13 Stichting schendt privacy van kleinkinderen Ir EEN 4ËPARTB$Eh OP WADDÉN? De terreuraanpak van Europa gaat op de schop als het aan de nieuwe Eurocommissaris van Vei ligheid Sir Julian King ligt. „Het is nu alle hens aan dek na een aanslag, en daarna de boel weer laten lopen." Het moet perma nent alle hens aan dek zijn, vindt hij. De waarschijnlijk laatste Brit in Brussel is de hoogste veilig heidsbeambte in Europa. Na een zomer van aanslagen noemt hij het noodzakelijk 'de inspannin gen tegen terreur te verdubbe len'. afwachten. Het gedrag van terug kerende Syriëstrijders wordt on voorspelbaarder. We moeten zor gen dat we daarop zijn voorbe reid." „Een van mijn laatste bezoeken als ambassadeur in Frankrijk was een herdenkingsdienst voor 230 terreurslachtoffers. Ik denk dat niemand dit had verwacht." We moeten eerlijk zijn over wat we tegen terreur kunnen doen „Het is buitengewoon ingewik keld, zo is gebleken. Praktisch, or ganisatorisch. We hebben voor uitgang geboekt, maar moeten nog stappen maken." „Ik weet niet of dat altijd zo is. Te rugkijkend is het vaak zo dat er wel ergens een spoor was. Voor mij onderstreept dat de nood zaak onze inspanningen te ver dubbelen. Maar we moeten reëel zijn. Meer controle of meer con tact met mensen die radicalise ren, betekent nog niet dat we dan vooraf weten dat hij of zij naar ge weld grijpt." „Nee, de vrees voor terreur is legi tiem. Maar wij moeten eerlijk zijn over wat we kunnen doen." „Dat doen we ook. Bijvoorbeeld met wetgeving, nog dit jaar, die het terroristen moeilijker maakt te reizen, trainen en hun activitei ten te financieren. We nemen ook stappen tegen lidstaten die hun beloften niet volledig nako men, bijvoorbeeld inzake grond stoffen voor explosieven." Het karakter van de terreur lijkt te veranderen: er zijn nu ook ac ties door enkelingen die in no- time zijn geradicaliseerd. Vergt dat een nieuwe aanpak? „We moeten op beide voorbereid zijn: op geplande complexe aan slagen zoals voorheen, en op de enkelingen. We passen al lang goed op met vliegtuigen in de lucht, maar we moeten ook beter letten op - ik haat de term - soft targets: publieke ruimten met veel mensen, zoals luchthavens en voetbalstadions. Dit vitale werk is vaak de verantwoordelijk heid van een stad of stadsdeel. Europa kan hen ondersteunen met financiering of maatregelen om hun veerkracht te vergroten." Als ambassadeur in Frankrijk bezocht u daags na de aanslag Nice, uw benoeming tot Euro commissaris Veiligheid was on derweg. Wat deed dat met u? „Ik trof een getraumatiseerde stad met duizenden mensen langs die paar kilometer weg waar ze vrienden en bekenden hadden verloren, die probeerden te begrijpen wat ze net hadden gezien. Dat is wat ik bedoel met het veranderende karakter van terreur: niet alleen welbewuste aanvallen op bepaalde groepen, maar iets dat heel dicht bij ons is, heel aanwezig, en heel persoon lijk. Dat is waar we ons tegen moeten wapenen." Door op internet gegevens van kinderen te zetten met wie grootouders contact zoeken, schendt de stichting Voor Mijn Kleinkind hun privacy en die van hun ouders. Dat meldt de Autoriteit Persoonsgegevens (AP). De autoriteit dreigt met maatregelen als de werkwijze niet wordt aangepast. Op de site voormijnklein- kind.nl kunnen grootouders die tegen hun wil geen contact heb ben met hun kleinkind een pa- Onderzoek naar uitgelekte video gina voor hem of haar aanma ken. „Het kan voor een kind, dat zich toch vaak al in een kwetsbare positie bevindt, heel belastend zijn. Dat mag dus niet", aldus Wilbert Tomesen van de AP. „Uit zo'n oproep tot contact kun je afleiden dat er problematische familieomstan digheden zijn. Dat is heel erg ge voelige informatie over een kind en diens ouders." De site is inmiddels aangepast, maar volgens AP onvoldoende. „We doen veel, maar kunnen nog meer doen, bijvoorbeeld op het gebied van deradicalisering. Maar we kunnen niet garanderen dat we aanslagen kunnen voorko men." „Ik ken die specifieke omstandig heden niet. Maar op dat vlak moe ten we bezien welke methodes ef fectief zijn en daarvan leren." „Dat moeten we WestCord www.westcordhotels.nl/appartementen of bel 0900-777 1117 (lokaal tarief) woensdag 12 oktober 2016 'Alle hens aan dek tegen de terreur' De nieuwe Eurocommissaris van Veiligheid Julian King wil het Europese antiterreurbeleid aanpakken. „De vrees voor ter reur is legitiem, maar we moe ten eerlijk zijn over wat we kun nen doen." Frans Boogaard Tobias den Hartog Den Haag U telde laatst op: afgelopen jaar 14 aanslagen en sinds Ma drid (2004) 600 doden. Heeft Europa de terreurdreiging jaren lang onderschat? —Julian King, Eurocommissaris Direct na de aanslagen op New York wilden beleidsmakers in formatie-uitwisseling tussen in lichtingendiensten. Wat gaat u doen om eindelijk die belofte uit 2001 te realiseren? Intussen waren de daders van alle aanslagen sinds 9/11 wel ér- gens bekend. Verwacht het publiek te veel? Veiligheid, zegt u, is een natio nale verantwoordelijkheid, maar Europa kan helpen. UTRECHT LAGE VUURSCHE De Koninklijke Marechaussee on derzoekt hoe beelden van een on gelukje, mogelijk gemaakt bij de poort van kasteel Drakensteyn waar prinses Beatrix woont, op het internet terecht konden ko men. Op de beelden is een aanrij ding van een auto te zien met een paaltje. Een marechaussee duwt twee paaltjes de grond in om de auto doorgang te geven, maar een van de twee komt spon taan weer omhoog. De auto knalt daar op. Wie in de auto reed is niet bekend. SP wil de huur voor sociale woningen met 400 euro per jaar verlagen. Dat staat in het partijprogram. Het geld komt uit de verhuurdersheffing. Sir Julian King. FOTO MARTIJN BEEKMAN Is Europa niet klaar om nieuwe terreuraanvallen af te slaan? Op deradicalisering is of wordt nu juist bezuinigd in Europa. Ook in Nederland. Lopen we extra risico nu IS in Syrië terrein verliest? WestCord Hotels heeft ruime appartementen op Vlieland, Terschelling en Ameland. Ideaal om er heerlijk tussenuit te gaan met het hele gezin en van alle gemakken voorzien. Ruime appartementen met kinderkamers Inclusief opgemaakte bedden en bad- en keukenlinnen Veel faciliteiten onder één dak Gratis bagage- en busvervoer* Beste prijsgarantie 'Condities verschillen per eiland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13