'Schone gascentrales gesloten' Bouw vraagt Blok om minder bureaucratie E 17 Jeroen Dijsselbloem is er klaar mee, met dat zwartkijken over de economie. Volgens hem doen we het helemaal niet slecht. „Misschien kijken we wel naar de verkeerde cijfers." Geen steun Deutsche Bank Dijsselbloem denkt even, geeft niet direct antwoord op de vraag. „Er zit ook iets an ders in, waar ik steeds meer over nadenk. Begrijpen we de huidige economische ont wikkelingen nog wel goed? Meten we de productie nog wel goed, meten we de goeie dingen? Er is een aantal zaken fundamen teel, langjarig aan het veranderen. Er is veel kritiek op de ECB, vanwege het monetaire beleid en de lage rente die daarvan het ge volg zou zijn. Maar de rente daalt al heel lang, al twintig jaar, in de hele westerse we reld. Dat heeft te maken met technologi sche en demografische ontwikkelingen. Maar we hebben nog steeds de instrumen ten van vroeger: die zijn geënt op hoe de economie lange tijd werkte. Past dat nog wel?" Wat hij maar wil zeggen: misschien vertel len de cijfers waar we - het IMF voorop - naar kijken, niet het hele verhaal. „Per hoofd van de bevolking is ons inkomen nog steeds heel hoog. Wij zitten ons steeds maar te beklagen dat de groei in Europa ach terblijft bij de VS. Maar als je er echt goed naar gaat kijken, zie je dat de groei per hoofd van de bevolking in Europa de afgelo pen jaren net zo hoog was als in de VS, en nu zelfs iets hoger." BUFFERS „Ja en nee. Tegen mensen die zeggen 'het gaat nu wel beter, maar we zitten nog niet op het niveau van voor de crisis' zeg ik: dat idee moeten we echt loslaten. Voor de cri sis was de groei gedreven door kredieten, door allerlei bubbels, zoals op de woning markt. Dat moeten we niet terug willen. Moeten we dan tevreden zijn? Als je bij voorbeeld naar de werkloosheid kijkt, zeg ik nee. Er zijn nog veel mogelijkheden om het beter te doen dan nu. Maar daar zijn wel hervormingen voor nodig." „Nee, dat klopt. Misschien moeten we leren om hervormingen beter te timen en te ont werpen. Neem de verhoging van de AO W-leeftijd. Hadden we mensen niet meer keuzevrijheid kunnen bieden? Dat ze konden kiezen voor een iets lagere AO W-leeftijd in ruil voor een iets lager pensioen? Het is belangrijk mensen ruimte te geven tijdens hervormingen. Maar als ik kijk naar de hervormingen die dit kabinet heeft doorgevoerd: veel keus hadden we niet." „De vraag is wat voor perspectief je laag- en middelbaar opgeleid personeel kunt bie den. Als mensen denken dat ze eruit lig gen, dan moet je niet gek opkijken als ze zich afkeren. Daarom moet er veel meer ge beuren aan het opleiden van mensen, eer der en beter. Dat vergt inspanning van be drijven. Nu komen ze pas in actie als er 5.000 mensen uit moeten, zoals bij ING. Dan komt er een sociaal plan met oplei dingsmogelijkheid. Waarom is dat er niet van te voren? Iedereen zou standaard opgeleid moeten worden. Nu is dat onderdeel van een pak ket op weg naar de uitgang. Daarnaast moe ten de loonkosten aan de onderkant van de arbeidsmarkt omlaag. Anders zal de uit stroom alleen maar verder gaan. En de kans voor die mensen om weer binnen te ko men, wordt met al die nieuwe technologie steeds kleiner." RWE, het moederbedrijf van Es- sent, legt zijn grote gasgestookte centrale Moerdijk t vanaf t februa ri 'in de mottenballen'. Zijn klei nere energiecentrales in Den Bosch, Bergen op Zoom, Erica en Klazienaveen, die al sinds 2012 stil lagen, worden op 1 december volle dig van het elektriciteitsnet ge haald. Ook de grote Clauscentrale in Maasbracht, die al sinds 2014 stil ligt, blijft volgens de Duitse ener giereus komende jaren buiten ge bruik. Vorige week kondigde con current Engie (het voormalige GDF Suez) al aan de helft van zijn gascentrales in Nederland te slui ten. Twee van de vijf eenheden van de gasgestookte Eemscentrale sluiten definitief. Daarnaast wor den eind volgend jaar nog eens twee Nederlandse centrales 'in de mottenballen' gelegd. Dat bete kent dat er nog wel onderhoud wordt gepleegd, zodat het Franse energiebedrijf de optie open houdt om de