Youp van 't Hek is onder ons als nooit tevoren w m m m 6 ALA Gershwin Gala JtSËk 43% svCERSHWINy, 21 Zijn nieuwe voorstelling Licht was nagenoeg klaar, toen Youp van 't Hek vorig jaar december een zware hartoperatie onderging. Het drama is genoegzaam be kend: zes bypasses later en kilo's lichter keerde de cabaretier in mei terug op het podium en kon hij zich opmaken voor de première van zijn 26ste onemanshow, de Oudejaarsconferences inbegrepen. Van 't Hek heeft, zoveel is duide lijk, fysiek en mentaal een jas uit gedaan, maar wat er ook mag zijn achtergebleven in de operatieka mer - zijn narrenkap is het in elk geval niet. Sterker: Licht behoort tot het beste dat de 62-jarige in het theater speelt. Het goede nieuws is dat de man die de dood in de ogen heeft ge zien - Van 't Hek heeft altijd een complexe relatie met het tijdelijke en eeuwige gehad - bepaald niet milder is gestemd. Dat zorgt in Licht voor een groot aantal onbe daarlijk geestige uitvallen richting eigentijdse waanzin als mannen in fluorescerende hesjes, pappada- gen, cursussen voor bejaarde da mes, 'mensenmensen' en het blije begraven. Op die momenten laat hij de zaal letterlijk golven van de lach, die maar niet tot bedaren komt. Aan het begin zijn show meldt hij monter dat we een 'Tommy-Coo- permomentje' niet mogen uitslui ten, naar de Britse komiek die op het podium de geest gaf. En inderdaad houd je, indachtig zijn rikketik, soms je hart vast bij zoveel heerlijk cynisch chagrijn en treffende tirades. In Licht vertelt Van 't Hek het verhaal van een bevriende psychia ter met wie hij wekelijks af spreekt. Niet voor zijn eigen zie lenheil, maar voor dat van de zie lenknijper zelf. Binnen die vertel ling blikt hij opvallend veel terug. Naar het begin van zijn carrière bijvoorbeeld, op het kamertje van 4 bij 4 aan de Amsterdamse Sin gel. Die nostalgie levert tal van sma kelijke anekdotes op: Youp in de rol van Sinterklaas die in een seks club eindigt. Het kookavondje ('Niets erger dan een stel dat komt eten') met een fenomenaal grappi ge monoloog over Spaanse peper in relatie tot het mannelijk lid. En, echt een klassieker, de hindernis- baan die voor een vakantie in Schotland moet doorgaan en be gint met het tergend burgerlijke rolkoffertje (trrrrrrrrr) op Schip- hol.Maar er zijn ook verstilde, poë tische momenten, waarop hij het sprinttempo inruilt voor wandel ritme en een prachtig liedje zingt: „Toch blijf ik geloven. In het kind dat niet kan liegen. Mijn klein zoon met zijn lief en blij ge zicht..." Youp van 't Hek is onder ons als nooit tevoren. 'Ik wil geen finish, maar een start', declameert hij in de openingscene. In deze vorm is hij het waard nog jaren gehoord te worden. Excellente composities met klassieke hits in prachtig jazzy concert! Tickets vanaf 39,- KORTING Bestel uw tickets op pzc.nl/gershwin dinsdag 11 oktober 2016 Justin kruipt in huid van narrige trol Branch, het alter ego van Jus tin Timberla- ke in de film 'Trolls'. FOTO'S DREAMWORKS RECENSIE Youp van 't Hek - Licht Gezien: Oude Luxor Theater Rotterdam Arno Gelder Youp van 't Hek. foto bob bronshoff DIRIGENT RAYMOND JANSSEN SOLISTEN: JANICE DIXON DERRICK LAWRENCE Porgy Bess-liefhebbers opgelet! Voor het eerst in jaren zijn de meesterwerken van de gebroeders Gershwin in Nederland te horen. Tijdens het Gershwin Gala worden onder andere de tijdloze Porgy Bess Suite en het jazzy Rhapsody in Blue gebracht door The New Romanian Symphonic Orchestra Choir. Een avond vol muzikale juweeltjes op de grens van jazz en klassiek. November 2016 I De Doelen, Rotterdam I Het Concertgebouw Amsterdam I Grote Kerk, Apeldoorn I Eusebiuskerk, Arnhem Prijzen zijn excl. servicekosten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 20