Veere kan statushouder kwijt WALCHEREN 7 Van paard en wagen naar 75 medewerkers en de grootste vrachtauto's. Dat is honderd jaar Wielemaker in een notendop. 100-JARIG JUBILEUM WIELEMAKER 'Geen diverser werk dan bij Wielemaker' 'Geen autoriteit, we doen het samen' 'Technologie wordt steeds belangrijker' van de grootste van Walcheren. Dat is geleidelijk gegaan. „De opa van mijn vader zag overal mo gelijkheden in. Als hij 's ochtends klaar was met de melkbussen, dan vervoerde hij op verzoek van de boeren 's middags nog andere spullen", vertelt Wielemaker. „Toen mensen op het strand huis jes wilden bouwen en hij zag dat ze hun materialen over de duinen sleurden, bedacht hij dat het han dig was om een pad aan te leggen. Zo kon hij ze met paard en wagen helpen. Dat was het begin van de duinovergangen." Er kwam een tweede paard en wagen bij, een personeelslid en halverwege de ja ren '30 werd de eerste vrachtauto aangeschaft. „Jaren later begonnen zijn zoons -waaronder mijn opa met het inzamelen van afval." Vrijwel alles waar de grondleg gers van het bedrijf mee zijn be gonnen, doet Wielemakers nu nog steeds: transport, werkzaam heden op het strand en afvalinza meling. Al zijn de jongere genera ties zich meer gaan specialiseren. „We onderscheiden ons bijvoor beeld door het vervoeren van ma terialen 'buiten profiel'; iets wat net te breed, te hoog, of te lang is", vertelt Wielemaker. „Door die strategie zijn we ook tijdens de cri ses financieel gezond gebleven. We konden nog steeds investeren en bleven daardoor groeien." In middels zijn er 75 medewerkers uit de regio in dienst van het Zeeuwse bedrijf en rijden ze niet alleen meer in Walcheren, maar door heel de Benelux. Zijn overgrootvader is begonnen met het ver voeren van melkbus sen per paard en wa gen. Honderd jaar la ter staat Ronald Wielemaker met zijn broer Jasper als vierde genera tie aan het roer van een transport bedrijf dat is uitgegroeid tot één Vijftien statushouders moeten voor eind dit jaar nog huisves ting krijgen in de gemeente Veere. Dan heeft zij voldaan aan haar verplichting dit jaar eenen zestig statushouders onderdak te bieden. Oktober vorig jaar moest Veere er nog negentien huisvesten. Voor vijf lukte dat niet. Meer al leenstaande vluchtelingen met een verblijfsvergunning in één woning onderbrengen en de ver snelde bouw van dertien wonin gen geven de gemeente het ver trouwen dat ze die laatste vijftien dit jaar allemaal kan huisvesten. Wethouder Chris Maas: „We hebben een groot deel van de ach terstand van dit jaar ingelopen. Na het voorjaar kwamen er meer huizen via Woonburg vrij. Met die dertien woningen, hopen we de doorstroming te bevorderen. Er komen er zes in Zoutelande, drie in Veere en vier in Grijpsker- ke. Naar verwachting worden ze eind dit jaar opgeleverd. In twee huizen in de gemeente komen drie tot vier statushouders. In overleg met het COA, want ze moeten wel op een goede manier kunnen samenwonen. We zoe ken nog naar meer huisvestings mogelijkheden. Bijvoorbeeld door Woonburg versneld huizen te laten bouwen. Een oproep aan particuliere verhuurders leverde geen reacties op." Spitskool 'LlA&zLtL Cox appeltjes 2 kilo €2 woensdag 12 oktober 2016 Al een eeuw onderweg Als autotechnicus kun je vol gens Mark Geelhoed (38) uit Lewedorp geen diverser werk krijgen dan bij Wielema ker. Hij werkt er al vijftien jaar met veel plezier. „Omdat er hier niet alleen gewone vrachtwagens zijn, maar ook wagens met bijvoorbeeld een haakarm of een kraan erop, is het onderhoud voor ons erg afwisselend", zegt hij. „We kunnen de computers uitlezen, een diagnose stel len en de reparaties uitvoe ren. Datzelfde doen we ook nog eens met de objecten die op de wagens staan." Zijn werk is steeds meer geauto matiseerd. „Ik zie het als een uitdaging om alle vernieuwin gen te blijven begrijpen." Peter Gideonse (33) uit Mid delburg is bij Wielemaker be gonnen als chauffeur en zocht na een aantal jaar meer uitdaging. Hij kreeg de kans om zich om te scholen tot transportplanner. Gideon se neemt een opdracht aan van een klant en zoekt daar een geschikte chauffeur bij, die de klus snel kan uitvoe ren. „Ik hang de hele dag aan de telefoon en houd de radar in de gaten om efficiënt aan te sturen", vertelt hij. „Ik vind het fijn dat er geen autoritaire sfeer heerst bin nen het bedrijf. Bepaalde din gen moet je natuurlijk doen, maar alles kan overlegd wor den. Dat geeft me het gevoel dat we het samen doen." Chauffeur Jaap Gideonse (62) uit Middelburg werkt al veertig jaar bij Wielemaker. Hij houdt zich voornamelijk bezig met de grote afvalcon tainers. „Ik rij van hot naar her en heb veel contact met de klanten", vertelt hij. Gideonse vindt het fijn dat er rekening gehouden wordt met persoonlijke situaties. „Vanwege mijn leeftijd mag ik me focussen op Vlissingen- Oost en moet ik niet door de hele provincie." Wel heeft hij soms moeite met veranderin gen. „Technologie wordt steeds belangrijker. We heb ben onderweg bijvoorbeeld contact via een 'boardcompu ter'. Dat is efficiënter, maar ik doe het liever rechtstreeks." Wielemaker viert het jubileum zaterdag met een open dag. Van 10.00 tot 16.00 uur. Ampéreweg 3, Middelburg. Elodie Kint Middelburg Annemarie Zevenbergen Veere Ronald Wielemaker en zijn broer Jasper staan als vierde generatie aan het roer. foto's dirk-jan gjeltema www.groenteschuurtje.nl Open: dinsdag-zaterdag Oostkapelseweg 87, Serooskerke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 32