2 3 3 J Boska Cuisipro Flying Tiger 'Net als een brugpieper' Voor leidinggevenden 6 Vanaf 3 3 Weiger taken die je niet wilt doen Had je in je oude functie een hekel aan de telefoon opnemen, zorg dan nu dat je niet opnieuw zo'n taak krijgt. Juist de eerste weken heb je in vloed op je functie. Vandenabeele: „Krijg je van iemand een taak waar van jij je afvraagt of die bij jouw functie hoort, stel je dan wat afwach tend op. Zeg nooit direct 'nee', maar geef bijvoorbeeld aan dat je eerst wilt overleggen met je leidinggevende of je dit wel of niet zult oppakken." Je kunt in de prille fase als 'naïeve be ginneling' ook aan de andere kant bijsturen. „Schuif jezelf naar voren", zegt Vandenabeele. „Vraag of je mag deelnemen aan het overleg, of mee mag naar de klant bij wijze van in- werktraject." 4 Wees niet te nederig Als mensen iets spannend vinden, straalt dat door in hun lichaamstaal. Groen: „Word je voorgesteld aan een belangrijk persoon, dan hebben veel mensen de neiging in een 'lage sta tus' te schieten: je kleiner maken, op het puntje van je stoel gaan zitten, nederig kijken en oogcontact vermij den. Maar er is geen reden om be scheiden te doen. Je bent nieuw, mag een overtuigende, zelfverzekerde in druk maken." Wees dus jezelf: maak grapjes en laat je persoonlijkheid zien. „Bedenk: ze hebben jou uitge kozen uit alle sollicitanten en straal dat uit." 5 Regel zelfde praktische zaken De eerste werkdag is bijna om en je hebt nog geen mailaccount of laptop van de zaak. Zeur niet en wacht niet stilletjes af, regel het zelf. „Ga naar de ondersteunende diensten en zoek uit wie je moet hebben", zegt Vandena beele. „Zo maak je gelijk kennis met mensen die je in de loop van de tijd vast vaker moet hebben. Het staat ook lekker proactief." 6 Zie het als een proeftijd „Blijf nadenken: wil ik deze baan wel", zegt Groen. „Het gaat er niet al- DE CIJFERS leen om dat zij jou leuk vinden, jij moet het ook naar je zin hebben." Past de cultuur bij je? Als je dat durft te bedenken, sta je er ook relaxter in. „Zelfs al zou het floppen, dan is er al tijd ergens anders een nieuwe baan." 1 Betrek je team in je plan Vandenabeele: „Plan na je eerste maand een overleg met al je mede werkers, waarbij je vertelt over je eer ste dagen. Wat is je opgevallen en wat is jouw plan voor deze afdeling? Me dewerkers willen weten waar ze aan toe zijn. Hoe beter je laat zien dat je hun manieren en gebruiken kent, hoe meer ze ook van je aannemen als je het wilt veranderen. Het maakt je argumenten sterker." 2 Communiceer geweldloos Na je eerste twee weken wil je als lei dinggevende wat veranderingen doorvoeren. Hoe doe je dat zonder dat iedereen steigert? Groen: „Je kunt de tactiek 'geweldloos communice ren' toepassen. De tactiek bestaat uit vier stappen. „Eerst benoem je zo neutraal moge lijk een observatie. 'Goh, ik zie dat jullie om half vier naar huis gaan.' Dan vertel je over je gevoel: 'Het maakt me onrustig omdat ik bang ben dat het werk niet afkomt.' Dan vertel je de behoefte die je voelt: 'Ik zou graag willen dat het werk af komt.' En dan het verzoek: 'Willen jullie tot vijf uur blijven?' Dat is een heel andere boodschap dan: 'Jullie vertrekken te vroeg, dus blijf voort aan langer."' 3 Ontmantel je vijanden Vandenabeele: „Mogelijk heb ben collega's op jouw rol geaasd, maar hebben ze de functie niet ge kregen. Ga ervan uit dat je door een aantal mensen met argusogen wordt bekeken." Hoe ga je daarmee om? Groen: „Ga gesprekken aan en vraag gerust wat de ander ervan vindt dat je op die plek bent gekomen. Blijven ze kortaf, laat het dan gaan. Sommi gen moeten gewoon wennen." HAHA KIJK HIER, IK HEB HET HOOFD VAN DE DIRECTEUR OP EEN HELE DIKKE VROUW GEFOTOSHOPT. IK BEN JOOST TROUWENS, BEN VANDAAG BEGONNEN. woensdag 12 oktober 2016 GO Noorse uitvinding. De timmerman Thor Bjor- klund patenteerde in 1925 de Ostehovel. Hij liet zich volgens zeg gen inspireren door de houtschaaf. De schaaf is dan ook vooral populair in Scandinavië en Ne derland. De Consumenten bond probeerde vier kaasschaven van 3 tot 25,50 euro, maar geeft deze keer geen punten.— Bart Rost Vanaf 9,50 De Mercedes onder de kaasschaven. Schaaft als een dolle en is superscherp. Ligt fijn in de hand. Geen minpunten. Vanaf 25,50 Plakdikte is in te stel len. Is vlijmscherp en schaaft uitstekend. De Cuisipro is flink aan de prijs. Simpel, maar goed genoeg. Ligt niet heel lekker in de hand en is minder scherp dan de duur dere schaven. O co CO ~z. O O z O cc co Elize Brolsma (31) is net begonnen als pr- en com municatiespecialist bij Werkspot.nl, een platform waarop vakmannen zich aanbieden. Ze woont in Utrecht. „Ik heb drie sollicitatieron des gehad voor ik werd aan genomen, dus ik vond mijn eerste week heel spannend. Ik voelde me een brugpieper die voor het eerst naar school moest. Je hoopt maar dat de sfeer in het be drijf klopt bij het beeld dat je erbij hebt. De eerste dagen werd ik wegwijs gemaakt in het kantoor: veel handen schudden. Mijn team had speciaal voor mij de eerste dag een lunch buiten de deur georganiseerd. De rest van de week ben ik aange schoven bij mensen die ik nog niet kende, zo leer je nieuwe collega's het snelst kennen. Ik heb ook aan be langrijke mensen binnen het bedrijf gevraagd om de eer ste week even met mij te wil len zitten, zodat ik hun visie en ideeën over het bedrijf hoorde. Daar reageerde ie dereen heel positief op." 64% krijgt een nieuwe functie op hetzelfde niveau als de vorige baan, 21% gaat een func tieniveau vooruit en 15% achteruit. Mensen in het onderwijs of trans port wisselen min der vaak van baan. 50% van de werknemers die van baan wisselt komt terecht bui ten hun vorige sec tor Hoe ouder, hoe minder vaak je van werkgever wisselt: 5% van de 55-64- jarigen wisselden tussen 2012-2014 van baan, tegen 40% van de 16-24- jarigen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 44