Brexit zit Rutte dwars in Oekraïne-dossier 9 M Debatteren op het scherp van de snede DEN HAAG De Brexit is de ware reden dat premier Mark Rutte nog steeds niet het verdrag met Oekraï ne van tafel heeft geveegd. Hij zoekt een uitweg door een 'light-versie' te bedenken, maar op hulp van de oppositie in de Tweede Kamer hoeft Rutte niet te rekenen. Met nog 21 dagen te gaan, raakt premier Rutte steeds meer in tijdnood. Uiterlijk 1 no vember wil de Tweede Kamer toch echt eens weten wat hij nu precies gaat doen met de uitslag van het referendum over Oekraï ne. Door het 'nee' tegen het associ atieverdrag met Oekraïne, dreigt Rutte behoorlijk gezichtsverlies te lijden bij de andere landen in de EU. Het verdrag is immers al deels in werking, maar moet voor een groot deel opnieuw gesloten wor den als ons land afhaakt. Meer nog dan dreigend gezichtsverlies, hekelt Rutte de moeilijke onder handelingspositie waarin hij is be land, weten ingewijden. De be sprekingen over wat te doen met het verdrag met Oekraïne lopen namelijk dwars door de onderhan delingen die de EU momenteel voert met het Verenigd Konink rijk over de Brexit. Vooral Duits land is daarbij stellig: de Engelsen moeten zo rap mogelijk uit de EU en dat zonder een goede deal. De Oranjes moeten sinds de jaren 70 belasting betalen over rende menten van hun vermogen, zoals aandelen en spaargeld. RTL Nieuws zag deels staatsgeheime documenten in uit de periode 1969-1973, waaruit blijkt dat de toenmalige koningin Juliana in het geheim compensatie kreeg voor de belasting die ze voortaan moest betalen. Het was prins Bernhard die druk uitoefende om te worden gecom penseerd voor het gedeeltelijk af schaffen van de belastingvrijstel lingen voor de Oranjes sinds de ja ren 70 Bij het ministerie van Fi nanciën leidde de bemoeienis van prins Bernhard tot 'gevoelens van onbehagen', blijkt uit een notitie van de ambtelijke top uit die tijd. De hoogste ambtenaar van het ministerie van Financiën, de secre taris-generaal, scheef destijds aan de betrokken ministers dat hij het niet eens was met de deal. Het was volgens de secretaris-generaal 'absoluut onjuist' om aan de ene kant de belastingvrijdom op te heffen en die 'op een gecamou fleerde wijze weer ongedaan te maken'. Ook de ministers voelden nattig heid. In de ministerraad werd afge sproken dat het bedrag ter com pensatie van het opheffen van de belastingvrijdom 'op de achter grond moest worden gedwongen' in het debat met de Tweede Ka mer. In een andere notitie over de discussie in de ministerraad staat letterlijk dat een publieke discus sie in de Tweede Kamer over de compensatie 'vermeden moest worden'. In de debatten met de Tweede Kamer moest deze deal dus liever niet in detail aan de or de komen. RTL Nieuws diepte de stukken op uit het Nationaal Ar chief. Het ministerie van Financi ën heeft de stukken sinds 1973 ver borgen gehouden en wilde ze tot 2050 als staatsgeheim bestempe len. Na een discussie met het Na tionaal Archief werden de stuk ken 'beperkt openbaar'. Op dit moment hoeven leden van het Koninklijk Huis geen belas ting te betalen over hun salaris. Ook hoeft het staatshoofd geen schenk- of erfbelasting af te dra gen. Wel moeten de Oranjes dus sinds 1973 belasting betalen over hun privévermogen. Het precieze bedrag dat de Oranjes ter compen- Het is 'absoluut onjuist' om belasting vrijdom op te heffen en 'gecamoufleerd' ongedaan te maken satie van die belastingheffing heb ben gekregen, is niet onomstote lijk vast te stellen. Daarvoor zijn de begrotingen van het Koninklijk Huis te onduidelijk. De compensatie voor belasting afdrachten is verweven met de uit kering die de toenmalige konin gin en ook de huidige koning jaar lijks ontvangen. Uit de documen ten valt op te maken dat het in de jaren 70 ging om minstens 150.000 gulden compensatie per jaar. Koning Willem-Alexander ont vangt vanaf volgend jaar 5,5 mil joen euro. Hij profiteert nog steeds van de belastingdeal. president Abraham Lincoln, en biedt Trump zo de kans terug te slaan. Lin coln werd 'Eerlijke Abe' genoemd, dus zegt Trump: „Eerlijke Abe loog nooit, dat is een groot verschil met jou." Partijleider Paul Ryan is niet ge rustgesteld nu Trump met afleiding en een voldoende voor debatvaardig heden zijn in crisis gestorte campag ne overeind houdt. Clinton loopt uit in de peilingen. In de eerste poll die na de onthulling van de tape is afge nomen heeft ze een voorsprong van 11 procentpunt. Ryan trok zijn steun niet officieel in, maar meldde gisteren aan Repu blikeinse leden van het Huis van Af gevaardigden dat hij Trump niet lan ger zal verdedigen, geen campagne voor hem zal voeren - en de strijd om het Witte Huis dus feitelijk op geeft. Ryan richt zich alleen nog op de Congresverkiezingen, ook op 8 no vember. Het Congres moet zo Repu blikeins mogelijk blijven, zei hij. Trump kent ook richting zijn ei gen partijleider maar één strategie: de aanval. Met een bericht op sociale media wakkert hij de burgeroorlog in de partij nog verder aan. „Paul Ryan moet meer tijd besteden aan de begroting, banen en illegale immi gratie en zijn tijd niet verspillen aan het bestrijden van de Republikeinse kandidaat." DONALD TRUMP Kapitein Khan had nog geleefd als ik president was. Ik had onze mensen niet naar Irak gestuurd Ik ben een gentleman. Hillary, begin jij maar Op dat bandje stond kleedkamerpraat. In de echte wereld hakt IS hoofden af HILLARY CLINTON Je bent bezig met afleiding vanavond, je campagne staat op ontploffen Ik heb nooit aan de geschiktheid van Republikeinse kandidaten getwijfeld. Dat is nu anders dinsdag 11 oktober 2016 en nij d 'Geheime belastingdeal koningshuis' Koning Willem-Alexander blijkt een geheime compensatie te krij gen voor de vermogensbelas ting die hij moet betalen. Koen Voskuil Den Haag —Toenmalig secretaris-generaal De presidentskandi daten smeten flink met modder tijdens hun tweede debat. FOTO PATRICK SEMANSKY/AP Hoe de twee kandidaten elkaar verbaal te lijf gingen: FOTO'S PHOTO NEWS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9