Sluis: geld voor brug over Kaai en entree Stampershoek Weinig donorregistraties in Zeeuws-Vlaanderen -VLAANDEREN 7 Suikersilo Vlaeynatie schiet uit de grond op Axelse Vlakte Het gaat razendsnel, de bouw van de suikerterminal van het Vlaamse Vlaeynatie. Nog drie terminals zitten in de planning. ie een tijdje niet over de Tractaatweg tussen West- dorpe en Axelse Sas- sing heeft gereden, moet eens naar het westen kijken, richting het Kanaal Gent-Terneuzen. Er is iets veranderd. Hoog boven het landschap steekt een toren uit. Dat is de nieuwe suikersilo van Vlaeynatie. In aanbouw. „Het gaat inderdaad snel", er kent Charles Huygebaert, project leider namens het Vlaamse over slagbedrijf. „Het weer zit ook mee. Veel wind moeten we niet hebben. De laatste tijd heeft het gelukkig weinig gewaaid. We kun nen daardoor snel voort met het werk." Tot 42 meter reikte de silo giste ren. Huygebaert verwacht dat de top eind deze week wordt bereikt, op vijftig meter hoogte. „En dan komt er nog een dak op", voegt hij toe, „tot 68 meter hoogte." Dat is Het waait gelukkig weinig, daardoor kunnen we goed opschieten slechts elf meter lager dan de Scheldeflat Waterfront in Terneu- zen, maar de Vlaeynatie-silo is met een diameter van 48 meter net iets imposanter, zeker in het open veld. Tachtigduizend ton suiker kan er straks in worden opgeslagen. De Europese suikermarkt wordt in 2017 helemaal vrijgegeven. Dat brengt nieuwe handel met zich mee. Vlaeynatie heeft voor de silo een contract met het Engelse ED&F Man, een grote speler in landbouwproducten. Juni 2017 moet de eerste fase van de terminal operationeel zijn. De capaciteit kan nog worden uit gebreid tot 320.000 ton, waarvoor drie vergelijkbare silo's als de hui dige nodig zijn. „Maar", geeft Huy gebaert, „dan moeten er wel klan ten zijn." Hij kan dan ook nog niet zeggen wanneer de andere si lo's er komen. De silo krijgt trouwens nog een verfbeurt, in Vlaeynatie-blauw met een witte band. Dat staat in de begroting voor 2017 tot en met 2020 die het colle ge van B en W de raad voorlegt. De begroting is sluitend, maar daarvoor moet wel 375.000 euro uit de algemene reserve worden gehaald. B en W stelt prioriteiten met het vrijmaken van geld. 'Alle wensen realiseren is financieel onmogelijk', meldt het college aan de raad. Drie zaken die eerder door de raad werden aangedragen, wor den daadwerkelijk gerealiseerd. De brug over de Damse Vaart is een langgekoesterde wens van de coalitiepartijen en de gevaarlijke verkeerssituatie aan de entree van het bedrijventerrein in Oost burg staat ook al langer op de prioriteitenlijst. De PvdA maakte zich al eerder hard voor voor schoolse opvang voor peuters. Daarnaast gaat geld naar de ver nieuwing van strandposten, ver vanging van openbare verlich ting en vernieuwen van riolering in verschillende kernen. Er is voor de komende vier jaar (nog) geen bedrag uitgetrokken voor andere zaken die -als ze doorgaan- geld kosten, zoals de herinrichting van het Sint Jans kerkhof in Sluis, een gebouw voor een kustschool en het ver duurzamen van gemeentelijke ge bouwen. Waar ook nog geen rekening mee is gehouden, is de OZB-be- lasting die recreatieparken door heel Nederland jarenlang teveel hebben betaald aan gemeenten. Vakantiewoningen werden als za kelijk onroerend goed aangesla gen, terwijl dat volgens een uit spraak van de Hoge Raad 'gewo ne' woningen zijn. De gevolgen voor de gemeente Sluis zijn nog onduidelijk, laat een woordvoer ster van de gemeente weten. „De Vereniging van Nederlandse Ge meenten en Sabewa zoeken mo menteel alles uit." De raad praat op dinsdag 25 oktober over de be groting. Goes Van de Zeeuwen boven de 12 jaar heeft 40,77 procent zich ingeschre ven in het donorregister. Neder landers kunnen daarin aangeven wat er na hun dood met hun lichaam mag gebeuren. Zeeuws- Vlaamse gemeenten scoren onder het Zeeuwse gemiddelde. Hulst zit er nog het dichtste bij. Van de Hulstenaren heeft zich 40,69 procent laten registreren, waarbij iedereen overigens kan aangeven juist geen organen te willen afstaan. Sluis 'scoort' 40,26 procent en Terneuzen staat na de gemeenten Reimerswaal en Tho- len met grote reformatorische ge meenschappen met 40,10 procent op de derde laagste plek. Deze week is donorweek. Minis ter Schippers hoopt dat veel men sen zich nu alsnog aanmelden. Veel Nederlanders vragen zich af of dat nodig is, sinds de Tweede Kamer een wetsvoorstel aannam op basis waarvan iedere burger or gaandonor is, tenzij hij aangeeft dat niet te willen. Het voorstel moet nog door de Eerste Kamer. De Zeeuwse registratiecijfers: Goes 43,70 procent Kapelle 42,36 procent S-Duiveland 42,02 procent Noord-Beveland 42 procent Borsele 41,66 procent Vlissingen 41,08 procent Veere 40,86 procent Middelburg 40,77 procent Hulst 40,69 procent Sluis 40,26 procent Terneuzen 40,10 procent Tholen 38,17 procent Reimerswaal 35,95 procent dinsdag 11 oktober 2016 ".'U De suikersilo in aanbouw op de Axelse Vlakte op 42 meter hoogte, nog acht meter te gaan, plus een dak. fotos peter nicolai Nieuw hoogtepunt in Kanaalzone Harmen van der Werf W —Charles Huygebaert, projectleider Werken op grote hoogte aan de suikersilo die juni 2017 operatio neel moet zijn. De gemeente Sluis trekt de ko mende vier jaar onder meer geld uit voor een brug over de Damse Vaart in Sluis, de ver keerssituatie bij het bedrijven terrein in Oostburg en voor schoolse opvang voor peuters. Sophie Stockman Sluis Ondine van der Vleuten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 73