Duizend euro voor tip die leidt naar daders overval Zierikzee Tovert PvdA Kapelle een konijn uit de hoge hoed? ZEELAND 5 Plan om schip van Van der Decken naar Terneuzen te halen gezworven te hebben, komt het beroemde schip mogelijk terug naar Terneuzen. Na 340 jaar over de wereldzeeën Maar liefst zou ik willen dat het schip iets van de stad zelf zou worden Kapitein Willem van der Decken vond zijn schip de Vliegende Hol lander terug op een onwaarschijn lijke plek. In het Bulgaarse Varna, aan de kust van de Zwarte Zee. De verwarring is begrijpelijk. Van een afstand lijkt de Mr Baba op een echt schip. In werkelijk heid is het een restaurant in de vorm van een vijftiende-eeuws galjoen. Een stalen constructie is de basis. Varen zal de Mr Baba nooit doen. Een tiental Zeeuws-Vlamingen uit verschillende disciplines zoals horeca, leisure, veiligheid, architec tuur en ambtenarij, bezocht vori ge week het schip om te onderzoe ken of een dergelijk schip iets is voor Terneuzen. Een bijna echte Vliegende Hol lander in Terneuzen. Het is een droom van Henk Siersema, ambas sadeur van het Portaal van Vlaan deren. Hij vindt dat Terneuzen veel meer moet doen met de we reldberoemde legende „Toen ik in 2014 afscheid nam als raadslid in Terneuzen heb ik mezelf voorgenomen om het ver haal van de Vliegende Hollander in de stad meer gestalte te geven. Ik kreeg de tip dat er in Varna een schip lag dat misschien wel een mooie Vliegende Hollander zou zijn. We zijn gaan kijken en alles viel samen." Als het aan Siersema zou liggen kunnen de Bulgaarse gebroeders Stefanov liever vandaag dan giste ren aan de slag met een tweede Mr Baba; een Vliegende Hollan der. Zou een dergelijk schip in Ter neuzen ook een restaurant moe ten zijn of zijn er meer bestem mingen voor te verzinnen? Een trouwlocatie? Een plek om het ver haal van het wereldberoemde schip aan de toeristen te vertel len? En zouden er uitbaters voor te vinden zijn? En waar zou deze Vliegende Hollander moeten lig gen? Architect Nico Fierloos had zich op de laatste vraag gestort. De lig ging aan de Westerschelde, de schepen die zo dichtbij is. Bezoe- kers vinden dat hartstikke leuk", aldus Fierloos. Hij had vier verschillende loca ties in Terneuzen op het oog. Op het dak van de parkeergarage in de Oostkolk, In de Herengracht, op het parkeerterrein Axelsedam en bij de sluizen. „Het succes van zo'n schip hangt af van de locatie. De plek moet impact hebben, er moet een maritiem karakter zijn en het moet vanaf ver al zichtbaar zijn. Bij de nieuw te bouwen zeesluis, zie je het van alle kanten liggen", zegt Fierloos. Of Rijkswaterstaat een dergelij ke publiekstrekker ziet zitten, moet nader onderzoek uitwijzen. De deskundigen gaan na het werk bezoek in Varna met hun bevin dingen aan de slag en laten over twee weken aan Siersema weten hoe haalbaar zij het plan met de Vliegende Hollander vinden. Siersema zelf gaat op zoek naar financiers voor zijn idee. „Maar liefst zou ik willen dat het schip iets van de stad zelf zou worden; dat de Terneuzenaars zelf een aan deel nemen. Het ligt natuurlijk ook aan de locatie maar eind 2017 zou haalbaar moeten zijn", zegt Siersema. De broer van het slachtoffer, Leon van der Wekken, zegt dat zijn zus rond 06.00 uur tussen ca fé Old Dutch en de Albert Heijn plotseling van achteren werd aan gevallen. „Twee jongens hebben haar met geweld tegen de grond gewerkt. Ze vroegen om geld, waarop zij haar portemonnee gaf. Daar zat honderd euro in. Verder had ze niets bij zich, geen tele foon en ook geen sieraden. Ze hebben alles doorzocht." Omdat alles zo snel ging, heeft zijn zus de daders niet goed kunnen bekij ken. „Ze weet alleen dat ze halver wege de twintig zijn. En ze klon ken niet als van hier. Ze zijn weg gerend in de richting van Janne- wekken." In shock heeft het slachtoffer haar weg vervolgd naar de Albert Heijn, waar ze al 25 jaar werkt. „Van daaruit is ze direct naar de politie gegaan, om aangifte te doen", vertelt Van der Wekken. „Hoewel ze geen grote verwon dingen had, is ze voor de zeker heid nog even naar de huisarts ge gaan. Nu is ze thuis en daar zal ze voorlopig ook wel blijven. Mijn zus is erg van slag." Omdat de overval zo vroeg plaatsvond, waren er verder geen mensen op straat. Toch hoopt Van der Wekken dat er toch nog mensen zijn die iets hebben ge zien. Hij looft een beloning uit van duizend euro voor degene met de gouden tip, die leidt naar de daders. „Mijn zus is bijzonder. Ze is licht gehandicapt en daar door extra kwetsbaar. Ik wil er al les aan doen om haar te helpen." Het lijkt er op dat er nog geen kan didaten staan te springen om de zetels van de opgestapte Kapelse PvdA-raadsleden Joyce Bommer en Cees van Ruiten over te ne men. Wordt het één van de vol genden op de kieslijst van 2014 of tovert de PvdA nog een konijn uit de hoge hoed? „Ik heb de ledenvergadering meegedeeld dat ik het niet ga doen", meldt Annebeth Evertz des gevraagd. Het ex-Statenlid staat vijfde op de lijst, pal achter de on langs teruggetreden Wilma Flip- se. „Het ligt nu bij Wilma en mij. Ik ga het sowieso niet doen en wat Wilma doet, is aan haar. Maar het lijkt er op dat zij er niet om staat te springen. En ik had de in druk dat de volgenden op de lijst ook redenen hadden om niet en thousiast te zijn." Afdelingsvoorzitter Willem San- derse van de PvdA zegt wel goede hoop te hebben dat het Kapelse pluche alsnog gevuld raakt. „Ik weet dat één kandidaat het se rieus overweegt. En verder ben ik er nog niet zo zeker van dat er twee vacatures zijn. Het zou zo maar kunnen dat één van de twee vertrekkers op de beslissing terug komt. En dan heb ik niet twee va catures, maar slechts één." dinsdag 11 oktober 2016 ADe Mr Baba in het Bulgaarse Varna. Mogelijk komt er een kopie als Vliegende Hollander naar Terneuzen. fotoguidovn der heijden Guido van der Heijden Varna Henk Siersema, initiatiefnemer Info: www.mrbaba.net Op de route die ze al twintig jaar neemt, van haar huis naar haar werk, is in de Zierikzeese Nobelstraat gisterochtend vroeg een 44-jarige vrouw op brute wijze overvallen. Wendy Wagenmakers Zierikzee Willem Adriaansens Kapelle MïMB Vliegende Hollander terecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 32