Duitse of Franse granaten? Vandaag krijgen we antwoord 'Nietje vakantiehuisje in voor 2,2 miljoen voor Valuepark 8 ZE NATIONAAL PARK VERKIEZING MOOISTE NATUURG Eindelijk zullen we weten wie op 17 mei 1940 Middelburg in brand en in puin schoten: de Duitsers of de Fransen. Nationaal park Oosterschelde is met twaalf andere parken genomineerd voor mooiste natuurgebied van Nederland. Het publiek mag nu stemmen. De drie parken met de meeste stemmen krijgen elk drie ton. Mensen moeten meer geholpen worden om het park te beleven Het Nederlands Instituut voor Mi litaire Historie (NIMH) presen teert in het stadhuis van Middel burg het definitieve en onafhanke lijke antwoord op de schuldvraag. Wethouder Johan Aalberts neemt het rapport in ontvangst. Op die vrijdag ontstond door oorlogsgeweld een enorme brand die een groot deel van de binnenstad van Middelburg ver woestte. Daarbij vielen monumen tale gebouwen zoals het stadhuis en de Abdij in puin en gingen be langrijke archieven verloren. Hui zen werden door vlammen ver teerd. Omdat burgemeester Jan van Walré de Bordes dagen daar voor mensen al had opgeroepen de stad te ontvluchten, vielen er relatief weinig slachtoffers. Daar bestaan meer theorie ën over. Lang werd gedacht dat - drie dagen na Rotterdam - ook Middelburg werd getroffen door een bombardement van de Duit sers. Veel minder bekend dan dat op Rotterdam en daarom ook wel het Vergeten Bombardement ge noemd. Bij de 70-jarige herden king in 2010 kwamen stadsarchiva ris Peter Sijnke en historicus Tobi as van Gent in hun boek Het Ver geten Bombardement echter tot een andere conclusie: de stads brand was geen gevolg van een bombardement, maar van een be schieting 'door (voornamelijk Duits) artillerievuur'. De stad lag in lijn met het doelgebied bij Ar- nemuiden en de Sloedam, waar ge vochten werd met de Fransen. Middelburger Ton Goos- sens is het met die lezing in derdaad niet eens. Hij schreef in 2012 het boek Gestold Verleden en concludeert daarin dat het niet de Duitse bezetters waren die op Middelburg schoten, maar juist de Fransen. Volgens Goossens zijn in de stad geen Duitse blindgangers gevonden, wel Franse. Daarom hebben beide par tijen aan de gemeente Middelburg gevraagd een onafhankelijk onder zoek te laten doen door het NIMH. Dat stelde een commissie in, bestaande uit drs. P. Kamphuis (directeur NIMH), prof. dr. H. Amersfoort (hoogleraar militaire geschiedenis tot afgelopen voor jaar) en drs. E. Rossmeisl (secreta ris commissie). Het onderzoek spitste zich toe op 'de schuld vraag'. Ofwel: waren het nou de Duitsers of de Fransen? En van daag volgt dus het antwoord. Het liefst schreeuwt Wilco Jacobusse het uit: Nationaal park Oosterschelde is ge nomineerd voor mooiste natuurgebied van Neder land. „Heel Zeeland moet gaan stemmen." Velen hebben er geen erg in, maar het grootste nationale park van het land ligt in Zeeland. 40 bij 27 kilometer beschermd na tuurgebied, ingeklemd tussen midden- en noord-Zeeland. Ooit zijn nationale parken in het le ven geroepen om bijzondere na tuurgebieden te beschermen. Zo zijn twintig parken ontstaan, zo als de Hoge Veluwe, de Bies- bosch, Schiermonnikoog en Na tionaal park Oosterschelde. Eén ding hebben ze gemeen: de unie ke, beschermde natuur. Maar veel parken zijn te klein of onbe kend bij het grote publiek. En dus kun je je afVragen wat een stickertje 'nationaal park' waard is. Een vraag die actueel werd toen het Rijk een paar jaar gele den de geldkraan dichtdraaide en vond dat provincies de parken in stand moeten houden. Om ver waarlozing te voorkomen, stel den PvdA en D66 in de Tweede Kamer voor de parken robuuster te maken. In marketingtaal: een 'nationaal park' moet een sterk merk worden. Rijk en parken spraken af de kwaliteit te verho gen, de samenleving er beter bij te betrekken en parken 'beter in de markt te zetten'. Het moeten zogenoemde 'Nationale parken van wereldklasse' worden. De parken kregen de vraag een plan te maken hoe ze zich willen omvormen tot het mooiste na- MOOISTE tuurgebied van Nederland. Een vakjury onder leiding van Pieter van Vollenhoven heeft nu der tien parken genomineerd, waar onder nationaal park Oosterschel de. Woordvoerder Jacobusse is er trots op. „Een aantal grote par ken, zoals de Kennemerduinen, is afgevallen. Dat is opvallend." Nu de jury heeft gesproken, is het