i Dit is een Zeeuwse Parel De Oosterschelde moet winnen! Luxe beest Chiel trotseert de jungle II Omroep Zeeland moet het met een miljoen minder doen Bezuinigingen grijpen diep in bij de omroep. De directeur hoopt dat de landelijke politiek tot inkeer komt. Als er nóg een slag overheen komt, kan dat niet meer zonder gedwongen ontslagen Als het aan Wilco Jacobusse ligt, wordt de Ooster schelde hét nationale park van Nederland. Maar dan moeten vooral de Zeeuwen wel massaal gaan stemmen in de verkiezing van het mooiste natuur gebied van Nederland. zeeland s Chiel Harten uit Heinkens- zand in realityshow Queens of the Jungle zeeland 4 MIDDELBURG Op internationale Coming Out Dag werd in De prijs - een beeld van de Zeeuwse kunstenares Betsy de Zij maakten zich het afgelopen jaar sterk voor de acceptatie het Middelburgse Stadhuis de eerste Zeeuwse Parel uitge- Jonge - werd gisteren toegekend aan de Roze 50+ Ambassa- van LHBT-ouderen. De prijs is een initiatief van het LHBT reikt: een prijs voor bijzondere inzet voor de belangen van deurs Zeeland. Lammert Veenhuizen (op de foto gedragen Netwerk Zeeland. In de jury zat onder anderen cabaretière lesbiennes, homo's, biseksuelen of transgenders (LHBT). door de Roosettes) nam het beeld namens hen in ontvangst. Karin Bloemen, foto ruben oreel Vanaf 1 januari 2017 moeten de re gionale omroepen het gezamen lijk met zeventien miljoen euro minder doen. Voor Omroep Zee land betekent dat een bezuiniging van afgerond een miljoen euro. En dat op een jaarbudget van, pak weg, tien miljoen euro. Heel ingrijpend, zegt directeur Monique Schoonen. „Tegelijker tijd kan het voor geen enkele om roep een verrassing zijn." Het eer ste kabinet-Rutte wilde al 25 mil joen korten op de regionale omroe pen. Dat bedrag is, in het regeerak koord van Rutte 2, verlaagd naar 17 miljoen euro. Pogingen om geld te besparen door zaken zoals tech niek en personeelsbeleid onder te brengen in één landelijke organisa tie liepen uiteindelijk spaak. Dat betekent dat elke omroep nu zijn eigen boontjes moet dop pen. Omroep Zeeland zit 'op sche ma'. „We zijn al vier jaar bezig met dat gegeven", zegt Schoonen. „Onze formatie is met zeker tien mensen ingekrompen en de afde ling gevarieerde programma's is opgeheven. Tegelijkertijd is inter net er als kerntaak bijgekomen, zonder dat we extra geld krijgen." De ingrepen in het personeel ko men het hardst aan. „Er zijn men sen afgevloeid. We hebben al een tijd lang geen vaste contracten meer aangeboden, tenzij het om heel cruciale functies gaat. Daar door vallen er gaten." Daarnaast is er veel bespaard op techniek, zegt Schoonen. „Op dat gebied hebben we een enorme slag gemaakt. Er is heel veel geau tomatiseerd, waardoor je minder mensen nodig hebt. We hebben ook samenwerking gezocht met de NOS. Die ondersteunt ons heel goed als het gaat om de techni sche infrastructuur. We liften bo vendien mee met hun oplei dingsinstituut. Daarmee ontwik kel je nieuwe slagkracht" De bezuinigingen kunnen de kijker en luisteraar bijna niet zijn ontgaan. „Onze mensen hebben nu vaak meerdere rollen, bijvoor beeld verslaggever, maar ook ca meraman en editor. Dan ga je ook andere kwaliteitscriteria hante ren. Plus dat we de laatste jaren toch hebben moeten schrappen in de programmering." De omroep zou ook meer willen doen aan on derzoeksjournalistiek. „Maar daar heb je wel capaciteit voor nodig." Met de afronding van de huidi ge bezuinigingsoperatie moet het ook echt klaar zijn, vindt Schoo nen. „De bodem is echt helemaal bereikt voor Zeeland. Als er nóg een slag overheen zou komen, kan dat ook niet meer zonder gedwon gen ontslagen." Radio De directeur stelt dat elk platform (radio, tv, internet, sociale media) zijn eigen aanpak vereist en dat de nadruk op online niet ten koste mag gaan van bijvoorbeeld radio. „Radio is nog steeds een essen tieel platform, dat een belangrijke functie vervult voor vooral oude ren. Voor hen is het een soort levensader. Ook daarin moeten we blijven investeren." Schoonen kijkt met enig opti misme uit naar de komende Ka merverkiezingen en sluit zelfs niet uit dat daarna bezuinigingen worden teruggedraaid. „Ik hoop dat er een andere wind gaat waaien en dat men zich realiseert dat een sterke pers in de regio de backbone van de democratie is." m woensdag 12 oktober 2016 pzc.nl email: walcheren@pzc.nl 1 'De bodem is nu echt bereikt' Rolf Bosboom Oost-Souburg —Monique Schoonen, directeur Omroep Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 26