Uberpopwileen taximonopolie O O Kaasschaaf van Boska is allerbeste \bjëSé 2 ROLAND DUONG Eerste werkweek Nieuwe baan en zenuwachtig voor de eerste week? Tien tips om deze goed door te komen. Belangrijk: neem zelf zoveel mogelijk initiatief en maak met iedereen een praatje. Column Uber. Die taxi-aanbieder uit Silicon Valley die in een paar jaar de wereld heeft veroverd en nu tientallen miljarden dollars waard is. Uber- pop maakt van iedereen met een auto een potenti ële taxichauffeur. Voordelig, geen vergunning no dig of dure Mercedes, gewoon de weg op en snor ren maar. Meer mensen kunnen zo laagdrempelig de arbeidsmarkt op. De consument is goedkoper uit. Iedereen wint. Helaas. In de praktijk komt het erop neer dat het bedrijf erop uit is met Uberpop wereldwijd een taximonopoly te creëren. De taxi-app moet zo populair worden dat de meeste consumenten alleen nog via Uber een taxi bestellen. Als dit be reikt is, zal Uber een percentage van de chauffeur vragen waar een maffiabaas zich voor zou scha men. Taxichauffeurs die wel betalen voor hun pensioen en ziektekosten worden uit de markt ge prijsd door de goedkope Uberpop beunhaas. Zover is het nog niet. De praktijk van Uberpop, dat je met je autootje taxi mag spelen, is vooralsnog illegaal. De bedrijfsfilosofie is een zo groot marktaan deel bereiken dat niemand meer om je heen kan. Desnoods illegaal. Met miljarden in de kas kunnen de techbedrijven elke rechtszaak aan. You- Tube is er groot mee geworden en nu hoopt Uber dit te bereiken. Met poen van Silicon Valley wor den parlementariërs weggekocht en zelfs ex-euro- commissarissen. Zo moet worden bereikt dat de Uberpop-dienst weer legaal wordt. Ook onze eigen iron lady Neelie Kroes is gere kruteerd door Uber. Ooit was ze de beschermhei lige van de consument. Als mededingingscommis saris in Brussel vocht ze met succes tegen mono polisten als Microsoft en telecomgiganten. Nu gaat ze werken voor Uber. Wat een ironie. Het laat de macht zien van de sluwe zakenmensen uit Silicon valley. We heb ben juist ijzeren Neelies nodig die paal en perk stellen aan deze macht. Achter al die bedrijven, die de wereld zoge naamd opener en beter willen maken schuilen keiharde zakenmensen die dollartekens in de ogen hebben en schijt heb ben aan een rechtvaardige samenleving. Op YouTube werken miljoenen creatieve geesten zich de blubber om wat hits te krijgen. YouTube incasseert de vruchten van hun gratis arbeid. Spo- tify betaalt de artiesten wat ze willen, ze hebben toch geen keuze. We hebben juist ijzeren Neelies nodig die paal en perk stellen Dit wordt de Ubermaatschappij. Met de Ubermens op een zonnige plek in Californië. In de rest van de wereld heb je de untermens die zonder sociale ver zekeringen tachtig uur moet sappelen voor een minimumloon. Als Uberpopchauffeur bijvoor beeld. Om op lange termijn fatsoenlijke arbeids voorwaarden te beschermen hebben we de poli tiek hard nodig. Om te beginnen moeten ze in Brussel en Den Haag een halt toeroepen aan het jobhoppen van oud-politici die met lucratieve lob bybaantjes ons de Ubermaatschappij willen op dringen. PRIJSPEIL €169,- €29,90 €32,99 TEST 1,2,3 Je hebt de naam van je leidinggevende uit je hoofd geleerd, je kle ding gestreken en je vertrekt 's ochtends eerder dan nodig. Klaar voor je eerste werkdag bij je nieuwe werkgever. Uit een rapport van het Sociaal en Cultureel Planbureau dat vorige maand uitkwam blijkt dat tussen 2012 en 201412 procent van de werk nemers van werkgever wisselden. „We wisselen ongeveer om de drie tot zeven jaar van baan", zegt ar- beidspsycholoog Rebecca Vandena- beele. „Dat gaat altijd gepaard met spanning. Word je geaccepteerd door je collega's? Pas je bij de organisatie cultuur?" Communicatietrainer Si mon Groen: „De zenuwen die je voelt bij een nieuwe werkplek komen voort uit de diepste oerangst die we allemaal hebben: angst voor afwij zing. Je wilt bij een groep horen." Een nieuwe baan is ook spannend: je hebt de zekerheid van je oude werk plek opgezegd. Negen tips voor een zo goed mogelijke aftrap. 