BUITEN Woning gezocht ZEELAND 11 De wandeling Een oeroud stukje Duiveland waar ooit meer water was dan dijk en tevens de plek waar Schouwen nog echt van Duiveland gescheiden werd door de Gouwe. Een prima plek om eens Een wekeli|kse wamteling te voet te ontdekken. door Zeeland. Vandaag: Natuurgebied het Dijkwater", klinkt het als ik een Schouwse collega vraag naar een mooie route om te wandelen op Schouwen-Duiveland. Vooral de Weg door het Dijkwater, die het gebied doorkruist, is haar bijge bleven. Na wat googelen besluit ik er een kijkje te gaan nemen. Als ik over de weg tussen Sirjansland en Dreischor rijd, begrijp ik waar om dit gebied als eerste in haar opkwam. Overal waar ik kijk zie ik vo gels, soms met honderden tege lijk. De zon en de invallende herfst geven de omgeving die be staat uit water, grasland en bos nog iets extra's. Omdat ik niet van wandelen langs een asfaltweg houd, besluit ik een stukje verderop de Steven- sluiswandeling te doen. Die loopt door het zuidwestelijk deel van het gebied. Al snel kom ik de oude zeedijk tegen, die loopt langs de vaargeul van de Gouwe en die loopt naar de voormalige landbouwhaven- tjes Stevensluis, Nieuwe Veer en Beldert bij Dreischor. Lange tijd werden via deze route, die recht streeks in verbinding stond met het Grevelingenmeer, bij hoogwa ter landbouwproducten van en naar Schouwen verscheept. Na de Watersnoodramp van 1953 werd het water met een nieuwe dijk van de Grevelingen afgesloten. Tijdens mijn wandeling kom ik, behalve wat runderen, hele maal niemand tegen. En toch is het geen rondje in stilte. Het ge luid van een grote groep ganzen is oorverdovend. En dat is hele maal passend bij de omgeving die bekendstaat als rijk aan vogel soorten in het zo gevarieerde ge bied. In een groot deel van de graslanden komen weidevogels voor terwijl het brakke water op andere vogels weer een grote aan trekkingskracht heeft. In het ge bied zijn om die reden twee zoge- Het is geen rondje in stilte. Het geluid van een grote groep ganzen is oorverdovend noemde gluurmuren neergezet. Ik stel me voor dat vogelaars hier graag vertoeven, want ondanks dat ik er niet veel mee heb, ben ik toch blij verrast als ik oog in oog kom te staan met een zilver reiger. Halverwege de wandeling wacht een geasfalteerd dijkje rich ting Nieuwerkerk. Bij het voorma lige havendorpje Stevensluis aan de Noorddijk houd ik even halt. De vrijstaande boerderij daar, die momenteel te koop staat, was een voormalige bedrijfsloods in het oude havendorpje Stevens luis. Die kleine woongemeen schap telde toen niet meer dan tien huizen. Vanuit de haven wer den, net als van en naar de ande re havens in de omgeving, land bouwproducten verscheept. Wekelijks was er ook een beurt- vaartdienst op Rotterdam. Tot 1914 werd daarvoor een zeilschip gebruikt, daarna deed een motor boot dienst. Dat de wandeling enerzijds een cultuurhistorisch karakter heeft, maar dat de natuur er an derzijds ook veel te bieden heeft, maakt het gebied zeker de moeite waard om een keertje te bezoe ken. NATUURJOURNAAL De herfstvakantie is een mooie gelegenheid voor een uitje dicht bij huis. An na en Thijs weten nu al wat het worden moet. Er is een nieuwe tentoonstelling in Terra Maris en dat is altijd weer feest. 'Woning gezocht' laat zien hoe het huis van allerlei verschillende dieren eruitziet. Vaak hebben die ren heel creatieve oplossingen om onderdak te vinden. De ijsvogel bijvoorbeeld die een lange diepe gang in een oever graaft en aan het einde van die lange gang zijn nest maakt. Of neem de mieren met hun enorm uitgebreide nes ten. Ze weten allemaal feilloos de weg in het uitgebreide gangenstel sel. En de vos heeft zijn naam als slimmerik niet zomaar gekregen. Een vossenhol heeft altijd meerde re uitgangen en een hond of een andere vijand die in het hol bin nendringt heeft het nakijken als ineens blijkt dat de vos niet alleen een voordeur heeft, maar ook nog minstens twee of drie achterdeu ren waardoor hij wegglippen kan. Als je op al die verschillende wo ningen uitgekeken bent, kun je aan de slag om zelf een hut te bou wen. Inspiratie genoeg, maar het zal niet zo gauw lukken om iets te maken wat net zo mooi is als het slakkenhuis achter het museum. Daar is een slakkenhuis van leven de wilgentakken gemaakt. Bij elk bezoek kruipen Anna en Thijs even het slakkenhuis in en ze vinden het iedere keer weer leuk. Maar als je eenmaal op dat achterplein bent is er buiten ook van alles te doen. Je kunt vissen in de plantenrijke vijvers of het hou ten kasteel op de vliedberg beklim men. Maar Anna en Thijs krijg ik zover niet mee. Tussen het schelpengrit achter het museum liggen allerlei mooie fossieltjes en de laatste keer vond Anna daar onder meer een prachti ge haaientand. Dat was de echte topattractie van die dag! Grevelingen Dijkwater woensdag 12 oktober 2016 Er zijn alleen dieren De oude vaargeul van de Gouwe bij Dreischor Wendy de Jong Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland. Chiel Jacobusse Anna en Thijs in het slakken huis. FOTO CHIEL JACOBUSSE Een sluis, Het brakke water trekt allerlei vogels aan. een gehucht Dat was Stevensk Nieuweweg Weg door Het Dijkwater Noorddijk Stoofweg Stolpweg Bezoekers wordt gei dieren te blijven. -d op 25 meter afstand van de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36