Ê^koopjepealnl) daga^t7bgee„nwn EUWS 11 Geen 'Troonrede' na slaande ruzie In Nederland zou het ondenkbaar zijn dat de premier op de ochtend van Prinsjesdag de boel afblaast, omdat de begroting niet rond is. In België gebeurde het. Het kabinet gaat ruziënd over straat. oa België heeft het gisteren onver wachts zonder regeringsverkla ring moeten stellen. Federaal pre mier Charles Michel stelde zijn belangrijkste politieke optreden van het jaar zelf uit na knallende ruzie in zijn vierpartijenkabinet over een nieuwe belastingaan- pak. Hij moet nu eerst gaan lij men. De afwezigheid van de premier bij de opening van het politieke jaar houdt fors gezichtsverlies in voor een regeerploeg die al lan ger als 'kibbelkabinet' door het le ven gaat. De crisis deed haar in trede kort nadat de regering vol gens ingewijden goed op dreef was met een ingrijpende bezuini gingsronde: 4,2 miljard in plaats van de voorziene 2,4. Maar op het laatste moment strooiden de Vlaamse christendemocraten van vicepremier Kris Peeters roet in het eten. Peeters wil per se dat een forse verlaging van de ven nootschapsbelasting, gewenst door de andere coalitiepartners, hand in hand gaat met een meer waardebelasting op aandelen. Met die vermogenswinstbelas ting wil hij laten zien dat ook de rijkeren meebetalen aan de crisis. De bom barstte toen Michel uit voering van de vennootschapsbe lasting beloofde, en 'onderzoek' naar de mogelijkheden voor een meerwaardebelasting op aande len. Peeters voelde zich bij een eerdere belastingherziening al in het pak genaaid en wilde dat geen tweede keer meemaken. Hij liep maandagavond laat weg van de onderhandelingstafel. Michel blies daarna zelf zijn be leidsverklaring af. De komende dagen wordt er discreet dooron- derhandeld, met zaterdag als nieuwe deadline. Dan moet Mi chel zijn nieuwe begroting over maken aan Europa, dat België - met een schuld van consequent boven de 100 procent - al langer in het oog houdt. Volgens Wetstraatwatchers, de straat die de belangrijkste rege ringsgebouwen huisvest, speelt mee dat de Vlaamse christende mocraten de meest linkse partij zijn in de federale regering, en dus extra vatbaar voor stemmen verlies aan linkse partijen in de oppositie. De opiniepeilingen voor CD&V zijn rampzalig. Pee ters is bovendien niet vergeten hoe onmiddellijk na de vorige be lastingherziening lijstjes uitlek ten met al zijn afgeschoten voor stellen. De regering bestaat verder uit de Vlaams-nationale N-VA van Bart De Wever en uit Vlaamse en Franstalige liberalen. Die vinden de meerwaardebelasting van Pee ters 'schadelijk voor de econo mie'. Vooral de N-VA zet in op een hard economisch program ma, waarmee de liberalen beter uit de voeten kunnen dan de Vlaamse christendemocraten. Geruzie tussen de twee is er al zolang dit kabinet bestaat, waar door ook belangrijke hervormin gen niet van de grond komen. En ook financieel blijft het moei zaam gaan. De Wever, die jaren lang de Franstalige socialisten ka pittelde om hun spilzucht, kijkt nu tegen dezelfde tekortcijfers aan. Nieuw in de crisis is dat voor het eerst ook stevige kritiek door klinkt op de rol van federaal pre mier Charles Michel zelf. „De me- thode-Michel werkt niet langer", aldus de Gentse politicoloog Carl Devos. „Hij wacht tot iedereen in de fuik zit en niet meer terug kan en moet incasseren. Zo reali seer je geen grote hervormingen. Dit is foute boel." Ook VRT-com- mentator Ivan De Vadder hoort kritiek dat Michel te vaak in het buitenland was, te lang wachtte, alleen maar stapels voorstellen op tafel legde en de coalitie daar over liet ruziën. Toch voorzien weinigen een val van de twee jaar oude regering: daarvoor staan alle regerende partijen in de peilingen te slecht. 24,95 60% €15,- Nu slechts 9,95 €149,95 53% €80,- Nu slechts €69,95 78% Nu slechts €8,95 korting Vanaf slechts €19,95 woensdag 12 oktober 2016 Frans Boogaard Brussel De regering leek goed op dreef door een ingrijpende be zuinigingsronde: 4,2 miljard in plaats van de voorziene 2,4. Gembird smartphonehouder voor in de auto Voorzien van USB-poort; navigeren en opladen tegelijkertijd Praktisch kogelscharnier voor de perfecte telefoonpositionering Geschikt voor iedere smartphone Altijd goed voorbereid de weg op! ÏMBIRD Adviesprijs Korting U bespaart: korting Moa Instant Water Cooker Unieke machine; binnen 5 seconden een portie kokend heet water Voorzien van 2 thermostaten en droogkookbeveiliging Nooit meer lang wachten op je waterkoker Een prachtig design object in de keuken! Adviesprijs Korting U I korting Luxe Lederen Smartphone Wallet-Case Voor je iPhone of Samsung (wit, zwart of bruin) Voorkom schade aan je dure telefoon Met handige gleuven voor kaarten en contant geld Tevens te gebruiken als standaard (voor de perfecte kijkhoek) Makkelijk te sluiten door middel van magnetische clip-sluiting Adviesprijs Korting U bespaart: €39,95 78% €31,- Zuinige en waterdichte LED-balken van 60 of 120 cm Perfect voor in de schuur, garage, werkplaats of kelder Vervang je oude TL-balken en bespaar enorm op je energiekosten Energieklasse A+; de aanschafprijs heb je binnen de kortste keren terugverdiend! Goed voor maar liefst 30.000 branduren Bestand tegen (spat)water, vocht en damp Adviesprijs Korting U bespaart: €59,95 67% €40,- LED's light BESTELLEN DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL Nieuw: Achteraf betalen! RPterPay (7fKEUR NIET TEVREDEN? GELD TERUG! Kibbelkabinet van België opnieuw in crisis Vicepremier Kris Peeters verlaat het overleg over de nieuwe belas tinghervorming. FOTO THIERRY ROGE/BELGA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11