1 Oefen thuis een korte pitch over jezelf Het is het verzoek waarvan je wéét dat ie gaat komen: 'Dit zijn je nieuwe collega's, stel jezelf even voor'. Daarop slaan veel mensen dicht. 'Ik ben Marloes en ik kom hier werken als communicatiemedewerker' is na tuurlijk bloedsaai. Oefen daarom thuis alvast een pitch over jezelf en bedenk wat je wilt delen. Dat kun nen dingen uit je vorige baan zijn, maar ook (juist!) privéweetjes. Groen: „Wees zo concreet mogelijk en bedenk voorbeelden. 'Ik heb ge holpen de Facebookpagina op te zet ten' zegt meer over je dan: 'ik werkte op de afdeling marketing'. Of vertel dat je naar Limburg fietste op een vintage racefiets, in plaats van alleen te delen dat je hobby fietsen is. Geef mensen een plaatje over jezelf." 2 Geef iedereen gelijk een hand In een bedrijf lopen zoveel mensen rond, dat niemand zomaar zal raden dat je nieuw bent. Je zou ook een be zoeker kunnen zijn. Dus stel jezelf voor. Vandenabeele: „Wacht niet tot er een inwerkprogramma voor je wordt opgesteld, maar maak zelf een rondje door het bedrijf." Van de re ceptionist tot manager: geef iedereen een hand. Groen: „Probeer met ieder een een kort gesprekje te houden. Smalltalk is belangrijk, juist daardoor leer je mensen kennen." Peins niet eindeloos over een originele ope ningszin, het afgezaagde 'hoe lang werk jij hier?' of'wat is jouw functie?' voldoet prima. Groen: „Via clichévra gen kun je ook op een warm gesprek met diepgang komen, zolang je naar overeenkomsten zoekt." Bonustip: voeg je nieuwe collega's gelijk die middag toe aan je Linkedln. woensdag 12 oktober 2016 GO Roland Duong, de nieuwsgierigste man van Nederland, proeft en test producten. Er is de laatste jaren veel te doen over Uber laat over tien jaar mensen als moderne koelies sloven tegen tarieven die Uber dicteert. Reageren? roland.duong@persgroep.nl Oktober oogst maand. Gooi nog een hout blok in de haard en trek een lek ker wijntje open. Tristar wr-7508 wijnkoelkast Coolsound.nl €120,- Blokker €137,- Artencraft.nl Screwpull wt-110 kurkentrekker Lecrueset.nl €28,- Artencraft.nl Vt-wonen.nl Aspirine 500mg 20 tabletten Gezonderwinke- len.nl €2,99 Drogistplein.nl €3,85 Kruidvat €4,05 (prijzen excl. eventuele verzendkosten) ■u Ook last van keuzestress tijdens je zoektocht langs internetwarenhuizen en prijsstunters? Geld&Goed helpt een handje, met deze week een vergelijkend warenonderzoek van kaasschaven. De kaasschaaf is niet uit de keukenla weg te denken. Niet alleen dunne plakken kaas worden ermee gesne den. Ook een komkom mer in mooie plakken snijden is zo een koud kunstje. Kaasschaven zijn er in twee soorten. Voor een belegen en oudere kaas gebruik je een schaaf met blad, ook wel 'tong' genoemd. De korte vari ant is bestemd voor jonge kaas en heeft geen 'tong' zodat de kaas daar niet aan vast kan blijven plakken. Overigens is het niet nodig om beide varian ten in huis te hebben. De meeste kazen laten zich prima door beide varianten schaven. Wel kun je met lang schaven makkelijker de dikte van de geschaafde plak re gelen door de steel om hoog te bewegen. De kaasschaaf is op merkelijk genoeg geen Nederlandse, maar een Praat op je eerste werkdag Charlotte van 't Wout Een eerste werk week is span nend, elk mens bezit de oerangst om te worden afgewe zen. FOTO EVERT KWOK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 43