Bekendmaking Zeeuws Orkest en violist Van Bellen schitteren Silaev (16) weet goed wat hij wil 20 ZEELAND PZC ONLINE UW BUURT Wim Hiemstra @DPNMusic Als het beslag mis lukt kun je er altijd nog de naden van de badrand mee afkitten #heelhollandbakt M.e.r.-beoordelingsbesluit voor het realiseren van een maatwerkgeul in de Wielingen door Zeeland Seaports N.V. Het Festival van Zeeuwsch-Vlaande ren kreeg een spran kelende opening. De titel Zeeuwse Parels was goed gekozen. Zowel het Zeeuws Orkest (HZO) als violist Mathieu van Bellen schitterde. Een puike prestatie die het pu bliek niet snel zal vergeten. Dat Mathieu een topviolist is, was al langer bekend. Hij bewees de af gelopen jaren keer op keer dat hij van grote klasse is. HZO bewees tijdens dit concert dat het een vol waardig orkest is dat meer steun verdient om deze kwaliteit te kunnen behouden. Joviaal Het was lang geleden dat ik het orkest zo geweldig heb weten spe len. Dirigent Ivan Meylemans heeft in twee jaar het orkest twee treden op de kwaliteitsladder la ten stijgen. Hij is joviaal, maar ook secuur. Hij zorgt ervoor dat de musici de composities begrij pen en ook overbrengen op het publiek. En daar zit nu juist de kwaliteit. Noten spelen kunnen velen, maar de muziek overdra gen en alle nuances tot hun recht laten komen is iets anders. Solist en orkest werkten perfect samen in de vertolking van het vioolcon cert van Britten. Er werd aan dacht besteed aan alle details. De vioolpartij die lyrisch be gon maar daarna steeds vinniger werd tegen het schrijnende af, De blazers bewezen uit het goede hout gesneden te zijn en de strijkers bleven geconcentreerd werd door een golvende begelei dingsmelodie ondersteund. De lange klaagzang met messcherpe flageoletten was adembenemend mooi. Het middendeel is aarts moeilijk. De blazers bewezen dat ze uit het goede hout gesneden waren en de strijkers bleven ge concentreerd van het begin tot het eind. Mathieu van Bellen le verde trapezewerk af in de ca dens met dubbelgrepen, grote in tervallen, glissandi en flageolet- spel. Het werd een demonstratie van goede technische vaardighe den en vooral van diepe muzikali teit. De voortdurende tempo- en sfeerwisselingen (van cynisme tot diepe smart) mondden uit in een gevoelige smeekbede, echt aangrijpend. Het beladen slotdeel kreeg een diep doorleefde invul ling. In de andere twee composities was er veel werk voor de blazers en het slagwerk. De 4 Schotse Dansen van Arnold blijven me bij als heerlijk te spelen muziek met veel volume en een scheut humor. De 2de suite van de Vuur vogel van Stravinsky werd beel dend en vooral spannend ge bracht. De karakters van de ver schillende situaties kwamen goed uit en opvallend was de gro te concentratie van de musici die de contrasten onderstreepten en de spanningsboog goed doortrok ken. Het concert is opgenomen en begin 2017 komt de CD uit. Ik kijk er nu al naar uit. Je bent jong en je wilt wat. Rangel Silaev is jong en weet erg goed wat hij wil. De piano neemt bij hem een cen trale plaats in, maar hij offert zijn sociale leven niet op voor een car rière. Als zestienjarig talent was hij de jongste musicus die speelde tijdens de 28e editie van het Festi val van Zeeuwsch-Vlaanderen. Zijn concertkostuum met lange zwarte jas maakt meteen duide lijk dat hij musiceren voor pu bliek ernstig neemt. Omdat hij het programma op het laatste mo ment had veranderd, lichtte hij de werken, die hij speelde zelf toe. Hij begon met de Sonate 14 in c (KV457) van Mozart. Een werk dat in 1785 is geschreven. De com positie wordt gekenmerkt door passie en eenzaamheid. De onrus tige agitatie in het eerste deel kwam goed over. Silaev speelde met grote vingervlugheid, speels en soepel. De serene rust van het Adagio werd af en toe onderbro ken door loopjes die iets spitser vertolkt hadden mogen worden. De finale, met een gesyncopeerd ritme, kwam stevig door, vooral omdat de akkoorden een Beethovi- aanse invulling kregen. Vurigheid De Mozart Sonate contrasteerde nogal met de romantische werken die daarna vertolkt werden. De Nocturnes 1 en 2 opus 15 van Chopin zijn delicate werkjes. Sfeermuziek met zoet romanti- sche- en virtuoze passages. Ze werden met de juiste eenvoud geïnterpreteerd. De Ballade in g opus 23 is een gedicht vol passie en smartelijke melancholie. Speel dat maar eens als zestienjarige. Si laev heeft de vurigheid van de Russische pianoschool in de vin gers, hij heeft een stevige toucher en ook een duidelijke eigen in breng. De Ballade klonk soms ge heimzinnig en somber en dan weer levendig. Silaev bracht het op zijn manier, maar het kwam wel over. Na de pauze begon Silaev met de Sonate nr. 3 in a van Prokofiev. Voor mij een hoogtepunt, omdat het karakteristiek vertolkt werd en omdat het een geweldig werk is. De hoekdelen zijn