C3 Vergeet succes, maak je zorgen JA 0) Weldaad voor de nek, zo'n hoofdmassage f/Fi mm Mariana: 'Carolien heeft me zo mooi gemaakt, moed 2 RENE DIEKSTRA WJ Borstkanker Fotograaf Carolien Sikkenk zet vrouwen die na chemotherapie hun haar hadden verloren opnieuw voor de camera. Ter gelegenheid van de borstkankermaand. „Ik zie de nieuwe portretten als viering van het leven." Column LEESTIPS VAN DE WEEK LEKKER IN BALANS «2F~\ i Wat kun je je beter voorstellen als je iets wilt bereiken: dat je succes hebt of dat je faalt? Veel zelfhulp- en management boeken beweren dat je voorstellen dat je faalt, het risico vergroot dat je ook in werkelijkheid faalt. Succesgedachten daarentegen zouden de waar schijnlijkheid van daadwerkelijk succes vergroten. Mijn persoonlijke ervaring is precies omgekeerd. Ik begin vaak aan iets onder de schaduw van de angst dat ik geen succes zal hebben. Er bij voorbaat van uitgaan dat ik succes heb, vergroot voor mijn gevoel het risico op falen en brengt zelfs ongeluk. Een soort bijgeloof, gepaard aan de vrees voor zelf overschatting. Zelfs als iets, zoals een college, le zing of artikel, eerder goed is gegaan, zie ik dat toch echt niet als garantie voor de toekomst. Ik zie altijd wel weer onderdelen waarop, of een publiek waar mee, het deze keer wél mis kan gaan. Kortom: ik ben altijd op zoek naar mogelijke obstakels en naar hoe daarmee om te gaan. Daarom heb ik ook een vreselijke hekel aan op timistische geruststellingen als 'maak je geen zorgen joh, natuurlijk gaat het goed' of, de ergste van allemaal: don't worry, be happy. Ik voel me pas gelukkig als ik me wél zorgen heb gemaakt en daar voor mijn gevoel vol doende aandacht aan heb besteed. Lang heb ik gedacht, vooral als jong volwassene, dat mijn op timistischere leeftijds genoten een veel geluk kiger leven hadden dan ik met mijn pessimisti scher inslag. Psycholo- gisch-genetische pech. Inmiddels geloof ik niet meer dat behept zijn met een zeker pessimistisch realisme ongelukkig maakt. En de wetenschap bevestigt dat. Ik begin vaak aan iets onder de schaduw van de angst om te falen Een voorbeeld. Van een groep vrouwen die (te) weinig aan sport deed, maar wel als doel had dat meer te doen, kreeg de ene helft een 'succes- instructie'. Hen werd gevraagd zich in te prenten dat sporten goed voor je is, zich voor te stellen dat ze gestelde sportdoelen zouden behalen en dat ze zich daar heel gelukkig over voelden. De andere helft kreeg een 'obstakelinstructie'. Ze moesten zich voorstellen dat ze faalden hun doelen te beha len en elke dag, als een soort detective van hun mogelijk faalgedrag, daar wat over opschrijven in de vorm van antwoorden op vragen. Wat gaat je mogelijk de volgende keer verhinderen te sporten? Wat ga je er tegen doen als dat dreigt te gebeuren? Wat voor excuses gebruik je waarschijnlijk als je het sporten toch laat lopen? Enzovoorts. Vanaf het moment dat de obstakelvrouwen dat deden verdubbelde het aantal uren dat ze gingen sporten. Vier maanden na het onderzoek bleken ze vaker sporten nog altijd vol te houden en sportten ze bijna twee keer zoveel als de succesvrouwen. Wat voor sporten geldt, dat geldt, zo blijkt uit on derzoek, op tal van gebieden. Om te slagen, moet je je vooral met de mogelijkheid van falen bezighou den. Oftewel to be happy: worry. SHONDA RHIMES et was eigenlijk ronduit logisch dat ze de fotoserie Bold zou maken, zegt Ca- rolien Sikkenk (48). Twee jaar geleden fotografeerde ze vrouwen die door ziekte hun haar verloren en maakte er een tentoon stelling en een fotoboek van. „Ik ben opgegroeid met kaalheid", vertelt