molenaar^ GRATIS Blijf mobiel met Molenaar CAPRI PRO fi, k 8 NI Afspraak of brochure? Bel 0341 - 27 40 40 of kijk op www.molenaar.nl De zoveelste wake-up call noemt hoogleraar gynaecologie Bart Fau- ser (62) het onlangs gepubliceerde Deense onderzoek onder een mil joen vrouwen tussen de 15 en 34 jaar. 23 procent van de ge- bruiksters van de combinatiepil (twee hormonen) is vaker de pressief. Bij de minipil (één hormoon) is dat zelfs 34 procent. Ook vrouwen die kiezen voor lokale anticon ceptie, zoals een ring of spiraal tje, zijn vaker depressief Vol gens Fauser moet verder onder zoek uitwijzen in hoeverre andere factoren naast de pil verantwoor delijk zijn voor depressieve gevoe lens. Maar deze studie over een pe riode van maar liefst 13 jaar, valt niet te negeren. Fïet onderzoek sluit aan bij een groeiend sentiment onder vrou wen: pilmoeheid, beaamt Fauser, die al jaren het naderend einde van het anticonceptiemiddel aan kondigt. De pil zit vol hormonen die rommelen met je systeem. En dat heeft effect op je hele lijf: je ge wicht, bloedstolling, maar ook je brein. Fauser: „Hormonen die van nature aanwezig zijn zorgen al voor stemmingswisselingen, denk aan de week voordat de menstrua tie begint, daar hebben veel vrou wen last van. Hormonen in een pilletje hebben dus ook effect." Met de pil een zwangerschap voorkomen is als een kanon op een mug schieten, meent Fauser. „Eigenlijk wil je alleen voorko men dat een eicel bevrucht raakt, maar in plaats daarvan leg je het hele voortplan- tingssysteem lam." Zo kan de zin in seks afnemen, wat de laatste tijd veel weerstand onder jonge vrouwen oproept. Het pilgebruik neemt dan ook zienderogen af. Van 47 procent in 1993 van de vrouwen naar 37 pro cent in 2013. Vooral vrouwen tus sen de 20 en 35 jaar haken af. Maar ja, ze willen ook niet ongewenst zwanger worden. „Alles heeft zijn prijs," zegt Fauser. „De Dolle Mi- na's in de jaren 60 waren blij met de vrijheid die de pil hen gaf en namen de bijwerkingen op de koop toe. Maar dat is nu anders: vrouwen willen wel de controle over zwangerschappen, maar ac cepteren de negatieve effecten niet." De hoogleraar is verbaasd over de link tussen het hormoon spiraaltje en depressies, die in het Deense onderzoek naar voren komt. „Je zou verwachten dat als de afgifte van hormonen zo lokaal is, er minder effecten zijn." Als het spiraaltje ook al geen optimaal alternatief is: wat dan? In de prik pil, het anticonceptiestaafje en de anticonceptiering zitten ook hor monen. Het koperspiraaltje zorgt voor extra heftige menstruaties en condooms hebben ook nadelen, zo kunnen ze kapot en onderbre- We hébben gewoon nog geen échte goede oplossing gevonden ken een vrijpartij. „We hébben ge woon nog geen échte goede oplos sing", betreurt Fauser. „Farmaceu ten gaan niet investeren in een nieuw product dat het wereldwij de succes van de pil kan schaden. Ook vanuit de wetenschap wordt er nauwelijks geld vrijgemaakt voor onderzoek naar alternatie ven." Onmogelijk is een betere op lossing echter niet, stelt Fauser: „Er wordt gewerkt aan een appa raatje in de eileider dat je open en dicht kunt zetten, maar dat is nog lang niet op de markt." Een nieu we pil is ook een optie, voorspelt Fauser al ligt dat nog verder in de toekomst. Geen hormoonpil die de hele boel stillegt, „maar iets dat de bevruchting voorkomt doordat het eitje geen zaadje binnenlaat. Dat is een stuk efficiënter." ALTERNATIEF i opvouwbaar 3-wief w Lekker naar buiten, met de kleinkinderen op pad of gewoon even een boodschap doen. Geniet van de vrijheid om te gaan en staan waar u wilt. Molenaar heeft altijd precies de scootmobiel die bij uw wensen en behoeften past. Maak een afspraak voor een vrijblijvend bezoek bij u thuis of bezoek één van onze 16 winkels. Proefrit maken? maandag 10 oktober 2016 Klaar met de pil? En het alternatief? De anticonceptiepil krijgt ervan langs: hij maakt dik, nekt je libi do, vergroot de kans op trombo se en zo blijkt nu: depressie. Ook het spiraaltje rommelt met ons brein. Hoe moeten we dan zwangerschappen voorkomen? „Wat we willen, is er simpelweg nog niet." Francine Wildenborg Utrecht Bart Fauser, gynaecoloog De anticonceptiepil waarmee Organon in Oss in 1962 wereldwijd naam maakte, is niet meer te vergelijken met de pillen van nu, zegt een woordvoerder van MSD, de huidige ei genaar van het bedrijf. Zo is de hoeveelheid hormonen flink terugge bracht, maar nog altijd zijn er bijwerkingen, er kent de fabrikant, die desondanks het 'volste vertrouwen' heeft in de veiligheid van haar mid delen die al decennia wereldwijd 'emancipa tie en armoedebestrij ding bevorderen'. Maar in tegenstelling tot wat hoogleraar Fau ser stelt, zegt de farma ceut wél bezig te zijn met het ontwikkelen van hormoonloze anti conceptie. Gedacht wordt aan een middel dat zich richt op de eier stok, waardoor geen ei sprong plaatsvindt, maar de normale men- struatiecyclus intact laat. „Dat zou een heel natuurlijke vorm van an ticonceptie zijn", aldus de zegsman. Op korte termijn valt een alterna tief echter niet te ver wachten. „Vanwege de goede werkzaamheid van de pil ligt de lat erg hoog." I AKirCD TUI MC U/nKICM LANGERTHUIS WONEN ;kif" •-r-y. Molenaar is partner van ANWB en Veilig Verkeer Nederland Ga naar één van de 16 winkels bij u in de buurt voor een vrijblijvende proefrit. Wij nemen alle tijd voor u. 'Bij aankoop van een vaste scootmobiel. Actie is geldig t/m 16 oktober 2016.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8