stormachtig van karakter met gehamerde ak koorden en felle contrasten. Deze werden virtuoos en doorleefd ge speeld en daardoor kwam het mid dendeel extra lyrisch over. In de stenen kerkruimte kwam alles echter akoestisch vrij hard over. Daarvan was niets te mer ken in het Andante van Rondo Capriccioso van Mendelssohn. Zo wel de pianistieke virtuositeit als zangerige cantilene klonk span nend en het presto kreeg een vlin derachtige invulling. In Funérail- les van Liszt hoorde men de kerk klokken en zwaarmoedige mu ziek die past bij een begrafenis. Al les klonk triest en suggestief. Si laev speelde als toegift zijn compo sitie Hymne voor de Vrede, die hij als veertienjarige schreef. Een aanklacht tegen het geweld in de wereld en een smeekbede om vre de. maandag 10 oktober 2016 ONLINE TOP 5 1. Scheidsrechter staakt voet balwedstrijd: 'Ik zag het bloed vliegen' 2. Grote zak met onbekende blauwe stof gevonden op Neeltje Jans 3. Politie waarschuwt voor babbeltruc in Terneuzen 4. Vier arrestaties in uitgaans gebied Axel 5. Geen mens kan nog om Goes heen Heeft u meegedaan aan het Buurtonderzoek? U vindt alle resultaten handzaam bijeen gebracht op pzc.nl/buurtonderzoek Kijk op www.pzc.nl of O ©pzcredactie li facebook.com/depzc ©pzcredactie TWITTER Heel Holland zat gistera vond weer gekluisterd aan Heel Holland Bakt. Rijkswaterstaat Ministerie van Infrastructuur en Milieu De minister van Infrastructuur en Milieu maakt als bevoegd gezag, gelet op artikel 7.17 van de Wet milieubeheer, het volgende bekend. Op 7 juni 2016 is een aanvraag voor een besluit op grond van de Waterwet en een aanvraag op grond van de Ontgrondingenwet ontvangen van Zee land Seaports N.V. De aanvragen hebben betrekking op het realiseren van een maatwerkgeul in de Wielingen liggende in de monding van de Wester- schelde, waarbij maximaal 600.000 m3 baggerspecie wordt ontgraven en in de Westerschelde wordt verspreid. De maatwerkgeul is nodig om de toegankelijkheid van de haven van Vlissingen-Oost te vergroten. De procedure Op grond van artikel 7.2 van de Wet milieubeheer en onderdeel D 3.1 van de bijlage bij het Besluit milieueffectrapportage zijn het aanleggen, wijzigen of uitbreiden van een binnenvaarweg, in de gevallen dat de binnenvaar- weg kan worden bevaren door schepen met een laadvermogen van 900 ton ofmeerofhet baggerwerk een oppervlakte heeft van 25 hectare of meer, m.e.r.-beoordelingsplichtig. Om die reden heeft Zeeland Seaports de aanmeldnotitiem.e.r. Maatwerkgeul Wielingen, d.d. 20 september 2016, opgesteld. Bij besluit van 7 oktober 2016 heeft de minister van Infrastructuur en Milieu geoordeeld dat voor de activiteit het realiseren van een maatwerk geul in de Wielingen liggende in de monding van de Westerschelde, waarbij maximaal 600.000 m3 baggerspecie wordt ontgraven en in de Westerschelde wordt verspreid, geen milieueffectrapport behoeft te worden opgesteld, aangezien er geen belangrijke gevolgen voor het milieu te verwachten zijn. Inzage Het m.e.r.-beoordelingsbesluit en de bijbehorende notitie liggen van 11 oktober 2016 tot en met 22 november 2016 ter inzage bij: - Rijkswaterstaat Zee en Delta, Poelendaelesingel 18, 4335 JA Middelburg; - Gemeente Vlissingen, Paul Krugerstraat 1, 4380 GV Vlissingen. Op verzoek kan Rijkswaterstaat u de stukken per e-mail toezenden. Hiervoor kunt u tijdens kantooruren contact opnemen met de afdeling Vergunningverlening, via telefoonnummer 088 - 797 46 00. Bezwaar Het m.e.r.-beoordelingsbesluit is een voorbereidingsbeslissing in de zin van artikel 6:3 van de Algemene wet bestuursrecht waartegen geen zelfstandig bezwaar of beroep mogelijk is, tenzij een belanghebbende door dit besluit, los van de voor te bereiden besluiten (Watervergunning en Ontgrondingenwetvergunning), rechtstreeks in zijn belang wordt getroffen. In dat geval kan een bezwaarschrift worden ingediend bij de minister van Infrastructuur en Milieu, Rijkswaterstaat Zee en Delta, afdeling Werkenpakket, Postbus 556, 3000 AN Rotterdam. De minister van Infrastructuur en Milieu, namens deze, het hoofd Vergunningverlening Rijkswaterstaat Zee en Delta, de heer L.R. Minnaar Jeanette Vergouwen Recensie Festival van Zeeuwsch-Vlaan- deren Werken van Arnold, Britten en Stravinsky. Door Het Zeeuws Or kest, Mathieu van Bellen (viool). Vrijdag 7 oktober in de basiliek in Hulst. Nog te horen op 15/10 in De Mythe in Goes en op 16/10 in de Concertzaal in Middelburg. Jeanette Vergouwen Recensie Pianist Rangel Silaev vertolkte in de rooms-katholieke kerk in Zuiddorpe een recital vol contrasten, foto peter nicolai Festival van Zeeuwsch-Vlaan- deren. Werken van Mozart, Chopin, Prokofiev, Mendelssohn en Liszt. Door Rangel Silaev (pia no). Gehoord zondag 9 oktober, in de rk-kerk in Zuiddorpe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 75