6 Sm IRENE WEET RAAD Bijbaantjes Veel jongeren hebben een bijbaan. Wat voor werk je mag doen en hoeveel uur per weekje aan de slag mag, hangt af van je leeftijd. Wij geven alvast wat nuttige tips voor (aanstaande) 13-, 15-, 16- en 18-jarigen. Voor je dertiende ver jaardag mag je nog niet werken. Dat is - gelukkig maar - ver boden door de wet op de kinderarbeid. Maar je kunt natuur lijk wel aan je ouders vragen of je een klusje mag doen voor een kleine bij drage, zoals grasmaaien of de auto wassen. Of laat af en toe de hond van de buren uit. Ook mag je voor je dertiende mee werken aan een uitvoering, zoals een musical of reclamespotje. Je hebt daarvoor toestemming nodig van de AAN DE SLAG Leuke baantjes voor 13- en 14-jarigen: Leuke baantjes voor 15-jarigen: Leuke baantjes voor 16- en 17-jarigen: Leuke baantjes voor achttienjarigen: inspectie van het ministerie van Soci ale Zaken en Werkgelegenheid (SZW). Hoeveel tijd je je kunsten mag vertonen, hangt af van je leeftijd. En of de uitvoering op een schooldag valt. Dit jaar zijn de regels ietsje ver soepeld, waardoor repetities niet meer gelden als werktijd. Er is nog een uitzondering maar daar kun je maar beter niet voor in aanmerking komen: kinderen met een werkstraf mogen helpen bij licht, niet-industrieel werk. Denk aan par keergarages vegen of afwassen in een verzorgingshuis. Je moet altijd onder toezicht van een volwassene werken. 13 jaar: je mag werken! Vanaf je dertiende verjaardag mag je officieel werken. Behalve op zondag. In schoolweken mag je maximaal 12 uur per week werken en in de vakan tie maximaal 35 uur. Je mag alleen tussen zeven uur 's ochtends en ze ven uur 's avonds aan de slag zijn. Hebben je ouders een eigen zaak aan huis en help je hen mee, dan zijn de regels wat soepeler. Je mag nog niet solliciteren op alle bijbaantjes. Zwaar en verantwoorde lijk werk is verboden, zoals werken in een fabriek of achter de kassa. Ook is het niet de bedoeling dat je in horeca werkt of een krantenwijk runt. En er is toezicht van een volwassene ver eist. 15 jaar: je krijgt het minimumloon Vanaf je vijftiende moet je baas het minimumloon betalen. Dat is voor 15- jarigen minstens 2,67 euro per uur. Het minimumloon is vastgesteld in bruto bedragen. Je baas houdt vervol gens op je salaris loonbelasting in, maar die kun je vaak weer terugvra gen bij de Belastingdienst. Dat doe je door het aangiftepro gramma in te vullen. Je kunt nog vijf jaar belasting terugvragen. De fiscus '3. maakt alleen geld over als je mini maal 15 euro terugkrijgt. Heb je geen zin om lang op je geld te wachten, vraag je baas dan of hij de studenten- en scholierenregeling wil toepassen. Je krijg je elke maand bij je loonbetaling direct meer op je reke ning gestort. Controleer op de web site van de Belastingdienst of je aan de voorwaarden voldoet. Je mag als 15-jarige ook wat meer werken, namelijk maximaal veertig uur per week tijdens de vakantie. In schoolweken geldt nog steeds twaalf uur. Je mag nu wel op zondag wer ken, mits je zaterdag vrij hebt gehad. En je komt voor andere baantjes in aanmerking. Vanaf je vijftiende mag je bijvoorbeeld een krantenwijk gaan lopen, mits je niet voor zes uur 's ochtends moet beginnen. Je mag nu ook in de horeca werken. Maar.al- leen op plekken waar geen alcohol wordt geschonken, en dat zijn er na tuurlijk niet zo veel. Je mag ook nog steeds niet achter de kassa zitten. 16 jaar: je mag in de horeca werken Vanaf je zestiende mag je op plekken werken waar alcohol wordt geschon ken. En dus kun je eindelijk serveren in een restaurant of bier tappen in de kroeg. Maar wel maar tot maximaal elf uur 's avonds. Je mag nu ook op zaterdag én zon dag werken. Je kunt pizza's rond brengen want vanaf je zestiende mag je je brommerrijbewijs haien. Je mag UURLONEN woensdag 12 oktober 2016 GO Financieel journalist Irene van den Berg gaat in op nijpende geldkwesties Hoera, ik mag werken! fruit plukken werken op een kinderboerderij huis-aan-huis bladen bezorgen babysitten meewerken in een pretpark of museum achter de bar in een sportkantine waar geen alcohol wordt geschonken krantenwijk avondkrant vakken vullen krantenwijk voor ochtendkrant medewerker bediening pizzakoerier afwashulp barman of -vrouw propper in een discotheek skileraar reisleider Wat verdien je minimaal op uurbasis? 13/14 jaar: geen minimumloon 15 jaar: 2,67 16 jaar: 3,06 17 jaar: 3,51 18 jaar: 4,04 19 jaar: 4,66 20 jaar: 5,46 21 jaar: 6,43 22 jaar: €7,54 23 jaar: 8,87

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 47