Marjan Berk hollands nieuwe. Voor wie niet voor onverwacht hoge kosten wil komen te staan! 15 Samsung Galaxy S6 ind mei werd ik uitge nodigd voor Blindeet, een project met een lunch, interview en foto. Dit zou worden gerealiseerd op 2 oktober in de Mariënhof in Amersfoort. Het in terview zou de kok een indruk geven van mijn personage, er zou een fotograaf komen en... ik mocht een gast meenemen! Dit laatste gaf voor mij de doorslag: mijn jongste kleinzoon zou ik vragen zijn grootje te vergezel len. Door een allergie voor van alles en nog wat mocht hij vanaf zijn babytijd heel veel dingen niet eten. Dat leidde ertoe dat hij groot groeide op een eigenaardig dieet van chocoladepasta, wentel teefjes en chocolademelk. Fruit en groenten meed hij als de pest, alleen de door zijn vader ont dooide diepvriesspinazie kreeg hij naar binnen. Ook een enkel schijfje komkommer nam hij na lang aandringen wel eens tot zich, maar dat spoelde hij weg met chocolademelk. Ik char geer... maar toch. Onze tafelgenoten waren Nico Haasbroek (VPRO-coryfee), Tanja Kross (geliefd en gelau werd mezzosopraan) en deze Berk. „Wat moet ik aan, oma?", mailde mijn kleinzoon een beet je zenuwachtig. Mijn kledingad viezen zijn berucht. „Netjes", riep ik kort door de bocht. „En denk erom: je moet alle borden leeg eten. Er is geen chocolade melk. En geen wentelteefjes. Dus, dit is je introductie tot ge woon volwassen eten!" Aan zijn sterke jonge arm be trad ik de magnifieke Mariënhof, die ik mij uit mijn Amersfoortse jeugd herinner als respectievelijk jeugdherberg, onderkomen van het Oudheidkundig Instituut en restaurant. Bij de Blindeet van vo rige week schijnt topbanketbak- ker Kees Holtkamp luid te heb ben geroepen: „Hutspot! Nooit van zijn leven!" Maar topkok Marco Blok, van Blok's Restau rant in Amersfoort, had zo'n he melse hutspot bereid dat Holt kamp hierna ALLEEN nog maar hutspot wil eten! Ikzelf had geventileerd dat war me bieten mij grote afschuw in boezemen. Waardoor ik toch een beetje zenuwachtig aan tafel ging... Maar ook wij kregen uit sluitend hemels eten geserveerd, begeleid door slokjes hemelse wijn. Ik keek af en toe tersluiks naar mijn kleinzoon. Keek hij be nauwd? Schoof hij dingen naar de rand van zijn bord? Nee! Hij at alles tot de laatste kruimel op. Ja... hij schraapte zelfs zijn bord grondig schoon. Ik hervond ook mijn gemoeds rust, tot nu toe was er geen war me biet te bekennen. Toen mijn interview werd voorgelezen, werd mijn Amersfoortse verle den gememoreerd, inclusief de hongerwinter. De foto van Rob Acket liet mij mondharmonica- spelend zien en het gerecht, waarin heerlijke verse vis was verwerkt, was gevisualiseerd in de foto van een magnifieke schol. Naast het genot van een geani meerde maaltijd met heerlijk eten had ik ook mijn doel be reikt: mijn kleinzoon is ervan overtuigd dat er meer smakelijks te koken valt dan alleen maar chocolagetinte gerechten. En er was gelukkig geen warme biet te bekennen. Mijn kleinzoon is een bijzonder kind en dat is het! Weet u het nog? Begin dit jaar was diesel bij de goedkoopste pompen rond de 1 euro per liter en Euro 95 ging voor zo'n 1,26 eu ro. Zo goedkoop was tanken in geen vijf jaar geweest. De olieproducerende landen we ten het ook nog. Ze pompten zich suf en verdienden, vonden ze, veel te weinig. De OPEC, een orga nisatie van veertien olieproduce rende landen, probeert nu iets dat al acht jaar niet meer is gelukt: minder produceren om zo de prijs op te voeren. Oliekartel OPEC, goed voor 40 procent van de we reldproductie, wil 700.000 vaten (van 159 liter per stuk) per dag minder oppompen. Dat lijkt veel, maar wereldwijd is het een druppeltje; niet