voorzitter d> mwm O O lil 16 EC oc INTERVIEW JEROEN DIJSSELBLOEM Voor de crisis was de groei gedreven door bubbels. Dat moeten we niet terug willen In de schijnwerpers Dat was een geluid dat ze nog niet ken den bij de Britse werkgevers. Als het lukt springt Fairbairn om zeven uur 's avonds in de trein naar huis. Op weg naar een heerlijke maaltijd van echtgenoot Peter. En is die er niet dan eet ze gepocheerde eieren en kijkt ze naar dramaseries op de tv, haar favo riete tijdverdrijf, biechtte ze op aan de Times. Die tv-verslaving heeft ze overgehouden aan haar tijd als bestuurslid bij de BBC. Daarvoor werkte ze als journalist bij het zakenblad The Economist en als consultant bij McKinsey, waar ze veel mediabe drijven adviseer de. Maar in 2004, toen ze op het top punt van haar car rière bij de BBC stond, nam ze een onverwacht be sluit. Ze stopte met haar baan om een jaar lang met Opleiding man en drie kin deren rond de we reld te gaan rei zen. Zo zat de loop baan van Fair bairn vol van ver rassende wendin gen. Ook de laat ste, toen ze verko- BBC zen werd tot eer- - **-■*■ste vrouwelijke <en arie Kin- voorzitter van de deren CBI. „Mijn doch ters waren zeer verbaasd toen ze hoorden dat ik de eerste vrouwelijke voorzit ter was", zei ze daar over. Dat maakt haar wel trots op de positie en ze ziet het ook als haar opdracht om een voorbeeld te zijn voor ande re vrouwen om te streven naar een topposi tie. Fairbairn kon meteen flink aan de bak als voorzitter. De Britse werkgevers waren uitge sproken tegen een Brexit, maar verloren dat referendum. En nu de Britse regering onder leiding van Theresa May lijkt aan te koersen op een 'harde' Brexit moet ze extra tegenaan. Een vechtscheiding met de EU zal het Britse bedrijfsleven hard treffen, vrezen de werkge vers. Fairbairn deed eerder politieke ervaring op als adviseur van John Mayor. Ervaring die ze nu goed kan gebruiken. Peet Vogels Vopak William Hill NN Group Osram Flitsen „Ik maak hier al twee dagen dezelfde grap. It may never happen. Misschien gebeurt het wel nooit. Al die rampen die het IMF en Amerikaanse economen al jaren voorspel len: ze zijn aan ons voorbijgegaan. Brexit is niet aan ons voorbijgegaan, dat realiseer ik me zeer. Maar de totale ineenstorting is uit gebleven. Dat geldt ook voor de banken. „Er zijn problemen in Italië, en bij Deutsche Bank. Maar dat weten we al lang. De situatie is urgent, maar niet acuut. Ik vertel hier al twee jaar dat het in Europa best goed gaat. De groeiverwachting is weer naar boven bijgesteld. Dus al die arma- geddonverhalen van 0 jee, nu gaat het weer helemaal fout: ik neem ze inmiddels met een hele grote korrel zout." Het is zaterdagmiddag in Washington DC, en in de Elliott School for In ternational Affairs ver zorgt Hare Majesteit ko ningin Maxima de jaar lijkse Duisenberglezing van de Rabobank. Minister van Financiën Jeroen Dijsselbloem is een van de belang rijkste toehoorders en heeft een plekje voor aan. Dat neemt hij pas op het laatste mo ment in, en na afloop is hij ook meteen weer weg. Waar de lezing van de koningin voor anderen het belangrijkste moment van de dag is, of in elk geval toch een mooie gelegenheid om even te borrelen met andere leden van de financiële elite, is het voor Dijsselbloem een zeldzaam rust- puntje in een week vol overleg en vergade ren. Even twee uurtjes niks. Tja, zo kan het lopen. Net vier jaar gele den was hij nog een eenvoudig Kamerlid, nu is hij Eurogroepvoorzitter en voor de rest van de wereld het onbetwiste finan ciële gezicht van Europa. In Washington, waar dit weekeinde de jaarvergadering plaatsvond van het Internationaal Monetair Fonds en de Wereldbank, moest hij keer op keer uitleggen hoe het nou zit met de euro, Deutsche Bank en de fragiele groei op het oude continent. Dijsselbloem moet preken als een domi nee, vertelt hij op vrijdag, in een interview in het hoofdkantoor van het IMF. Want om nou te zeggen dat er veel vertrouwen is in het Europa van na de crisis? De economi sche groei is te laag, de banken te zwak. En dan kwam de Brexit er ook nog eens over heen. Als je het IMF mag geloven, is de rampspoed nabij. Nee, met een zakendiner maak je Carolyn Fairbairn niet blij. „En dat geldt voor de meeste vrouwen. Die zitten 's avonds veel liever bij hun gezin", zei de 55-jarige voor zitter van de CBI, de Britse werkgeversver eniging. IL Geboren in 1960 Opleiding economie Cambridge, MBA IN- SEAD. 1985 Jour nalist bij Economist, in 1997 di recteur bij BBC Getrouwd en drie kin deren O dinsdag 11 oktober 2016 •w De oplopende olieprijzen gaven oliegerelateerde bedrijven een duwtje in de rug. Het Britse gok bedrijf praat met Amaya uit Cana da over een fu sie. Verzekeraars waren, in tegen stelling tot vori ge week, minder in trek. Het Duitse ver- lichtingsbedrijf ontkende over namegeruchten. O Rusland is bereid tot een bevriezing of zelfs verlaging van zijn olieproductie. Dat heeft de Russische president Poetin gisteren ge zegd op een energieconferentie in Istanboel. Vorige maand bereikte de OPEC een akkoord over productiebeperkende maatregelen. Rus land is geen lid van het oliekartel. Samsung heeft de lancering van zijn top- smartphone Galaxy Note 7 in Nederland tot na der order uitgesteld. In andere landen waar het model wel al verkrijgbaar was, vlogen meerdere toestellen in brand. o c Jeroen Dijsselbloem foto bart maat Sander van Mersbergen Sandra Phlippen Wat vindt u van die kritiek? Washington

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15