Russische Darth Vader m 4) 16 ECONOMIE O Staat Maar of het ver- u Liz Robledo heeft een gehandicapte dochter. Dat wijt ze aan het gif Roundup dat wordt gebruikt op de sojavelden rond haar dorp in Argentinië. In de schijnwerpers De week begon zo mooi voor de oliepro ducerende landen. Vladimir Poetin be loofde dat Rusland meedoet aan de productiebeperking die de OPEC door wil voeren. Meteen klom de olieprijs met 3 pro cent, naar het hoogste punt in vijftien maan den. Gisteren bleek dat Sechin, nota bene bij de zelfde persconferentie, tegen een journalist van Reuters had gezegd dat hij niet van plan is minder te produceren. „Waarom zouden we?", zei de topman van het grootste oliebe- drijf van Rusland. „Probeer deze vraag eens te be antwoorden: gaan Iran, Saoedi-Ara- bië en Venezuela hun productie be perken?" Met deze uit spraken onder mijnde Sechin het vertrouwen in herstel. De olie prijs zakte met- ber 1960 in een met meer dan c:"* 1 procent. Hij kan er dus maar beter voor zorgen dat hij deze week ■••au wc. geen OPEC-leden Rosneft. tegenkomt. standig is de Ros- neft-topman eens goed de les te le zen? Mwah. Zijn bijnamen zeggen genoeg. Wie wil er ruzie met 'de Russische Darth Vader'? Met de op een-na-machtigste man van Rusland, bovendien? Sechin verwierf zijn reputatie als lid van de Russische gehei me dienst, net als Poetin. In tegenstelling tot Vladimir, van wie hij een vertrouweling is, speelde Sechin zijn machtsspelletjes altijd achter de schermen. Lang deed over hem de grap de ronde dat hij helemaal niet bestond, maar dat hij een mythe was om het volk schrik aan te jagen. Dat dat een fabeltje is, merkte Michail Chodorkovsky, een andere Russische tycoon. Sechin regisseerde de sloop van zijn oliebedrijf Yukos. Rosneft werd daar niet slechter van. Waarom hij en Poetin nu met compleet andere uitspraken naar buiten komen, is nog een raadsel. Maar of het helemaal per ongeluk is? Flitsen Sinds 2012 top man van Rosneft. Staat sinds de an nexatie van de Krim op diverse zwarte lijs ten. Air France KLM Heiiieken Besi ASML De Argentijnse Liz Robledo is één van de dertig 'slachtoffers en experts' die komende dagen uit de hele wereld naar Den Haag worden gevlogen om te getuigen tegen Monsanto, de producent van Roundup. In de plaats die zich profileert als de stad van het recht wordt van vrijdag tot zon dag een tribunaal georganiseerd over het omstreden agrochemi- sche bedrijf. Dat wordt bijge woond door honderden activis ten, waaronder de Indiase Vanda- na Shiva en de maakster van de bekende documentaire De wereld volgens Monsanto. Vijf rechters horen de verkla ringen aan. Onder hen is de Bel gische Frangoise Tulkens, die ja renlang rechter was voor het Eu ropees Hof voor de Rechten van de Mens en de Senegalese Dior Fall Sow, voormalig advocaat-ge neraal van het Rwandatribunaal. NUTTIG Het Monsantotribunaal heeft geen enkele rechtskracht, erkent woordvoerder Tjerk Dalhuisen. „Maar wel uitstraling. Het geeft slachtoffers van Roundup en landroof een gedegen juridisch dossier waarmee ze in hun eigen land naar de rechter kunnen stap pen. De bewijslast in dit soort za ken is heel ingewikkeld en tegen het leger aan juristen en advoca ten staan slachtoffers vaak mach teloos. Kijk maar hoe lastig het is om Shell veroordeeld te krijgen voor olievervuiling in Nigeria. We hopen dat dit tribunaal bij draagt aan de strafbaarstelling van ecocide. Het structureel ple gen van milieumisdaden is niet goed verankerd in het internatio nale strafrecht." De organisatiekosten, zo'n 400.000 euro, worden via crowd- funding binnengehaald. De lijst van beschuldigingen aan het adres van Monsanto is lang. De organisatoren, waaron der milieuclubs en internationale COMPLOT brancheorganisaties voor biologi sche landbouw, verwijten het Amerikaanse bedrijf tal van mis daden tegen het milieu en de ge zondheid van mensen. Onschul dige boeren bij wie Monsanto's 'zaadpolitie' een verdwaald Mon- santozaadje op de akker aantreft, zouden meteen voor de rechter worden gedaagd. Boeren en tuin ders zouden met