eens 1 procent van het verbruik. Alleen Nederland heeft al ongeveer 1 mil joen vaten olie per dag nodig. En toch. Meteen na het wereld kundig worden van het plan an derhalve week geleden begon de prijs van ruwe olie te stijgen. Ook aan de pomp werden de prijzen aangepast. „Want oliemaatschap- Pr ijs Euro95 pijen willen geen risico op verlies lopen en verhogen de benzineprij zen. Als de prijzen dalen, wachten ze meestal een tijdje met de prijs verlaging", zegt directeur Paul van Selms van UnitedConsumers. De adviesprijzen lagen gisteren op 1,62 euro voor Euro 95 en 1,28 voor diesel.Het is ongewis wat de prijzen aan de pomp gaan doen. Van Selms: „Er wordt nu zo veel gespeculeerd. Olietankers blijven op zee, ze gokken erop dat de prijs stijgt. Pas als ze lossen, wordt er af gerekend." Mocht oliekartel OPEC erin sla gen de productie te verminderen, dan blijven de prijzen aan de pomp stijgen. Vooral als Rusland, de grootste olie-exporteur ter we reld, ook meedoet. En president Poetin beloofde dat maandag, ten minste als OPEC de daad bij het woord voegt. Poetins ferme taal zorgde on middellijk voor een hogere olie prijs. Maar Igor Sechin, topman van het Russische oliebedrijf Rosneft, zei gisteren dat hij niet gelooft dat landen als Saoedi-Ara- bië en Venezuela écht minder gaan oppompen; en met hem be twijfelen alle internationale ex perts of de OPEC-landen de disci pline hebben de kraan een tikje dicht te draaien. Olieproducerende landen zijn het zelden langdurig met elkaar eens. De eerste scheurtjes zijn ook nu alweer zichbaar: Libië, Iran en Nigeria zijn vrijgesteld van de voorgenomen reductie, omdat hun olie-industrie herstellende is. Libië kende jarenlang conflicten; in Iran lag de productie stil vanwe ge de boycot; en in Nigeria maak ten rebellen de olieboeren het le ven zuur. En uitgerekend die drie willen nu méér oppompen om te profiteren van de hogere prijzen. Ze willen welgeteld zelfs 700.000 vaten per dag extra produceren - exact de voorgestelde verlaging van hun OPEC-vrienden. Andere landen moeten daardoor hun olie leidingen nóg meer knijpen. En dat doet meteen pijn in de staatskas. hollandsnieuwe.nl/pzc GEEN TOESTEL NODIG? Sim Only 1000 slechts 10,- p/mnd! 1000 MB/MIN/SMS TOTAAL P/MND BUNDELVERDUBBELAAR: ïCjk -Hi woensdag 12 oktober 2016 Warme bieten Mijn kleinzoon is een bijzonder kind en dat is het (Dik Trom)! OPEC dreigt, benzineprijs stijgt Benzine en diesel werden in an derhalve week 5 cent duurder omdat oliekartel OPEC zegt de productie te verlagen. Niemand weet of dat inderdaad gebeurt. Ton Voermans Rotterdam Gemiddelde landelijke advies prijs in euro's per liter. 1,62 1,61 1,60 1,59 1,58 1,57 1,56 1,55 sept okt 1210161 BB£»lM®D<20NSUMËfiS- r OPEC meldt= _productie^ beperking Zie ook de rubriek In de schijn werpers op de pagina Economie. Voor wie niet voor onverwacht hoge kosten wil komen te staan is er hollandsnieuwe. Want bij ons kun je altijd en overal online je verbruik inzien. En is je tegoed op dan bepaal je zelf of je tegoed wil bijkopen. Kies ook voor 100% controle met bijvoorbeeld de Samsung Galaxy S6. Nu i.c.m. 1000 MB/MIN/SMS voor maar 26,- per maand. Voor je toestel t.w.v. 599,- betaal je bij ons gedurende je abonnement slechts 384,-. En voor slechts 5,- per maand extra verdubbel jij je bundel naar 2000 MB/MIN/SMS. Per maand €26,- waarvan €10,- abonnement en €16,- toestel. Toestel bijbetaling €0,- eenmalig. Totale toestelprijs €384,-. Prijs excl. eenmalige kosten ter hoogte van €30,-. Looptijd 24 maanden. Deze actie is geldig tot ten minste 30 oktober 2016. 2000 MB/MIN/SMS voor slechts 5,- extra

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15