.nl land raketten naar Kaliningrad, een Russische enclave tussen Polen en de Baltische staten. Ook in landen rond de Zwarte Zee leven zorgen over de Russische militaire aanwezig heid. „De Russische dreiging is daar elke dag voelbaar. Vergeet niet dat de Krim aan de overkant van de Zwarte Zee ligt. Ik stond in Albanië in een oude nucleaire bunker van vijf ver diepingen, diep onder de grond. Al les was precies achtergelaten zoals die destijds werd verlaten. 25 jaar lijkt voor ons een eeuwigheid, maar dat is het gewoon niet. Albanië was toen een soort Noord-Korea. Als je ziet waar het land nu staat, is dat on gekend. Mijn Albanese collega Mimi Kodheli moest tijdens haar jeugd nog marcheren met een kalasjnikov in de hand. Wij denken: die tijd ligt achter ons en komt nooit meer te rug. Maar dat is te simpel. Daarom sturen we militairen ter geruststel ling van onze bondgenoten naar Li touwen. Die maatregelen worden niet genomen voor de bühne." inister Jeanine Hennis-Plas- schaert van De fensie wikkelt haar brede sjaal nog eens extra om haar schouders. In haar chique werkka mer met uitzicht op het Plein in Den Haag is het frisjes. De ramen staan op een kier en de verwarming staat niet aan. De kou deert haar niet. Het past in een gesprek dat ook over de Koude Oorlog gaat en de si tuatie van nu, die volgens Hennis ge vaarlijker is dan de evenwichtsoefe ning tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie uit de vorige eeuw. De wereld is onveilig. Na jaren van fikse bezuinigingen is daardoor ook de discussie over meer geld voor de krijgsmacht losgebarsten. „'Minimaal', zei hij." „Er is de afgelopen twintig jaar onge kend hard bezuinigd. Dat los je niet even op." „Ik heb gezegd dat we toe moeten naar in ieder geval het gemiddelde van Europese NAVO-landen. Dat staat ook in ons programma, dat heb ik dubbel gecheckt. Dan kom je uit op ruim twee miljard euro erbij, in middels bijna 3 miljard. Het geld groeit niet aan de bomen, dus dat zal gefaseerd moeten, maar we moeten er ook niet eindeloos over doen." „De Amerikanen hebben groot ge lijk. De balans is volledig weg. Stel dat het Verenigd Koninkrijk straks de EU verlaat, dan wordt 80 procent van het NAVO-budget door niet- EU-landen opgebracht. Dus zeg ik: Europa, kom op!" „Het bekt lekker. Maar ik vraag me af wat het oplevert. Activering van de dienstplicht vraagt om een enorme investering. De krijgsmacht is veran derd: vroeger hadden we een kleine beroepskern, met daarnaast een groot reservoir dienstplichtigen. Nu hebben we een beroepsleger, met een flexibele schil van reservisten. Er zijn taken bij gekomen. De collectie ve verdediging van NAVO-grondge- bied is maar één onderdeel, de mees te missies voeren we uit in het kader van een stabiele internationale rechtsorde. Dan hebben we het niet over een walk in the park. Met 'even' zes maanden opleiden ben je er niet. Bovendien kunnen dienstplichtigen alleen vrijwillig buiten NAVO-ge- bied worden ingezet. Dat creëert on zekerheid. En dan nog praktisch: kijk wat er nodig is aan opleidingscapaci teit, legering, voertuigen, eten. On der de streep pleit er dan weinig voor een activering van de dienst plicht." „Defensie is niet bedoeld om de maatschappij met elkaar te leren communiceren. Dat kan ook op school, bij de sportclub, in het buurt huis of via vrijwilligerswerk." „Dat is zeker waar. Voor probleem jongeren kan dat heel goed werken. En we zijn niet te beroerd om een bijdrage te leveren. Maar ik moet er niet aan denken dat we Defensie gaan zien als een grootschalig herop voedingsinstituut. De kerntaak is het beschermen van onze vrijheid en veiligheid." Die veiligheid staat onder druk. Rus land laat steeds vaker spierballen zien. Deze week nog verplaatste het Nieuw in Nederland! "siom2 Paul RoescherI Vlieg met Smulderstextiel.nl naar Curacao! woensdag 12 oktober 2016 II Vorige week was u in Roemenië, Albanië en Bulgarije. Wat trof u aan? Hanneke Keultjes Laurens Kok Uw partijleider Mark Rutte wil een miljard euro extra voor Defensie... ...is dat genoeg? U zei eerder dit jaar dat ruim 2 miljard euro nodig is. Heeft u zo weinig in te brengen in uw partij? Amerika zegt dat Europa zijn eigen broek moet ophouden. Over verkiezingsprogramma's gesproken: wat vindt u van het herinvoeren van de dienstplicht, zoals het CDA wil? Het CDA wil dat mensen uit verschillende lagen van de bevolking elkaar weer ontmoeten. Bij de krijgsmacht leer je discipline. De grote doorbraak! Niet eerder ging er zo'n wereld van mogelijkheden open pj o yyi Met de juiste woonvloer geeft u uw Uiya '«*1- woning de juiste statuur. Met Ciga nrOOt formaat XXL tegels van 75x75 tot 160x320 cm. 1200 tegels in graniet, marmer, basalt, 5 tegel woonvloeren travertin en betonlooks. En meer dan 100 soorten keramisch parket! J "5 Keuze uit 50 fabrikaten wereldwijd! Uit Italië, Spanje, Arabische emiraten en Brazilië. Als u hier niet slaagt, slaagt u nergens! voor consumenten, bouwers, ontwerpers '*251? en architecten. pSGROo, A/legastore in Rijssen - Plaagslagen 2 (0548) 540 340 dekbedovertrekken en hoeslakens Ga naar en doe gratis mee!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4