Zeeuws-Vlaanderen is top! 12°C Pleidooi voor snelle screening, opsporing en behandeling In Nederland sterven jaarlijks 500 patiënten aan chronische hepatitis, van wie mogelijk 400 onnodig. Dat is fors meer dan werd aangenomen, zegt het Erasmus MC. Walcheren José van is de machtigste vrouw In Hart&Ziel Bijkomen in drukke tijden? De Nederlandse Geluksatlas voert je langs vijftig fijne plekken Zeeuws-Vlaanderen lijkt er soms wat bij te bungelen. Zo werd de regio laatst weg gelaten op een kaart van de ANWB. Maar inwoners vinden dit zuidelijkste deel van Zeeland fantastisch en peinzen er niet over om ooit te vertrekken. Zo ook Paul van Goethem (55) uit Vogelwaarde. "Ik woon al mijn hele leven in Zeeuws-Vlaanderen. De sfeer is relaxt, er is hier geen drukte en hectiek. Je kunt de auto gewoon kwijt voor de deur en slaapt rustig. De gemeenschap is open, de sfeer is gemoedelijk." Hoewel er goede medicijnen zijn tegen de leverziekte, worden veel patiënten niet behandeld. Het Erasmus MC en de Nederlandse Leverpatiënten Vereniging maken zich grote zorgen over het hoge aantal sterfgevallen door hepatitis B of C, infecties van de lever, die worden overgedragen door sek sueel contact of besmet bloed. Ze pleiten voor een snelle screening, opsporing en behandeling van tienduizenden potentiële virusdra gers. Per jaar overlijden zo'n 500 men sen door leverziekten die het ge volg zijn van een hepatitisinfectie. Dat schrijven onderzoekers van het Erasmus MC vandaag in het Nederlands Tijdschrift voor Ge neeskunde. „Een schrikbarend hoog aantal", zegt Jan Hendrik Ri- chardus, epidemioloog en hoogle raar Infectieziekten en Publieke Gezondheid aan het Erasmus MC. „Er is in Nederland bijna geen en kele infectieziekte waaraan jaar lijks zoveel mensen overlijden." De cijfers zijn ook fors hoger dan de 40 tot 50 hepatitisdoden die er volgens het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) jaar lijks vallen. Daarbij gaat het om sterfgevallen waarbij een hepatitis infectie de primaire doodsoorzaak is. Het Erasmus MC heeft bij de sterftecijfers van het CBS ook ge keken naar ziekten die het gevolg zijn van een hepatitisinfectie, zo als leverkanker of levercirrose. „Die verdwijnen in de cijfers vaak uit beeld", zegt Richardus. „Het Er is in bijna geen infectieziekte waaraan jaarlijks zoveel mensen overlijden gebeurt relatief weinig dat men sen direct overlijden door hepati tis." De onderzoekers vinden dat het probleem ernstig wordt onder schat. Volgens hun berekeningen is mogelijk tot 80 procent van de sterfgevallen te voorkomen. Circa 28.000 Nederlanders hebben hepa titis C of hebben dat ooit gehad. En 40.000 mensen hebben chroni sche hepatitis B. Beide ziektes zijn prima te behandelen. Bij medicij nen tegen hepatitis C - die sinds 2014 vergoed worden - verdwijnt het virus bij de meeste patiënten. Toch is de sterfte de laatste paar jaar niet gedaald. Voor hepatitis B bestaan al sinds 2007 medicijnen die het virus onderdrukken en de schade aan de lever herstellen. Mensen kunnen zich ook tegen hepatitis B laten vaccineren. Nieuwsmedia 9 t'tuAty FOTO PETER NICOLAI •ZEELAND2 Hepatitis doodt onnodig Tonny van der Mee Rotterdam —Jan Hendrik Riochardus »P5 dinsdag 11 oktober 2016 De PZC is onderdeel van Fris weer pzc.nl Voor het laatste nieuws Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 Prijs €2,00 258e jaargang nr 240 7 11688 5 5 5 5 30

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 1