V m K3 8 NI Het tweede livedebat tussen Donald Trump en Hillary Clinton was een dieptepunt: nog nooit passeerde zoveel vuiligheid. Trump had het nog sensationeler willen maken. VERKIEZINGEN VS TWEEKAMP TRUMP-CLINTON De sfeer is gespannen en vijandig. Een hand geven bij de start blijft achterwege Als het aan Donald Trump had gelegen, had Bill Clinton onder toezien van tientallen miljoenen tv-kijkers oog in oog gestaan met drie vrou wen die hem van seksueel geweld be schuldigen. Trumps team wilde de vrouwen naast echtgenote Melania en zijn oudste kinderen zetten, maar de on afhankelijke commissie die het debat organiseert stak daar een stokje voor. Juanita Broaddrick, Paula Jones en Kathleen Willey moesten op de tri bune plaatsnemen met Kathy Shel- ton. Shelton werd als 12-jarige ver kracht en neemt het Hillary Clinton kwalijk dat zij als advocaat een lage re straf voor de vermoedelijke dader uit het vuur sleepte. Trump gaat niet door het stof na dat een oude opname, waarin hij pocht dat hij vrouwen in het kruis kan grijpen, zijn campagne in crisis heeft gestort. Hij neemt de vier vrou wen mee naar het debat om met een vileine, brutale en in de politiek on gekende tegenaanval de aandacht af te leiden van zijn eigen opmerkin gen over seksueel wangedrag. Zijn uitspraken waren niet meer dan 'kleedkamerpraat', zegt hij. „Maar Bill Clinton heeft daadwerke lijk vrouwen misbruikt." De aantij gingen zijn nooit bewezen, maar Trump aarzelt niet ze live op tv te brengen. „En Hillary viel deze vrou wen aan." Amerikaanse analisten zijn het er over eens: zo'n vuil politiek debat hebben ze niet eerder gezien. De sfeer is gespannen en vijandig. De ge bruikelijke handdruk bij de start blijft achterwege. Trump ijsbeert ge agiteerd achter Clinton langs als ze vragen van kiezers beantwoordt, zij straalt ingehouden irritatie uit. Ze werpt Trump voor de voeten dat zijn campagne op ontploffen staat. Trump noemt haar 'de duivel', stelt dat ze een hart vol haat heeft en uit een verontrustend autoritair aan doend dreigement. Als hij wint, kon digt hij aan, benoemt hij een spe ciaal aanklager om Clintons e-mailaf- faire te onderzoeken. „Het is maar goed dat iemand met het tempera ment van Donald Trump niet over de wet gaat", reageert zij. „Omdat je dan in de gevangenis zou zitten", rea geert Trump, die daarmee opsluiting van zijn politieke opponent sugge reert. Zijn nietsontziende aanvallen wor den geheel naar Trumps wensen het onderwerp van gesprek. Dat Trumps vulgaire commentaar op vrouwen voor een aanzienlijke groep Republi keinen reden was hun steun in te trekken en dat sommigen hem zelfs willen lozen als presidentskandidaat: het is voor even vergeten. Zijn fana tieke fans houden bovendien van Trump om zulke aanklachten aan het adres van de verafschuwde Clin tons. Maar veel gematigde Amerika nen zijn al doodmoe van de vuilspui terij in de verkiezingscampagne. Om twijfelende kiezers te overtuigen, zal hij uit een ander vaatje moeten tap pen, zeker nu zijn primitieve kant nog eens is belicht in de opgedoken geluidsopname. Trump debatteert beter dan werd verwacht na zijn eerste zwakke op treden. Relatief gefocust legt hij en kele zwakke plekken van Clinton bloot. Hij brengt bijvoorbeeld in her innering dat ze al dertig jaar mee loopt in de politiek, en dus iets had kunnen doen aan problemen als be lastingontduiking of banenverlies. En hoe heeft ze zo veel geld ver diend, terwijl ze de publieke zaak zou dienen? Clinton is minder scherp dan twee weken geleden. Haar verweer in reac tie op een uitspraak in een speech die WikiLeaks onthulde, is bijvoor beeld niet sterk. Ze heeft gezegd dat ze soms zowel een publieke als een privémening heeft. Wat vindt ze echt? Ze verwijst naar de vroegere Race naar het Witte Huis dinsdag 11 oktober 2016 Debat vol rancune, haat New York Vicedebat 29 20161 rv i bron: realclear politics september 4 7 9 10 oktober Debat 2 Trump (R) Presidentieel debat 1 Clinton (D) Publicatie video vrouwonvriendelijke Trump

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8