Nieuw begin voor Van Gelder mogelijk Inge Dekker veroverde veel titels. Haar mooiste overwinning behaalde ze dit jaar. Ze overwon kanker en deed mee in Rio. Toch stopt ze nu. Ondanks geslaagde rentree zegt Inge Dekker (31) het zwemmen vaarwel 27 Ik ben toe aan iets anders In de aanloop naar de WK zwemmen van vorig jaar in Rusland leek Inge Dekker ze ker van haar zaak. Ze kampte met een rugblessure en liet doorschemeren dat ze na de Olym pische Spelen van Rio zou stop pen. Het olympisch jaar 2016 was nog amper begonnen of de wereld van Dekker stond op zijn kop. Bij een reguliere controle werd bij de vlinderslagspecialiste baarmoeder halskanker geconstateerd. Vijf uur lang lag ze op de operatietafel voor een ingrijpende operatie. En kele weken later bleek dat alle kwaadaardige cellen weg waren. Dekker knokte zich vervolgens terug. En ja, daar stond ze begin augustus in het Estadió Aquatico Olimpico van Rio de Janeiro. Am per een half jaar na haar buikope ratie streed ze in de estafetteploeg om de medailles. Hoewel de Ne derlandse vrouwen met een vier de plek net naast een plak grepen, kon Dekker trots zijn op zichzelf. Twijfel Gisteren liet Inge Dekker weten dat de comeback haar aan het twij felen had gebracht. „Het was een zeer moeilijk besluit om nu te stoppen. Ik heb zo hard gevochten om terug te komen. Het was zo mooi om weer te zwemmen op ERELIJST het allerhoogste niveau." Dekker was in Rio een van de weinige Nederlandse zwemmers die haar niveau haalde. Waarom dan toch de keuze om na vijftien jaar afscheid te nemen? Dekker: „Ik ben 31 jaar en ik vind het nu tijd voor andere uitdagingen. Ik ben toe aan iets an ders. Zwemmen vind ik nog altijd leuk, maar gaande weg zijn er ook an dere leuke dingen op mijn pad geko men. Samen met mijn zusje, oud- topzwemster Lia, ben ik onlangs het bedrijf USWIM ge start. We geven zwemtrainingen." Dekker kan met recht terugkij ken op een prachtcarrière. Ze nam deel aan vier Olympische Spelen, met als hoogtepunt de olympi sche titel met de 'Golden Girls' Ranomi Kromowidjojo, Femke Heemskerk en Marleen Veldhuis professionele in 2008. Individueel veroverde ze in 2011 de wereldtitel op de 50 meter vlinderslag. De successen kwamen de zwem ster - die in 2001 debuteerde op een groot internationaal toernooi (EK kortebaan Antwerpen) - zeker niet aanwaaien. Vooral in het begin van haar carrière had Dekker moeite met pieken op het juiste moment. Meer dan eens was de wedstrijd spanning haar de baas. Langzaam maar zeker over won het schuchte re meisje uit Leus den haar angst om te falen. Ze groeide uit tot een zelfbewuste topzwemster die zich niet gek liet maken. Het zal voor iedereen dus even wennen zijn. Na 32 grote toernooien (EK's, WK's en Spe len) ontbreekt Dekker eind dit jaar in de selectie voor de WK kortebaan in Canada. De benoeming van Bram van Bok hoven tot 'onafhankelijk bonds coach zonder eigen turners' bete kent een definitieve scheiding tus sen Yuri van Gelder en zijn trai ner. Zij deelden vanaf 2006 lief en leed, tot in Rio. Het was Van Bokhoven die het gedrag van zijn pupil na de kwali ficatiewedstrijd aan de kaak stel de. Hij vond de positie van de tur ner binnen het team onhoudbaar. Van Bokhoven (foto) zocht en vond steun bij technisch directeur Hans Gootjes en chef de mission Maurits Hendriks. Het leidde tot een verbanning van Van Gelder uit het olym pisch dorp. Yuri-gate was geboren. In de rechtszaak maakte advo caat Harro Knijff namens de turnbond de karaktermoord op de geval len Lord of the Rings af. Houdbaarheidsdatum Sinds hij de training heeft hervat, treft Van Gelder Van Bokhoven ge regeld in de trainingshal van Flik-Flak in Den Bosch. Ze mijden elkaar niet, maar de relatie is nog niet in ere hersteld. Van Gelder wil nog vier jaar door op top niveau. Tot aan Rio dacht hij dat met Van Bokhoven aan zijn zijde te doen. „Er zit geen houdbaarheidsdatum op onze samenwerking. We gaan door tot het einde. We zijn ergens aan begonnen, dan ma ken we het ook af. Nee, geen twijfel over moge lijk", zei Van Gelder over zijn coach tijdens de aanloop naar zijn olympische debuut. Van Bokhoven krijgt tot en met de Spelen van Tokio 2020 de be slissende stem in de samenstel ling van het Nederlands turn- team. Of daarin nog plaats is voor de 33-jarige Van Gelder, is onder werp van gesprek. De nieuwe bondscoach en de turnbond slui ten het ook niet uit. „We zijn met Yuri in gesprek over de toekomst. Zo lang dat loopt, doen we geen mededelingen. De sanctie die Yuri is opgelegd, had alleen betrekking op de Olympische Spelen, niet op wat er daarna gebeurt", reageert Hans Gootjes. Vacant Voor de technisch directeur van de gymnastiekunie was Van Bok hoven de enige kandidaat voor de post van bondscoach. Die was va cant nadat Mitch Fenner een maand voor de Spelen op 70-jari- ge leeftijd overleed aan kanker. Van Bokhoven nam de afgelopen jaren al regelmatig de taken van Fenner over op grote toernooien waar de Welshman wegens zijn ziekte niet bij kon zijn Inhet verleden combineerde Van Bokhoven al eens de functie van bondscoach met die van hoofdcoach van het topsportpro gramma in Den Bosch. De bond wil niet terug naar zo'n combi- baan. De 38-jarige turncoach zal het dagelijkse contact met turners missen, maar zegt dat hij nog veel in de turnzaal te vinden zal zijn. „Ik ben nog niet zo oud, maar doe dit werk al heel lang. Ik vind dit een logische vervolgstap", aldus Van Bokhoven. Amsterdam 'Een zeer moeilijk besluit om nu te stoppen' Naam Inge Dekker ver (2012) met Geboren 8 augustus 1985 in de estafetteploeg 4x100 m; Assen wereldkampioene 50 m Studie psychologie vlinderslag (2011); 29 nationale Zwemsuccessen olympisch titels, 19 Europese en 10 wereld brons (2004), goud (2008) en zil titels. Inge Dekker dinsdag 11 oktober 2016 Natasja Weber Bram van Bokhoven (38) is de nieuwe bondscoach van de tur ners. Een rentree van Yuri van Gelder in het Nederlands team sluit hij bij voorbaat niet uit. Marcel Luyckx Den Bosch

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 26