ze. „Mijn vader was kapper. In de jaren 70 begon hij met haarwerk. Veel vrouwen wilden een pruik voor feesten en partijen. Vrouwen die door omstandigheden kaal waren, kwamen ook bij hem terecht." Vrouwen die aan het infuus lagen, raakten aan de praat: Ik heb een fotoshoot gehad De zaak groeide, haar zus Anne- miek nam die over. „Ze vertelde dat ze weer zó'n verdrietige vrouw in de stoel had gehad. Als haar uitvalt, ziet dat er armoedig uit. Hier een pluk, daar een klit. Je kunt er beter de ton deuse op zetten, dan krijg je een fris bolletje. „Mijn zus en haar medewerkers gaan voorzichtig te werk, soms met een doek over de spiegel. De vrou wen knappen er over het algemeen van op, maar het is altijd een emotio neel moment." Schoonheid De vrouw in de stoel had gejammerd: 'Ik ben zo lelijk, zo lelijk'. „Terwijl Annemiek dacht: jee, wat ben jij HOOFDDOEK Zelfvertrouwen dinsdag 11 oktober 2016 GO Diekstra buigt zich over de menselijke geest. Waarom houd je het niet vol elke week naar de sportschool te gaan? Omdat je je voorstelt dat zoiets een succes wordt. Beter is te denken dat je er niks van bakt, dan blijf je wel gaan. Reageren? rene.diekstra@persgroep.nl Bill Burnett, Dave Evans - Ontwerp je eigen leven De methode om verder te komen. (Overamstel, €19,99) EEN JAAR LANG Shonda Rhimes - Een jaar lang JA Rhimes vertelt hoe ze alles deed waarvoor ze bang is (Cargo, €19,99) HARTMUT ROSA Leven in tijden van versnelling Een pleidooi voor resonantie Hartmut Rosa - Leven in tijden van versnelling Onthaastings- goeroe stuurt ons door naar religie, kunst en natuur. (Boom, €19,90) Anders dan de naam doet vermoeden, richt de Indian head massage zich niet alleen op het hoofd. Ook nek en schouders komen aan hun trekken. Gelukkig maar. „Je kon hem wel ge bruiken, hè", gniffelt masseur Petra Mulder. In de voorbije 25 minu ten heeft ze nog het meest nek en schou ders onder handen ge nomen. Want die zaten behoorlijk vast, merkte zij al snel. Muurvast. Deze Indian head mas sage, ook wel champis- sage genoemd, is waar je naar verlangt als je uren achter een bureau zit. Strijken, kneden, trommelen, trekken, draaien: in de rustieke praktijkruimte van Merlijn Body Mind center in Rijswijk laat Petra geen techniek onbenut. Zelfs de oor schelpen moeten eraan geloven: geen draai om, maar aan je oren. Gol ven van warm en koud trekken door het lijf als nagels sporen tot in de nek trekken. Eenmaal bij de schou derbladen gaan de dui men er diep in, want daar zitten wat knopen Ik ben er weer Marjolijn de Cocq 44 Carolien Sikkenk Op haar 37ste vroeg Mariana Casella Dos Santos (41) haar gynaecoloog om een mam mografie, maar hij zei: dat is te vroeg, je hebt geen familie geschiedenis in borstkanker en het protocol in België is vanaf 40 jaar. Twee jaar later bleek haar moe der borstkanker te hebben. Toen ook Mariana werd gecon troleerd, bleek ze in beide bor sten ver uitgezaaide tumoren te hebben. Ook haar klieren waren aangetast. Ze is nog steeds blij met haar gynaecoloog, onderstreept de in België woonachtige vrouw die van beroep softwareconsultant is. Hij volgde de richtlijnen en die zijn er om een reden. „De ironie is dat de ziekte van mijn mama mijn leven heeft gered." Na chemotherapie, een volle dige borstamputatie om elk ri sico uit te bannen en bestralin gen besloot ze tot een recon structieoperatie. Een lange, zware weg, temeer omdat ze als zelfstandige werkt en alleen staande moeder is van twee kin deren. Mariana heeft geprobeerd op een goede manier om te gaan met kaal worden. Haar broer die

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 44