publiek aan de beurt. Tot 31 oktober mag iedereen stemmen. De drie parken met de meeste stemmen worden ondersteund bij het realiseren van hun plan nen. Ook Nationaal park Ooster schelde heeft ideeën hoe het zich beter kan verkopen. Want hoe mooi het gebied ook is, velen rij den er doorheen zonder zich te beseffen dat ze in een nationaal park zijn. „Ik merk dat mensen iets meer geholpen moeten wor den om het park te beleven", er kent Jacobusse. De plannen zijn er dan ook op gericht om het park meer zichtbaar te maken. „Om mensen beter te laten zien dat Nationaal park Oosterschelde het verhaal van Nederland water land vertelt. Nergens zie je zo dichtbij bruinvissen, zeehonden en talloze vogels. Je ziet het natio nale icoon van de waterveilig heid, de Oosterscheldekering en je ziet dat er in het park ook plek is voor visserij en recreatie." Betere entrees moeten ervoor zorgen dat mensen weten dat ze in een uniek gebied zijn. „Een ge bied dat zoveel mogelijk is open gesteld, maar waar nodig ook be schermd is. Zo zullen delen (zandplaten) niet toegankelijk zijn om dieren niet te verstoren. Daar houden we aan vast. Maar waar het kan willen we meer acti viteiten organiseren, in betere sa menhang en mensen beter infor meren." Het Nationaal park Oosterschel de trekt alle registers open om zo veel mogelijk stemmen te krij gen. „In samenwerking met re- creatiebedrijven in het park bena deren we bijvoorbeeld alle gas ten die hier op vakantie zijn ge weest. Want we gaan natuurlijk voor de eerste plek." De toezegging is vorig jaar gedaan en nu levert het dagelijks provin ciebestuur boter bij de vis. Het legt 2,2 miljoen euro op tafel voor het Maintenance Valuepark dat op dit moment wordt ontwikkeld bij Terneuzen. Dit bedrijventerrein speciaal voor onderhoudsbedrijven is een gezamenlijk project van Dow Che mical en havenbedrijf Zeeland Seaports. De provincie ijvert al vier jaar voor het bedrijventerrein dat aanvankelijk moeilijk van de grond kwam. Tekorten afdekken op de commerciële exploitatie mag niet, want dat is staatssteun. De oplossing is gevonden in een bijdrage aan de openbare infra structuur. Dat is wel een overheidstaak. Het Rijk stak eerder al 1,5 mil joen euro in het Valuepark. „We hebben 380.000 inwoners", zegt gedeputeerde Carla Schönknecht. „Ik hoop op ten minste 380.000 stemmen." Dat betekent niet dat zelfs Zeeuwse baby's op het Nationaal Park Oosterschelde moeten stem men, want daarvoor heb je een mobiele telefoon of een e-mail- adres nodig. En meer dan één keer stemmen gaat niet. De Oos terschelde maakt alleen een kans als ook mensen van buiten de provincie erop gaan stemmen. „Zeeland heeft maar één natio naal park", verklaart Schön knecht. „In andere provincies moeten inwoners kiezen, wij ho pen dat alle Zeeuwse stemmers voor de Oosterschelde gaan. En we gaan een hele campagne be ginnen om nog meer stemmen te werven." Als voorbeeld noemt ze de Ne derlandse Onderwatersport Bond (NOB). „Die heeft heel veel leden, ook in de rest van Neder land en België. Die kunnen ze op roepen om op de Oosterschelde te stemmen." Ook de toeristische sector wordt warm gemaakt voor de verkiezing. „Er komen ontzet tend veel toeristen naar Zeeland. woensdag 12 oktober 2016 Maurits Sep Middelburg Wat gebeurde er ook alweer op vrijdag 17 mei 1940? 2 Wie was verantwoordelijk voor de verwoesting? 3 Klopt dat niet dan? 4 Twee tegenstrijdige theo rieën dus. Zicht op Middelburg, Markt en omgeving, 1941/1942. bronzeeuws ar chief, ZEEUWS GENOOTSCHAP, ZELANDIA ILLUSTRATA, PRENTBRIEFKAARTEN, NR 8785 'We gaan voor de eerste plek' Jeffrey Kutterink Zierikzee Van 10 oktober tot en met 31 oktober kan het pu bliek zijn stem uitbrengen via www.mooistenatuurge- bied.nl. Eik winnend gebied ont vangt maximaal 300.000 euro van het ministerie van Economische Zaken. Met het geld kunnen par ken de kwaliteit en toegan kelijkheid verbeteren. Ook kunnen ze ermee meer re clame maken in binnen- en buitenland. Daarbij krijgen ze professionele onder steuning. De winnaars worden maan dagavond 31 oktober be kend gemaakt. —Wilco Jacobusse, Nationaal park Oosterschelde Ernst Jan Rozendaal Terneuzen Het provinciebestuur gaat alles op alles zetten om het Natio naal Park Oosterschelde verko zen te krijgen tot mooiste na tuurgebied van Zeeland. Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 33