€100 GGZ: iedereen op wachtlijst 3 Fenomeen gebaseerd op hitserie 'It' gaat via sociale media internationaal De politie maakt jacht op horrorclowns die kinderen helse angst aanjagen. De afgelopen dagen was het raak in Oss, eerder in Almere. ii Prettige kerstdagen! Ze speelden tikkertje. En gleden van de glij baan. Totdat er maan dagmiddag ineens twee enge clowns voor hun neus stonden. De een had een mes in zijn hand, de an der een zaag. Gino (8) en Riona (to) uit Almere zijn zich wild ge schrokken en durven nu niet meer alleen naar buiten. De kinderen speelden in een speeltuintje achter hun huis toen de clowns lachend het plein kwa men opgelopen. „De één had groen haar, bloed aan zijn lippen en bloed aan zijn mes. De ander oranje haar en bloed aan zijn zaag", zegt de geschrokken Riona een dag later in haar huis aan de Sjorsstraat. De twee schreeuwden dat ze weg moesten gaan. „En als we dat niet deden, zou hij achter ons aan rennen", zegt ze. Riona en de an dere kinderen in de speeltuin zet ten het op een lopen en vluchten bij een vriendje aan het plein naar binnen. Diens moeder belt de poli tie. In de buurt ontstaat direct een grote klopjacht op de clowns. Som mige buurtbewoners springen zelf in de auto en proberen de hor rorclowns te zoeken. Ook politie is massaal in de wijk en verspreidt via burgernet een signalement van de clowns, maar ze worden niet gevonden. De schrik zit er een dag later bij Overgewaaid clowns gaat beschermen omdat hij een hele hoge hoogwerker heeft. „Dit soort verhalen krijgen wij nu te horen", zegt de kleuter juf De school probeert zo veel mo gelijk de rust te bewaren en kinde ren gerust te stellen. Maar voor Gi no en Riona is dat nog moeilijk. „Ik heb heel slecht geslapen en durf niet meer alleen in de speel tuin te spelen. Alleen nog als er oudere kinderen zijn", zegt ze. „Dit is echt geen grap meer", zegt een politiewoordvoerster. „Op het moment dat je met een mes achter kinderen aangaat, is dat een stap te ver." Ook in Oss is een horrorclown actief. Het gaat om een persoon in een clownspak en bijbehorend 'kil- lerclownsmasker', die twee dagen op rij is gesignaleerd. De politie waarschuwt de 'grappenmakker: 'Voor de veiligheid van omstan ders, en onze eigen veiligheid, zul len wij u mogelijk benaderen met onze geweldsmiddelen. Met alle mogelijke gevolgen van dien.' ouders nog goed in. Op het school plein van de nabijgelegen basis school het Drieluik hebben ouders het nergens anders over. „Een horrorclown en ook nog in de Stripheldenbuurt. Jaja, leuke grap", dacht bewoonster Sabrina Bogers eerst nog toen ze gisteren voor het eerst hoorde van de clown. „We hebben er eerst met mijn partner nog hartelijk om ge lachen. Het lijkt wel de film It." Maar als blijkt dat het serieus is en ook de politie de zaak hoog op neemt, slaat bij haar toch ook de paniek toe. „Toen schrok ik wel, ja. Mijn dochter van 9 jaar oud mocht altijd alleen fietsen naar school, maar ik heb haar nu ge bracht en haal haar vanmiddag ook weer op." Veel leerlingen van basisschool het Drieluik hebben het bijna ner gens anders meer over dan die en ge clowns in de wijk, blijkt in de pauze op het schoolplein als een jongetje de juf aanklampt. Hij ver telt dat zijn vader hem tegen de korting p.p. Kras.nl/kerst3ctie of bei 0900-9697 70 cpg Een kind moet nu gemiddeld 5,3 weken wachten voor het eerste ge sprek plaatsvindt bij de hulpin stantie. De hoogste uitschieter is een wachttijd van 15 weken. Vol wassenen krijgen gemiddeld na 4,9 weken een intake-gesprek. Dat concludeert GGZ Neder land in een rapport dat vandaag verschijnt. Hieruit blijkt dat de maximale wachttijd van vier we ken wordt overschreden. Na signa len uit diverse regio's over groeien de wachttijden begon de brancheorganisatie een landelijk onderzoek. Lange wachtlijsten kunnen zeer ernstige gevolgen hebben, waar schuwt een GGZ-woordvoerder: „De problemen bij jongeren en volwassenen kunnen zich opstape len, waardoor zij onnodig in crisis situaties kunnen komen." De groeiende wachttijden ko men volgens GGZ Nederland gro tendeels doordat gemeenten te weinig jeugdhulp inkopen. En zorgverzekeraars zouden al langer te krap inkopen voor geestelijke hulp aan volwassenen. woensdag 12 oktober 2016 Horrorclowns jagen kinderen stuipen op het lijf Raymond Boere Almere Het fenomeen om als en ge clown mensen schrik aan te jagen lijkt overge waaid vanuit Amerika. Daar steekt het zoge noemde Clown Sighting el ke paar jaar de kop op. De politie is er dit jaar al sinds augustus druk mee en heeft al tientallen inci denten gemeld. Sommige clowns lieten mensen al leen schrikken, maar er zijn ook ernstige inciden ten waarbij clowns dreig den een complete school wat aan te doen. De rage heeft zich via so cial media razendsnel verspreid. In Canada, Groot- Brittan- nië en Australië zijn nu ook al horrorclowns waar genomen. In Nederland kwamen er meldingen uit Almere, Oss, Groesbeek en Arnhem. Ook in 2014 doken in Frankrijk, en la ter Nederland, clowns op, Waarom de horror clowns nu ineens overal opduiken is onduidelijk. In de VS is gesuggereerd dat het een promotiestunt zou kunnen zijn voor een geplande remake van de miniserie It van Stephen King, maar de horrorschrij ver zelf heeft dat ontkend. FOTO MERCURY PRESS Pennywise the Dancing Clown uit de miniserie 'It' T Horrorclowns in Manchester. ekVÓÓ^oktob, Tot Korting op kerstshopreizen en kerstreizen (ook singlereizen) HH Zie: kras.nl/actievoorwaarden GGZ Nederland luidt de nood klok: bijna iedereen die hulp zoekt in de geestelijke gezond heidszorg komt op een wacht lijst terecht. Hierdoor belanden kinderen en volwassenen onno dig in crisissituaties. Hanneke van Houwelingen Francine Wildenborg Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3