Niets menselijks is notaris vreemd 44 Een bijbaantje blijft je je hele leven bij 7 WAARVAN AKTE De notaris Het kantoorgebouw staat te glanzen. Dure auto's op de parkeerplaats, een imposante ontvangsthal achter de hoge glazen gevel. Het gaat zichtbaar goed met het bedrijf dat er is gehuisvest. Nu wel. Een jaar geleden meldden de oprichters zich bij ons kantoor. Twee slimme jongens die een bedrijf willen starten dat software ontwikkelt voor online platforms. Innovatief en baanbre kend. Hun papieren ogen goed. Ze hebben er varing met ondernemen, er is een grote inves teerder, en de overheid steunt hun initiatief. Mij vragen ze om een gedegen bedrijfs structuur te ontwerpen, zoals de investeerder eist. Het moet snel, de tijd dringt. Een klus die kennis, aandacht en concentratie vereist. Een kolfje naar mijn hand. Vanwege de tijdsdruk buffel ik weekeinden en avonden door. Het re sultaat overtreft mijn verwachtingen en die van de oprichters. Ze overladen me met com plimenten. Ook de in vesteerder is tevreden. Tijd om de rekening op te maken. Er zijn heel wat uren in gaan zitten, de rekening is pittig. Dat heb ik de oprichters van tevoren verteld. Geen probleem, zeiden ze. Als het maar goed geregeld is. Het blijft stil nadat ik de factuur heb verstuurd. Misschien is er iets misgegaan? Na een paar weken volgt een herinnering. Opnieuw geen reactie. Ik waag er een telefoontje aan. En krijg excuses: er is inderdaad iets misgegaan, maar de betaling komt er volgende week echt aan. Een steen door de ruit gooien past een notaris niet Maar ook daarna komt het bedrijf niet over de brug. Bellen, mailen, aanmaningen verstu ren: het helpt allemaal niets. Steeds word ik af gewimpeld met een smoes. De situatie begint onaangenaam te worden. Dan krijg ik een telefoontje van de advocaat van het bedrijf. Het gaat nog wel even duren voor er geld zal worden verdiend, dus er zijn geen middelen om de rekening te voldoen. On der druk van de investeerder benadert hij alle crediteuren met een betalingsregeling: ak koord gaan met een derde van de factuur en af zien van de rest. Als ik niet instem, trekt de investeerder zich terug. Dan volgt vrijwel zeker een faillissement en krijg ik helemaal niets. Ik loop dan boven dien het risico een rechtszaak aan mijn broek te krijgen van andere crediteuren, omdat ik de betalingsregeling heb gefrustreerd. Het is pure chantage, maar ik zit klem en kan maar één ding doen: knarsetandend instemmen. Als ik nu langs het bedrijf fiets, moet ik de neiging bedwingen iets te doen wat een nota ris niet past. Een steen door de ruit gooien bij voorbeeld. Of de sloten dichtsmeren met stop verf. Dat doe ik natuurlijk niet. Ik ben immers notaris, integer en van onbesproken gedrag. Ie mand met een maatschappelijke voorbeeld functie. Maar ook een notaris is niets mense lijks vreemd. —Johan Nebbeling bijna al het werk doen van volwasse nen, behalve oproepdiensten en ge vaarlijk werk. Er zijn ook risicovolle werkzaamheden die je wel mag uit voeren, maar alleen onder deskundig toezicht, zoals het besturen van een trekker of het slachten van dieren. Een minpuntje voor je ouders: vanaf je zestiende telt je inkomen voor de kinderbijslag. Verdien je in een kwartaal 1266 euro netto of meer, dan krijgen je ouders dat kwartaal geen kinderbijslag. In de zomer mag je 1300 euro extra bijverdienen met een vakantiebaantje. 