'Jongerenpartij' GL komt op voor ouderen; 4 NI Minimumloon met 150 euro verhogen De SP wil 10 procent meer loon voor werkenden met het laagste inkomen. Daarmee stijgen automatisch ook de uitkeringen fors. En dat kost de overheid miljarden. Deze grote investering halen we bij de 20 procent die het meest verdient De verhoging van het minimumloon en de uitkeringen is - naast een natio naal zorgfonds en afschaffing van het eigen risico - het belangrijkste punt waarmee de SP de landelijke verkiezin gen in gaat. Na jaren van achteruitgang wordt het tijd dat mensen meer overhouden in hun portemonnee, zegt SP-leider Emile Roemer vandaag in deze krant. „We hebben gekozen voor to procent meer omdat de loonstijging substanti eel moet zijn. Anders is er geen sprake van een inhaalslag en die is broodno dig." Roemer verwijst naar de president van De Nederlandsche Bank Klaas Knot en andere deskundigen die me nen dat de loonontwikkeling in Neder land te lang stilstaat. Momenteel ligt het bruto minimumloon per maand op 1.537 euro. Volgens de laatste cijfers van het CBS verdienen circa 490.000 men sen het minimumloon. Zij zouden op voltijdbasis dus zo'n 150 euro bruto extra binnen krijgen. Het voorstel van de SP om het mini mumloon flink te spekken heeft ook grote gevolgen voor uitkeringen zoals de bijstand en de AOW, die daar direct aan zijn gekoppeld. Het Centraal Plan bureau (CPB) heeft recent nog bere kend dat zo'n ingreep de overheid onge veer 5 miljard euro zou kosten. Roemer bevestigt: „Het gaat niet om een plannetje van een paar honderd miljoen euro. We willen deze grote in- vestering halen bij de 20 procent van de mensen die in Nederland het meest verdient, de multinationals en bij vermogens. Zij zijn er de afgelopen jaren wél aantoonbaar op vooruitge gaan." De SP wil bij mensen met een vermogen een miljonairsbelasting in voeren. Volgens Roemer legt het SP-voorstel 'een nieuwe bodem in het loonhuis van ons land' en is het een 'belangrijk middel' tegen de bestrij ding van armoede. Plus, als mensen meer te besteden hebben, komt dat geld weer in 'de kassa van de econo mie' terecht. En dat betekent meer werkgelegenheid. Roemer verzet zich met hand en tand tegen de harde conclusie van het CPB dat het voorstel juist 100.000 ba nen zal kosten (1 procent van het to taal), doordat mensen met een hogere uitkering minder geprikkeld worden een baan te nemen. Ook zou Neder land qua loonkosten minder concurre rend worden. „Het midden- en klein bedrijf zal juist een enorme impuls krijgen door de toename van de consu mentenbestedingen. Terwijl Mark Rut- te heeft gezorgd dat vooral de rijke mensen het beter kregen, die hun geld vervolgens gelijk op een beleg gingsrekening zetten of wegsluisden naar het buitenland." Overigens voor spellen de rekenmeesters net als de SP een afname van armoede en inko mensongelijkheid als het minimum loon en de uitkeringen aanzienlijk stij gen. Het programma van de Socialis tische Partij moet nog worden beoor deeld door het Centraal Planbureau. Volgens het 'generatiepact' van GroenLinks krijgen ouderen er geld bij. De AOW wordt met minstens 400 euro op jaarbasis verhoogd. Dat is per maand 33,33 euro. Om te zorgen dat ouderen waardig oud kunnen worden, laat GroenLinks de zorgkosten oplopen, van 68 miljard euro nu naar 80 miljard euro in 2021. Er moeten 100.000 banen in de zorg bijkomen. „We verschui ven nogal veel belastingen", is het enige wat Klaver kwijt wil over de financiering van zijn plannen. Zeker is wel dat vermo gen zwaarder wordt belast, en dat mensen met hogere inko mens meer belasting gaan beta len. Klaver wordt boos als hij ver telt over een dame van 92 die dol is op kroketten, maar in het verzorgingshuis waar ze woont geen broodje kroket mag. Om dat het slecht is voor haar choles terol. „Wat? Al wil ze iedere dag een broodje kroket! Het gaat over kwaliteit van leven. Oude ren zijn geen kleine kinderen. Laat ze zelf kiezen." De Groen- Links-lijsttrekker vindt dat zijn eigen generatie meer respect moet hebben voor ouderen. „We zien elkaar te veel als groe pen - lekker anoniem, kun je fijn op schelden - maar haal die scherpe randjes er nou eens van af. Ouderen vinden wel dat ze meer geld zouden moeten krij gen uit de pensioenpot, maar niemand wil erop vooruitgaan ten koste van zijn of haar klein kinderen. Datzelfde geldt voor jongeren: vraag of zij voor de zorg van ouderen wil opdraaien en het antwoord is 'nee'. Vraag je of je wil dat hun opa's en oma's de beste zorg krijgen, dan zeggen ze 'ja', op de vraag of ze daarvoor willen betalen." Moskou heeft afgelopen weekein de erkend dat het leger het com plex naar de enclave, gelegen tus sen Polen en Litouwen, heeft ver voerd. De Litouwse minister Li- nas Linkevicius van Buitenland se Zaken zei dat het doel van Rusland is 'concessies van het Westen proberen te krijgen', ter wijl de Poolse defensieminister Antoni Maxierewicz de Russi sche activiteiten 'zeer alarme rend' noemde. De NAVO heeft in juni beslo ten vier internationale bataljons te sturen naar Polen en de Balti- sche staten om eventuele Russi sche agressie het hoofd te bie den. SS-26's kunnen worden uit gerust met atoomkoppen en heb ben een bereik van meer dan 500 kilometer. Ze kunnen daar door de hoofdsteden bereiken van Polen en de Baltische Staten. Volgens woordvoerder van de Raketdreiging? Y ZWE.A ■fwn-R. TEKENEN IN HET RIJKS maandag 10 oktober 2016 SP: Spek de lage lonen en verhoog de uitkeringen Edwin van der Aa Jan Hoedeman Den Haag Emile Roemer Om te zorgen dat jong en oud weer begrip voor elkaar op brengen, lanceert Groen- Links-lijsttrekker Jesse Klaver vandaag een 'generatiepact'. Jan Hoedeman Den Haag AMSTERDAM Er werd volop en fanatiek getekend door be zoekers van het Rijksmu seum in Amsterdam afgelo pen weekeinde. Het hoofd- stedlijke musem stond in het teken van The Big Draw, een evenement waarbij iedereen Onrust door Polen, Litouwen en Estland zijn 'diep verontrust' over de over plaatsing van het raketsyteem Iskander-M (SS-26) door Rus land naar de Russische regio Kaliningrad. Joost Bosman Moskou Rusland bevestigt dat het een Iskander-M-installatie overbrengt naar Kalinin grad. Iskander (SS-26) Lengte 7 m Diameter 0,9 m Bereik Tot 500 km Kernkop 480 kg Hoofdstad DEN. •ÉST. ■LET\ RUS. 1 500 km LIT. Berlijn DUI. TSJ. POLEN a Kaliningrad Warschau (Rusland) OEK.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4