Ruim helft jongeren fietst zonder licht Brrp Alleen de trouwe aanhang van miljardair laat zich niet afschrikken NIEUWS 7 Een maand voor de presidentsverkiezingen zit Donald Trump ernstig in de problemen. Veel partijgenoten willen nu echt van hem af. prescan De Republikeinse presidentskandi daat voelde zich genoodzaakt aan de vooravond van zijn tweede tv-debat tegen Hillary Clinton van afgelopen nacht te benadrukken dat hij niet van plan is zijn plek op het stembil jet op te geven. In hoofdletters schreef hij op Twitter: „Ik zal nooit uit de race stappen, mijn aanhangers nooit laten vallen!' Hij ging in de tegenaanval door be schuldigingen aan het adres van Bill Clinton te verspreiden via sociale media. De oud-president is in de ja ren zeventig beticht van verkrach ting. Zijn slachtoffer - haar verhaal is nooit bewezen - beschrijft in de tail hoe dat zou zijn verlopen in een video voor Breitbart, een rechts-con- servatieve, pro-Trumpnieuwssite. De druk op Trump liep afgelopen weekend op tot ongekende propor ties. De Washington Post heeft een elf jaar oude opname gepubliceerd waar in de presidentskandidaat uiterst plat over vrouwen praat en aanran ding lijkt te suggereren. „Grijp hen bij hun poes", zo adviseert hij pre sentator Billy Bush. „Je kunt alles doen." Hij heeft dan net uitgelegd hoe hij een getrouwde vrouw het bed in probeerde te krijgen en mooie vrouwen 'gewoon begint te zoenen'. „Ik wacht niet eens. En als je een ster bent laten ze je dat doen." ACTEUR De Niro haalt uit naar Trump Hollywoodsuper- ster Robert de Niro maakte dit weekein de in ieder geval ge hakt van de Republi keinse presidents kandidaat. „Het maakt me misselijk dat deze idioot zo ver gekomen is", al dus de acteur. De Niro (73) noemt Trump onder meer een oplichter en een varken. „Ik denk dat Colin Po well hem best be schreven heeft: een nationale ramp. Do nald Trump roept op om mensen in het gezicht te slaan. Ik zou hem in het gezicht willen slaan." In andere media beschreef voorma lig zakenpartner Jill Harth hoe Trump haar ongewenst zou hebben betast in de slaapkamer van zijn dochter Ivanka. Eerder was er al ophef over seksisti sche teksten van Trump. Ook tek sten over Mexicanen, de islamitische ouders van een gesneuvelde soldaat en een rechter leidden tot hoog opge trokken wenkbrauwen. De meeste Republikeinen wilden zijn aanhan gers echter niet voor het hoofd sto ten en bleven Trump trouw, soms met zichtbare tegenzin. Maar nu is de grens voor veel prominenten ken nelijk wel bereikt. Diverse kopstuk ken trekken hun steun in. Het gaat onder meer om John McCain. 'Zijn opschepperij over seksueel geweld', stelt McCain, „maakt het onmogelijk om zelfs maar voorwaardelijke steun te verlenen." McCain wil niet op Clinton stemmen en zal zelf de naam van een andere Republikein opschrijven. De Republikeinse voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Paul Ryan, wilde Trump zaterdag niet langer naast zich hebben bij een ver kiezingsevenement in zijn thuis- staat Wisconsin. Onder meer partij voorzitter Reince Priebus en voor malige tegenstanders Ted Cruz en Marco Rubio spreken schande van Trumps opmerkingen. Zij bleven of ficieel achter hem staan, maar de lijst met Republikeinen die openlijk oproept hem te vervangen groeide gestaag. Ook oud-minister van Bui tenlandse Zaken Condoleezza Rice wil van Trump af. „Genoeg!", schrijft ze op Facebook. Vicepresi- dentskandidaat Mike Pence zou het moeten overnemen, meent onder meer ex-kandidaat Carly Fiorina. Advocaten van de partij zouden uitgezocht hebben of dat kan, nu de stembiljetten al gedrukt zijn. Maar Trump kan niet zomaar ontslagen worden. Hij is gekozen door partijle den en kan alleen vervangen wor den als hij zelf opstapt. Dat gaat niet gebeuren, verzekerde Trump. Hij bood excuses aan, maar besloot met een aanval op de Clin tons. Het waren in zijn geval maar woorden, stelt hij, waar Bill Clinton 'daadwerkelijk vrouwen heeft mis bruikt'. Veel gematigde Republikei nen twijfelden al over de geschikt heid van Trump, maar waren toch van plan op hem te stemmen om te voorkomen dat Hillary Clinton presi dent wordt. Na Trumps uitspraken bestaat het risico dat zij zich beden ken. Trumps aanhangers laten zich niet afschrikken. Zij waarderen hem om zijn onbehouwen gedrag: daar mee toont hij zich de ultieme an ti-politicus. 'Ik hou van je,' schreeuwden fans hem zaterdag toe. Vandaag begint een campagne, opgezet door de ANWB en Veilig Verkeer Nederland. Deze roept fietsers op hun gedrag te verande ren. Goede verlichting moet voor fietsers net zo gewoon worden als voor automobilisten, stellen de organisaties. Maar uit het on derzoek blijkt hoe lastig dat wordt: ook al vinden jonge auto- mobilisten het onverantwoord (87 procent) om zonder licht te fietsen, hun gedrag verandert als ze zelf gaan fietsen. 4 op de 10 vergeet dan zelf ook het licht. „Fietsers zijn in het donker extra kwetsbaar", stellen ANWB en VVN. „Maar fietsers zonder licht zijn normaal geworden in het straatbeeld." Uit het onderzoek blijkt dat een kwart van de jonge automobilisten zelf wel eens een aanrijding of bijna-aanrijding heeft gehad met een fietser zon der licht. Deze groep fietst vaker met licht (72 procent) dan de rest. 55 procent van de fietsers komt er pas na vertrek achter dat het licht defect is, 35 procent geeft aan dat hun verlichting vaak stuk is. Lezersaanbieding Total Body Scan Direct boeken? maandag 10 oktober 2016 Trump volhardt als kandidaat, ondanks aanzwellende kritiek Karlijn van Houwelingen New York Aanhangers juichen Donald Trump voor zijn Trump Tower toe. FOTO MIKE SEGAR/REUTERS Jonge automobilisten ergeren zich kapot aan fietsers zonder licht. Toch rijdt bijna de helft óók wel eens zonder verlichting op de fiets, blijkt uit onderzoek van TNS NIPO onder 1.500 jon geren tussen 18 en 30 jaar. Peter Groenendijk Den Haag Hoewel 87 procent van de jon ge automobilisten het onverant woord vindt om zonder licht te fietsen, vergeet 40 procent, een maal op de fiets, zelf met licht aan te gaan rijden. O geen wachtlijsten O direct de uitslag K x r de beste zorg is uit voorzorg Dagelijks overlijden meer dan 200 Nederlands aan kanker en hart- en vaatziekten, helaas ook vaak jong. Dr. Klass, chefarts Prescan: "In de regel geldt: hoe eerder een ziekte ontdekt wordt, hoe groter de kans op genezing" Heeft u klachten, of wilt u weten hoe gezond u bent? Kijk dan op prescan.nl/aanbieding en boek voordelig een Total Body Scan of een van onze andere onderzoeken. prescan.nl/aanbieding of bel 074 255 9 2 Bekijk de voorwaarden op prescan.nl/aanbiedmg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7