18 jaar: je mag in het buitenland werken Wil je aan de slag in het buitenland, Wolf of Wall Street Anke Hans: „Ik zocht een callcenter baantje waarbij ik koud kon leren verko pen. Ik vond een bijbaan waarbij ik zzp'ers en mkb'ers aan de hand van een script collectiviteits korting verkocht. De werkomgeving was bizar: harde beats, peptalks voor de shifts, hoge targets en geschreeuw en gevloek naar elkaar en klanten toe. Een regelrechte Wolf of Wall Street-situatie. Na drie dagen vertelde een collega die wat op inter net had rondgeneusd dat ik eigenlijk wurgcontrac ten aan het verkopen was. Ik geloofde het aanvanke lijk niet, maar mijn sales kelderden direct enorm. Ik kon niet meer vol over tuiging verkopen. Na drie weken kon ik m'n bed niet meer uit komen en nam ik ontslag." Babbelbox Rudy Godding: „Via een advertentie in het Zon- dagsnieuws kwam ik te recht bij een belfirma in de wereld van dating en babbelboxen. Het werk kon van thuis uit en ge beurde ook in de nachte lijke uren. Ik moest toe zien dat er geen excessen plaatsvonden in de bab belboxen, bijvoorbeeld dat het taalgebruik bin nen de perken bleef. Ik moest alert zijn en gecon centreerd. Niet makkelijk om tussen één en vier uur 's nachts bezig te zijn na een dag school, activitei ten met vrienden, uitgaan en sporten. Toch heb ik dit jaren kunnen volhou den. En op een gegeven moment kon ik het niet meer combineren. Geluk kig kon ik het overdragen aan mijn vriendin. Zo ble ven we deze goedbetaalde baan houden. Drie uurtjes in de nacht werken: meer dan too euro verdiend!" Uitzicht wekte in de weekenden als suppoost bovenin de toren van de Grote Kerk van Breda. Je ging altijd als setje (m/v) naar boven en dat op zich was al fan tastisch op die leeftijd. Ik was toen 17 jaar. En dan op zo'n bijzondere plek, met zo'n uitzicht. Het was een topbaantje, dat snap je wel." MickJagger werkte voor een cateraar tijdens de legendarische concerten van The Stones, begin jaren 80 in de Kuip. Ik mocht een keer soep brengen naar de J. Geils- band, het voorpro gramma. Toen mocht ik door de kleedkamer van Mick Jagger! Ik had al mijn vriendinnen opge trommeld en samen werkten we in de keuken. Maar zodra de eerste no ten losbarstten, rende ie dereen naar het veld. Zelfs de kok, met de pollepel nog in zijn hand." Vanaf je zestiende mag je bier tappen en serveren... maar niet na elf uur 's avonds dan val je onder de wetgeving van het gastland. In de meeste landen mag je pas vanaf je achttiende aan de slag. Een uitzondering op de regel is België, hier mag je vanaf zestien jaar al werken. Het mooie van een baan in het buitenland is dat je vaak meteen wat van de taal leert. Vooral in toerisme, horeca en landbouw zijn in de zomer in het buitenland best wat baantjes te vinden. Belastingaangifte doen wordt wel lastiger als je in het buitenland hebt gewerkt. Bewaar in ieder geval je loonstroken goed en bel de Belas- tingTelefoon als je er niet uit komt. Vanaf je achttiende mag je boven dien 's nachts werken. Dus vanaf nu kun je ook in je favoriete kroeg of discotheek aan de slag. woensdag 12 oktober 2016 GO Een waargebeurd voorval uit een notarispraktijk Vanwege beroepsgeheim zijn de namen van de betrokkenen niet vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl Een bijbaantje is niet al leen leuk voor het geld, maar is ook ervaring die je je hele leven bij blijft. Een paar goede en min der goede ervaringen. Myra van den Brand: „Ik Marlies Kloppenburg: „Ik Vragen? Heb je naar aanleiding van dit verhaal vragen of opmerkingen: mail naar irene.van.den.berg@pers- groep.nl. Volgende week behandelt Irene van den Berg een selectie van de reacties. 44 Zin in een baantje over de grens? Op deze sites kan je wellicht goede ideeën opdoen: wereldwerk.eu holidayjob.nl vakantiebaaninhetbuitenland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 48