handen en voe ten gebonden zijn aan het be drijf, omdat ze zaad elk jaar op nieuw moeten kopen. Onzin, reageert Monsanto. „Dit is een schijnproces waarbij tegenstanders van moderne land- bouwtechnologie optreden als or ganisator, jury en rechter. De uit komst staat al vast, daarom doen wij er niet aan mee. Onze men sen spannen zich dagelijks in om boeren oplossingen te bieden, na tuurlijke hulpbronnen te ontzien en iedereen een verantwoorde maaltijd te bieden", zeg Debbie de Wagenaar, directeur corporate affairs van Monsanto. GOEDE ZAAK Igor Sechin, baas van oliegigant Rosneft en volgens sommigen de gevaarlijkste man ter wereld, zorgde er gisteren persoonlijk voor dat de olieprijs inzakte. Sander van Mersbergen De Tweede Kamer wil een brede analyse naar de gevolgen van de huidige lage rente op de economie en de financiële sector. De Ne- derlandsche Bank en het Centraal Planbureau moeten het onderzoek uitvoeren. Caroline Princen gaat weg bij ABN Amro. Zij is verantwoordelijk voor de ondersteunen de diensten die worden wegbezuinigd. Princen verlaat ABN per 1 juli volgend jaar. Ze wordt niet opgevolgd. Afgelopen maand werd al dui delijk dat ook topman Gerrit Zalm het volgend jaar voor gezien houdt bij ABN. Wie hem op volgt is nog niet bekend. Geboren op 7 septem ber 1960 in Sint Peters burg. O woensdag 12 oktober 2016 ux Bij middelgrote fondsen deed het luchtvaart bedrijf het bovengemiddeld goed. De bierbrouwer behoorde tot de schaarse dagwinnaars in de AEX Amsterdam. Monsanto in Nederland voor 'rechter' JPMorgan Asset Management heeft het belang in het bedrijf ver kleind. De chipsector had last van tegenwind. O o Annemieke van Dongen Den Haag Ji Channa Samkalden Mensenrech tenadvoca te „Zo'n semi-juridisch tribunaal kan goed manier zijn om schadelijk beleid van een mul tinational aan de kaak te stel len, zonder dat je tegen aller lei juridische complicaties aanloopt. Het is nog altijd heel lastig om dat via de rech ter te doen. Sowieso moet het dan altijd gaan om gedra gingen waarvan je slachtof fer bent; je kunt de algemene koers van een bedrijf niet bij de rechter aan de orde stel len. Daarbij spelen zulke za ken vaak in landen met een ontoegankelijk of corrupt rechtssysteem, en hebben de slachtoffers geen geld om het op te nemen tegen een multinational. Zo'n tribu naal kan nieuwe informatie en argumenten opleveren. Het is natuurlijk wel jammer dat argumenten en verweren van Monsanto geen deel zul len uitmaken van het debat." Aalt Dijkhuizen Topsector Agri Food. „Het is goed om kritisch te kij ken naar een bedrijf als Mon santo, dat gaat immers om ons voedsel. Maar deze be schuldigingen zijn complot theorieën. Genetische modifi catie gevaarlijk? Dat gebeurt met onze medicijnen ook, en die hebben talloze levens ge red. Gewassen die resistent zijn tegen Monsanto's eigen bestrijdingsmiddelen? Apple bouwt ook softwareprogram ma's die alleen op zijn eigen apparaten draaien. We heb ben bedrijven als Monsanto keihard nodig. In 2050 vraagt de groeiende wereld bevolking om twee keer zo veel voedsel als we nu produ ceren. Twee keer zoveel land is daarvoor niet beschik baar, dan staat er geen boom meer overeind. Dus is er maar één manier: meer voedsel van een hectare ha len." Olivier De Schutter Belgisch jurist. „Dat alleen grootschalige landbouw de wereld kan voe den is een misverstand. Ho gere opbrengsten van het land halen heeft weinig zin als kleine boeren buitenspel worden gezet. Om te voorko men dat de armoede en on gelijkheid op het platteland toenemen moeten we juist de kleinschalige landbouw ondersteunen. Daar is de overgrote meerderheid in ontwikkelingslanden nog al tijd van afhankelijk. De scha de die monoculturen toebren gen aan het milieu, de ge zondheid en de ontwikkeling van het platteland zijn niet verrekend in de prijs van voedsel. Het Monsanto Tribu naal is daarom een goede zaak. Het bepaalt niet of het bedrijf schuldig is, maar stelt wel de vraag of Monsanto's activiteiten mensenrechten schenden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 16