E 44 8 €10 WAT MAG'T KOSTEN? PZ Wekelijks speurt de redactie op sites als Marktplaats en Prikbord naar buitenkansjes, bijzondere objecten en vreemdsoortige hebbedingen. Deze week vonden we een complete imkeruitrusting, inclusief materialen en drie bijenvolken. en unieke kans voor een be ginnende imker' staat in de I Prikbord-advertentie. „Ie mand die wil beginnen met bijen houden, wil ik gerust de fijne kneep jes van het vak leren", vertelt Elbrich van den Assem uit Noordwelle. „Zo begon ik zelf ook: imker Ab Ad miraal maakte me wegwijs. Hij is in middels boven de 8o jaar, geeft nog steeds bruikbare adviezen, maar stopt binnenkort als imker. Daarmee zet ook ik een punt achter deze hobby." Natuurliefhebber Van den Assem is een groot natuur liefhebber. Het moment waarop ze tien jaar geleden een imker aan het werk zag, was ze verkocht. „Dat wil ik ook, dacht ik meteen." Van den Assem legt uit wat de be langrijkste werkjes van een imker zijn. „Bijen doen veel zelf; als imker hoefje alleen bij te sturen. Ik maak de honing niet, dat doen zij. In het voor- DE CONCURRENTIE jaar probeer ik mijn bijenvolken zo groot mogelijk te houden door het zwermen tegen te gaan. „Vanaf juni houd ik de productie in de gaten en aan het einde van de zo mer begin ik ze suikerwater te voe ren. Omdat ik de honing weghaal, moet ik de bijen voeding teruggeven, anders overleven ze de winter niet." Een dure hobby is het niet. Sterker: Van den Assem kende zomers met behoorlijke opbrengsten van de ho- ningverkoop. „Ik heb maximaal vijf bijenvolken in mijn kasten gehad. In de zomermaanden praat je dan over ongeveer 200.000 bijen. Er zaten ja- Bijen doen veel zelf. Als imker hoef je alleen bij te sturen ren tussen dat ik ruim 100 potten ho ning verzamelde. Bij een boer en tij dens mijn werk op een rondvaart boot verkoop ik veel potten. Zo haal ik inkomsten uit mijn hobby." Met zoveel bijen om je heen rijst de vraag of het niet gevaarlijk is. Volgens Van den Assem valt dat mee. „Je wordt gestoken, maar daar wen je aan. Het doet maar even zeer. Een bij is bezig met honing verzamelen en zal alleen wanneer hij in het nauw wordt gedreven een keertje steken. Er lopen wetenschappelijke onderzoe ken naar de vraag of bijensteken ge neeskrachtig werken. Ik ben be nieuwd." Van den Assem verkoopt de hou ten kasten, haar imkerpak, een bero- ker om de bijen rustig te maken, een slinger om de honing te slingeren en diverse kleine materialen. Ook de drie bijenvolkjes die ze bezit, mogen weg. Al valt afstand doen haar zwaar. „Maar ik word 60 jaar, er komen kleinkinderen en ik werk nog. Dit is het juiste moment om te stoppen." l 15 Bruiloften en partijen, zak- en kleedgeld: wat hebben we ervoor over? Deze week: een verjaardagstaart. Romy Egge- been (17) uit Wolphaarts- dijk: „Voor familie en vrienden vind ik het leuk om al mijn cre ativiteit in het maken van een taart te stop pen. Voor de 50ste verjaar dag van mijn moeder bakte ik dit jaar een oreo-mon- choutaart. Dat werd een grote piramide met figuurtjes van marsepein, waaronder al lemaal oude vrouwtjes. Ik was tevreden met het resul taat. Alles bij elkaar waren de kos ten 25 euro, denk ik." Lotte Nelissen (39) uit Zon- nemaire: „Voor de laat ste verjaardag van één van mijn kinderen maakte ik een arretjescake van biscuitjes, chocolade en cacaopoeder. Wat de kinde ren ook erg waarderen is een fototaart. Dan laat ik, bij voorbeeld bij de HEMA, een vakantiefoto op de taart zetten. Pas als alle visite aan wezig is, be ginnen we met aansnijden. Zo'n speciale taart is iets duurder dan een doorsnee taart: zo'n 30 tot 35 euro." Marcel Borgen (23) uit Goes: „Ik bestel meestal twee taarten bij een winkel of su permarkt in de buurt. Zelf taarten maken is niet mijn hobby. Ik her inner me dat ik vroeger mijn moeder eens hielp bij het bakken van een appeltaart, maar dat was geen succes. Aan een ver jaardagstaart geef ik gemid deld 10 euro uit. Bij andere gelegenheden kan dat bedrag oplopen, bij voorbeeld bij een bruiloft." woensdag 12 oktober 2016 ^Af scheid nemen van haar bijen zal Elbrich zwaar vallen. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Object Imkeruit rusting en materialen Verkoper Elbrich van den Assem (59) uit Noord- welle Prijs n.o.t.k. Gezien op Prikbord Bijenhobby levert leuk zakcentje op Hans Puik —Elbrich van den Assem ->»' - V' VA A kenen toebeho ren, bieden- Amstel veen, (Markt plaats) bijenvol- Honingramen voor bijenkast, bieden, Enschede (Marktplaats) TA Imker- hoed, 9,95, Hilver sum, (Markt plaats)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 49