Expo's en boek ZEELAND 21 WIM HOFMAN 75 JAAR A Schrijver, dichter en kunstenaar Wim Hofman (2 februari '41) viert zijn 75e verjaardag, ook deze herfst! De 75ste verjaardag van Wim Hofman leverde dit jaar al een brieven boek op: Golfslag, de neerslag van de penvriendschap met dichter Ed Leeflang (1929-2008). Ook was er een expo sitie in Middelburg en schilderde Hofman honderden vissen voor de Kinderkunstweek. Ter afsluiting van zijn jubileum jaar staat nog een aantal activitei ten gepland. Naast de bundeling van zijn krantencolumns en een expositie in Vlissingen springt daarbij het pop-upmuseum voor basisschoolleerlingen in het oog. Voor die reizende tentoonstelling selecteerde Hofman vondsten en overblijfselen van een kunstzin nig leven. Op deze pagina toont de Vlis- singse schrijver-kunstenaar een aantal vondsten, die hem inspi reerden en inspireren. De Vondst is een reizende ex positie voor basisschoolleer lingen, die morgen wordt geo pend in kindercentrum Gro te Pien en Kleine Pien in Kou- dekerke. Wim Hofman selec teerde bijzondere vondsten: stenen, schelpen, sleutels, stokken, scherven en nog veel meer. Bo de Jong maakte het lesboek 'De Vondst' bij de tentoonstelling. In de pe riode oktober 2016-juni 2017 is de pop-up tentoonstelling te zien: Grote Pien en Kleine Pien Koudekerke, gemeente huis Tholen, MuZEEum Vlis singen, Wandelkerk Middel burg en op locaties in Zeeuws-Vlaanderen. MuZEEum Vlissingen: vanaf 22 oktober expositie 'Het Vlis singen van Wim Hofman', over zijn jeugdjaren. Eind november verschijnt een geïllustreerde bundel met 75 columns, die in de PZC zijn verschenen. De Stoorworm en figuren uit het gelijknamige boek wor den deze maand geschilderd op de gevels van de Ichthus- en Naereboutschool in Vlis singen. maandag 10 oktober 2016 Het leven is een vondst Jan van Damme ■4 Steen uit Nieuw Zeeland „Af en toe kom ik aan de andere kant van de wereld, omdat daar familie woont. Een paar jaar geleden gingen we samen naar het Zui dereiland van Nieuw-Zeeland en kwamen we aan het strand van de Tasmaanse Zee. Het stormde en regende hard. In de zee hoge gol ven, geen horizon te zien. Op het strand lag veel hout, hele bomen soms. Toen zag ik een gave, witte steen. Hij lag goed in de hand." Landbouwwerktuig Scherf van aardewerk „Lange tijd werd het strandje bij de molen door de bevolking van Vlissingen als vuilnis belt gebruikt. Men kieperde alles wat men kwijt wilde over de vestingmuur. Op het strandje stonden ook de galgen met daar aan de tot de strop veroordeelden. Op het strand ligt vooral veel puin, afgesleten bak stenen, tegels maar ook scherven en oren van aardewerkpotten en stukken porselein." A Puzemuze „Op sigarenkistjeshout kun je goed schilderen. Onder op zo'n kistje schilderde ik Puzemuze, de naam van een figuurtje dat in een paar van mijn kinderboeken voorkomt en doorgaans een posi tieve en muzische rol speelt. De naam heb ik min of meer gehaald uit een klankgedicht van de kun stenaar Kurt Schwitters, die woorden gebruikte als: kraff, püsch, püsümüsoff, püsemüsüür, püsemüsaisch, püzemüse enz. Puzemuze is bin nenkort ook te zien in Meerbusch-Ostenrath, in Duitsland, waar in galerie Konrad Monter de origi nele platen van het prentenboek Puzemuze of op weg naar Rothko worden tentoongesteld." „Op het strand vind je soms raadselachtige dingen. Vaak hebben ze veel doorgemaakt. Ze zijn ooit ach teloos overboord gegooid, ze zijn door de golven heen en weer gesmeten en door het zoute water aangetast. De vorm doet je ergens aan denken en ze lijken soms een diepere betekenis te hebben. Poëzie uit de zee." „Toen we eens weggingen uit het Arabische land Oman, waar we onze dochter die daar onderwij zeres was hadden bezocht, werd een ijzeren voorwerp uit mijn koffer gehaald. De beambte hield het omhoog en maakte andere douaniers opmerkzaam op haar vondst. Men moest lachen toen men het oude, roestig ijzeren voorwerp zag. Men herkende natuurlijk het afgedankte werk tuig meteen: een soort spade, min of meer ge schikt om in een stenige akker te graven. De be ambte, een vriendelijke jonge vrouw, stopte het glimlachend weer terug in mijn koffer." Stukje bril uit 1947 „In die tijd droeg ik een brilletje dat snel krom ging en nog vlugger stuk. Toen het eenmaal kapot was was het afgelopen met het brildragen tot ik vijftien werd en ik vaststelde dat ik niet goed meer op het bord kon kijken en als goalkeeper nogal wat ballen doorliet. Ik kreeg toen een nieuwe bril. Ik kon wel op het bord kijken, maar liet toch nog veel ballen door." Boekenkastje „Van een eikenhouten bed van zijn groot moeder maakte mijn vader een boeken kastje. Van het hout bleef een stukje over dat ik altijd bewaard heb. Ik schilder de er ooit een zeegezichtje op. Een spleetje in het hout diende als horizon." A Stukje prikkeldraad van het Nollestrand „In de jaren vijftig van de vorige eeuw lag er een lange tijd op het Nollestrand in Vlissingen een grote bos prikkeldraad die je bij laag water kon zien en vooral als de avondzon erop scheen een mooie kleur aannam. De bos deed me wel aan wortelsla denken. Bij hoog water kwam je er lie ver niet in de buurt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 76