centrale ooit weer op te starten. „Met de huidige hoge gasprijs is het voor ons economisch helaas niet rendabel om de centrales te la ten draaien", verklaart een woord voerder van RWE. „Wij verwach ten niet dat daar voorlopig veran dering in komt." De kolencentrales, waaronder de Amercentrale in Geertruiden- berg, blijven wel open. Vanwege de lage steenkoolprijs kan stroom daar goedkoper worden opgewekt. Kolencentrales stoten echter aan zienlijk meer CO2 uit dan gascen trales. Om verdere klimaatverandering te voorkomen wil een meerder heid van de Tweede Kamer alle ko lencentrales in Nederland sluiten. In het Energieakkoord beloofden de energiebedrijven in 2013 zelf al om vijf van de tien Nederlandse kolencentrales te sluiten. Dat ze nu juist hun schonere gascentrales stilleggen, toont vol gens energiedeskundige René Pe ters van TNO hoe weinig invloed de Nederlandse overheid heeft op de energiesector. „Als de kolencen trales in Nederland dicht moeten, kan RWE zijn kolencentrales in Duitsland extra laten draaien. Energie is een internationale markt van vraag en aanbod. In Duitsland wordt regelmatig zo veel gesubsidieerde zonne- en In het Energieak koord beloof den de ener giebedrijven in 2013 zelf al om vijf van de tien Nederland se kolencen trales te slui ten. windenergie geproduceerd dat die moet worden geëxporteerd. Groe ne energie krijgt voorrang op het net. Dat drukt de prijs." Tegelijkertijd is de vraag naar stroom gedaald. Het is volgens Pe ters maar zeer de vraag of die ooit het niveau bereikt dat vóór de eco nomische crisis werd verwacht. „Huizen worden beter geïsoleerd en particulieren en bedrijven zijn zelf met zonnepanelen meer en meer stroom gaan opwekken." Eén van de redenen waarom de gascentrale Moerdijk 1 overigens sluit, is dat een naburige fabriek op het industrieterrein zijn con tract met RWE heeft opgezegd: de fabriek gaat zelf elektriciteit op wekken. ZOETERMEER De overheid kan 300 miljoen euro per jaar besparen door alle huizen, ge bouwen in Nederland in een centrale database te registreren. De gezamenlijk bouw en indus trie pleiten hiervoor in een brief aan minister Blok (Wo nen). De ruim 10 miljoen hui zen en bouwwerken in ons land moeten aan allerlei wette lijke eisen voldoen. Daarbij zijn vier ministeries betrokken, plus talloze inspecties en hand- havingsdiensten. „Als we dat ef ficiënter inrichten worden be drijven verlost van veel bureau cratie en ontstaat een forse ver laging van administratieve las ten", zegt Ineke Dezentjé Ham ming, voorzitter van FME. Bouwend Nederland en UNE- TO-VNI verbazen zich al jaren over de periodieke controle van cv-ketels. „Daar gelden nu drie aparte regelingen en drie keu ringsregimes waar vier instan ties bij zijn betrokken", aldus Titia Siertsema, voorzitter van UNETO-VNI. Onbelangrijk is het voorstel niet: elk jaar vallen er circa tien koolmonoxidedo- den door slecht onderhouden ketels. dinsdag 11 oktober 2016 'We klagen we maar ons inkomen is nog De kritiek is toch ook dat er wel groei is, maar dat die structureel veel te laag is? Zijn onze ambities te hoog? Deutsche Bank hoeft als het aan Jeroen Dijssel bloem ligt niet te rekenen op staatssteun. „In het theoretische geval dat ze ge red moeten wor den, dan gelden de regels ook voor hen. Ik ben echt bikkelhard op dit punt." De bank zit in proble men door een aaneenschake ling van schanda len, waarvan een dreigende miljar denboete van de VS de belangrijk ste is. Dijssel bloem vindt de boetes die de Amerikanen uit delen 'buitenpro portioneel'. „Ban ken zijn druk extra kapitaal op te halen om de buffers te ver sterken. Maar ze moeten dat nu af staan aan de Amerikanen." Daar zijn de mensen nu niet zo happig op, toch? Een andere discussie die speelt is die over technologie en werkzekerheid. Steeds meer werk kan gedaan worden door robots. Hoe kijkt u daar tegenaan? Terwijl de Tweede Kamer de ver vuilende kolencentrales wil slui ten, leggen de energiebedrijven juist hun schonere gascentrales stil. Annemieke van Dongen Moerdijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 16