1 1 5 'Groepen hooligans treffen elkaar in bos en weiland' Russische strijdkrachten gene- raal-majoor Igor Konasjenkov is de raketinstallatie overgebracht in het kader van een militaire trai ning. Konstantin Sivkov, direc teur van de Academie van geopo litieke problemen in Moskou, ver klaarde tegen het Russische pers bureau RIA Novosti dat het 'niet louter gaat om een politiek ge baar, maar ook om een reële voor bereiding van het (Russische) reactievermogen op een poten tieel conflict'. „Het is volkomen logisch wat Rusland doet, gezien de groeien de spanning tussen de Russische Federatie en de Verenigde Staten van Amerika. Het overbrengen van de Iskanders naar een regio die grenst aan een locatie van NA- VO-troepen is een te verwachten reactie op een mogelijke bedrei ging", aldus Sivkov. „We kunnen er niet mee aanvallen, maar we moeten ons wel verdedigen." De Amerikaanse veiligheidsex pert John Schindler weerspreekt de woorden van Sivkov ten stel- ligste. In de krant The Observer schrijft hij: „Vergis je niet, dit is hoofdzakelijk een aanvalswa pen." Schindler vindt de situatie zo ernstig, dat hij spreekt van een 'tweede Cubacrisis'. Dat is een verwijzing naar 1962, toen de Sov jet-Unie kernraketten vervoerde naar Cuba en de VS het Caraibi- sche eiland met marinefregatten blokkeerden. Het leidde bijna tot een rechtstreekse confrontatie tussen de twee grootmachten. Mogelijk speelt op de achter grond van de Russische actie het feit dat de Amerikaanse presi dent Barack Obama binnenkort van het toneel verdwijnt. Hij zou aan het eind van zijn president schap geen scherp conflict met Rusland meer willen en daarvan zou Moskou nu misbruik maken. Ook heeft Obama Rusland in 2014 'slechts een regionale groot macht' genoemd, en wil Moskou hem dat nu nog betaald zetten door hem te vernederen met de ze strategische verrassing. Hooligans van onder meer Feye- noord, Fortuna Sittard en het Belgische Standard Luik ont moeten elkaar geregeld op het platteland of in bossen voor knokpartijen. In het geheim hebben de laatste jaren tiental len van deze freefights plaatsge vonden. Daarbij kiezen de vech tersbazen er nadrukkelijk voor weg te blijven van de camera's in en rond voetbalstadions. Dat meldde Nieuwsuur gisteravond. Onder het motto 'minimale pak kans, maximale confrontatie' kiest de harde kern voor plek ken in de natuur. Voetbalhooli gans willen weinig kwijt over de freefights, maar ontkennen niet dat ze plaatsvinden. Frank Paauw, die in de Raad van Korpschefs de portefeuille voetbal voor zijn rekening neemt, is op de hoogte van de matpartijen: „Onder de radar vindt dit nog steeds veelvuldig plaats." De Rotterdamse politie- baas vindt dat hoogst onwense lijk. De Nationale Politie tole reert ze niet, ook al wordt door gaans met blote handen gevoch ten, zonder wapens en op plaat sen waar niemand het merkt. Hoogleraar klinische psycholo gie Jan Derksen noemt de free fights een goede uitlaatklep. Zwembaden laks met rvs-bouten Activisten opgepakt LUDWIGSBURG VATICAANSTAD 17 nieuwe kardinalen Terrein IS krimpt snel Record Belgische Bedreigd vanwege pompoenteler stopzetten relatie maandag 10 oktober 2016 C mag tekenen in het museum. In het atrium stonden opgezet te dieren uit Naturalis Biodiver sity Center model. Doel van het museum is dat de bezoe kers door te tekenen beter naar de kunst gaan kijken. Daarbij gaat het niet om het re sultaat maar om het doen. Schetsboeken en potloden werden door het museum ver strekt. FOTO: HERMAN WOUTERS Russische raket Een Iskander-M raketsysteem van het Russische leger, foto hh HILVERSUM TILBURG Vijfjaar na het dodelijk ongeval in een zwembad in Tilburg, waarbij een baby werd getroffen door een vallende geluidsbox, bestaat dat risico nog steeds. Dat komt doordat zwembaden de aantas ting van roestvrijstalen (rvs) con structies onvoldoende aanpak ken, meldt KRO-NCRV Reporter. De chloordamp uit het zwemwa ter tast het rvs aan. Minister Blok van Wonen en Rijksdienst heeft de branch verplicht voor 1 januari 2017 al het roestvrijstaal te verwij deren dat een gevaar oplevert voor letsel. Maar dat besef blijkt nog niet doorgedrongen bij alle zwembaden. Op Long Island, New York, is zaterdag een passagierstrein ontspoord. Daardoor raakten 29 inzittenden gewond, maar niet levensgevaarlijk.r Zij wer den voor behandeling naar een ziekenhuis gebracht. DEN HAAG De politie heeft giste ren vier anti-Pegi- da-activisten aange houden in Den Haag. Het viertal verstoor de vanuit twee ka no's op de Prinsesse- gracht een betoging van de anti-islamiti sche organisatie met lawaai en vuurwerk. De activisten hadden geen vergunning om te demonstreren. De vier werden aange houden wegens orde verstoring en omdat zij Romeinse kaarsen afstaken. Paus Franciscus (fo to) benoemt zeven tien nieuwe kardina len, maakte hij giste ren bekend. Het gaat om een flinke 'verjon ging': dertien van de zeventien nieuwko mers zijn jonger dan tachtig jaar oud. Vijf komen uit Europa. ALPHEN RAQQA Het kalifaat van Isla mitische Staat (IS) is al 28 procent van het grondgebied kwijtge raakt dat het ooit controleerde. IS heeft nog een gebied van 65.000 vierkante kilometer in handen. De laatste maanden gaat de afname iets langzamer, doordat de Russen IS minder bombarderen. Maar volgens analisten be horen de recente ver liezen van IS wel tot de gevoeligste in twee jaar. Bij de Europese kampioenschap pen pompoenen telen in het Duit se Ludwigsburg heeft een Bel gische teler een wereldrecord ge vestigd. Mathias Willemijns pre senteerde een pompoen die 1.190 kilo woog. Daarmee verbe terde de pompoenboer het we reldrecord met bijna 150 kilo. De organisator van het toernooi was in zijn nopjes met de winnaar. „Het is waanzinnig, ik ben positief verrast met deze pompoen." Een 21-jarige Belg kon het zater dagavond niet verkroppen dat zijn 16-jarige vriendin het uitmaak te. Een en ander escaleerde bij een huis in Alphen (Brabant). De man kwam daar verhaal halen. Hij dreigde met een pistool en zei haar en haar ouders dood te schieten. Het wapen bleek later een alarmpistool. De man ging er daarna vandoor, maar meldde zich later in de nacht op het poli tiebureau.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5