Taakstraf en rijontzegging voor veroorzaken ongeval '1001 vrouwen' beste geschiedenisboek ZEELAND 11 Geliefde Gentse burgemeester pikt insinuaties niet In juni barstte de bom. De Bel gische media roken bloed want allemansvriend Daniël Ter- mont, in zijn eerste ambtsperiode van 2006 tot 2012 uitgeroepen tot de op één na beste burgemeester van de wereld, lag plotsklaps on der vuur. Het ging vooral om zijn dubieu ze vriendschapsbanden met bank directeur en vastgoedmagnaat Jeroen Piqueur van de Optima Bank. Op kosten van Piqueur met het vliegtuig naar een vastgoed- beurs in Cannes en ook twee over nachtingen aan boord van het door de bankier gehuurde luxe jacht Alter Ego. Het speelde van ruim tien jaar geleden tot dit jaar en komt nu mondjesmaat boven water. De gemeenteraad van Gent stel de prompt een Optima-commis- sie aan, die de afgelopen maanden onderzocht of Termont en zijn schepencollege hun boekje te bui ten waren gegaan. Oppositiepartij N-VA en in mindere mate Vlaams belang zagen hun kans schoon de immens populaire Termont te vloeren en daarmee de coalitie van Sp.a en Groen te onthoofden. Aanvankelijk kon Termont zich bar weinig herinneren, maar in de zomermaanden werd zijn geheu gen opgefrist. Het trof hem recht in het hart dat zelfs zijn socialis tische vrienden twijfelden aan zijn oprechtheid. Het verbitterde hem en wakkerde zijn woede aan over al het onrecht dat hem de af gelopen maanden werd aange daan. Vooral de media moesten het vorige week donderdag tij dens vermoedelijk de laatste zit ting van de Optima-commissie ontgelden. Het Laatste Nieuws citeerde Ter mont zo: „Ik ben fel ontgoocheld in de media. Die schrijven maar en schrijven maar. Ik ben voor al les versleten, maar ik heb één bondgenoot: de waarheid. Ik ben eerlijk, doodeerlijk en zal blijven vechten voor deze stad." Termont hield de commissie ook voor dat hij nooit en te nim mer uit was op geldgewin. „Geld is voor mij niet belangrijk. Ik ben gelukkig en goed getrouwd, heb Zuiderburen In de rubriek Zuiderbu ren werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: de Gentse burgemeester Da niël Termont ligt onder vuur. een goede wedde en via andere mandaten wat drinkgeld. Iedereen weet dat ik niets te maken heb met de Optima-bank. Al die insi nuaties, over overnachtingen op de boot van Piqueur, Russische ge zelschapsdames en zo, daar heb ik nooit iets van gemerkt." Hij sprak van een beschadigings oefening van de kant van de oppo sitie, NV-A'er Siegfried Bracke (ook Kamervoorzitter) voorop. Toen uit die hoek opmerkingen kwamen over zijn zwalkende ver klaringen en slechte geheugen, schoot Termont, die zich de afgelo pen maanden nog had ingehou den, uit z'n slof. Termont: „Stop met die valse insinuaties en mij leugenachtig te maken en mij 'ge- doeme' altijd in de hoek te du wen. Ik ben dat kotsbeu." Ook een parlementaire commis sie buigt zich over Optima. Hij is bevriend met alle Gentenaars, van hoog tot laag. Maar de contacten met de directeur van de omgevallen Optima Bank brengt hem 'in nauwe schoentjes'. Het ongeval kostte destijds het le ven van een ouder echtpaar (hij 85 en zij 84) uit Oostburg. K. reed op 30 september vorig jaar bij Hoek met zijn trekker met op legger over de Westerscheldetun- nelweg (N62) toen hij plotseling een stilstaande personenauto op zijn weghelft zag. De vrachtwa gen knalde vol op de personen auto. Beide wagens vlogen in De Poolse chauffeur, die het ongeval veroorzaakte, zei dat hij behandeld wordt door een psycholoog brand en kwamen ettelijke me ters verder tot stilstand. Volgens de verklaringen van K. had hij kort daarvoor in zijn spiegels ge keken en doemde de personenwa gen plotseling voor hem op. On derzoek toonde echter aan dat K. zeker 350 meter vóór het fatale ongeval de auto had moeten zien. Ook had K. geen poging ge daan uit te wijken na het zien van de auto. Door het ongeval moest K. zijn bedrijf sluiten. Hij is onder behandeling van een psy choloog. Op de zitting, twee we ken geleden, zei de chauffeur dat hij thuis zit met de gordijnen dicht en slecht slaapt. Het naslagwerk 1001 vrou wen uit de Nederlandse geschiedenis van Els Kloek werd afgelopen weekeinde verkozen tot het 'Beste Geschiedenisboek Aller Tijden'. In de verkiezing van het Historisch Nieuwsblad liet het in 2013 ver schenen vrouwenlexicon 249 an dere geschiedenisboeken achter zich. Het pauperparadijs van Suzan- na Jansen eindigde op de tweede plaats, Geert Mak kwam met De eeuw van mijn vader op plaats drie. In het boek van Els Kloek zijn circa vijftig 'Zeeuwse' vrouwen op genomen. Zoals de in Terneuzen geboren Maria Theodora Mathilde de Doelder, beter bekend als Ma thilde Willink (1938-1977). Ook dagboekenschrijfster Etty Hil- lesum (Middelburg 1914-Ausch- witz 1943) staat in de lijst. Net als kinderboekenschrijfster Annie M.G. Schmidt (Kapelle 1911-Am- sterdam 1995) en de i9e-eeuwse schrijfsters Petronella Moens en Betje Wolff. Opvallend is dat de naam van Henriëtte van der Mey (1850- 1945), de eerste journaliste in Ne derland, in het boek ontbreekt. Ze werkte van 1884 tot 1896 voor de Middelburgsche Courant. dinsdag 11 oktober 2016 De socialist Termont treedt in 2018 af, na twee periodes als burgemeester. Hij houdt de moed erin. foto peter nicolai Termont bood in 2012 aan Eddy Wally het boek over diens leven als charmezanger aan. archieffoto camileschelstraete Daniël Termont zit in het nauw Wout Bareman Voor het veroorzaken van een dodelijk verkeersongeluk heeft de rechtbank in Middelburg gis teren de 43-jarige vrachtwa genchauffeur R. K. uit Nietko- wiche (Polen) conform de eis een taakstraf van 240 uur en een rijontzegging van anderhalf jaar opgelegd. Ad Roos Middelburg Jan van Damme

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 57