Oktoberfest Renesse 'macht spass' Violist Edmond Fokker naar Zierikzee 18 Auberginekwekerij Oosterland Gemeente legaliseert onderdak Poolse arbeiders op terrein van auberginekwekerij Gebroeders Van Duijn aan de Ringweg in Oosterland. „Het is perfect geregeld bij ons hoor." Meer kan en wil kweker Pleun van Duijn niet kwijt over de huisvesting van Poolse pluk kers op zijn bedrijf in Oosterland. „Hier word ik zo blij van", zegt Van Duijn ironisch. „Ik moet rea geren op een brief van de gemeen te die ik nog niet heb ontvangen. Ik weet het dus niet." De afdeling Handhaving van de gemeente constateerde dat Van Duijn illegaal buitenlandse werk nemers huisvestte in een bedrijfs woning op zijn terrein. In antwoord daarop vroeg Van Duijn in mei een omgevingsver gunning aan. De gemeente wil hieraan onder voorwaarden mee werken. Het huis staat in de hin- dercontour van de kwekerij en daarom is bewoning niet toege staan. Logies Logies verstrekken is een ander verhaal, vindt het gemeentebe stuur. De Polen werken alleen in het seizoen bij Van Duijn en voor deze vier tot vijf maanden kan hij ze logies bieden. De Polen moeten dan wel aan kunnen tonen dat ze in hun vaderland een woning heb ben. Voor het gebruik van de woning stellen burgemeester en wethou ders nog nadere voorwaarden. Zo mogen er maximaal tien werkne mers in worden ondergebracht, zo dat elke persoon 12 vierkante me ter ruimte tot zijn beschikking heeft. Bovendien moet er per vijf mensen een toilet zijn. „Deze voorwaarde is om mensonwaardi ge situaties te voorkomen," staat in het besluit van B en W. Toezicht Verder moet Van Duijn aantonen dat zijn bedrijf zonder arbeidsmi granten niet kan bestaan. Hij moet ook toezicht houden op het gebruik van de bedrijfswoning. Het naleven van de huisregels dient hij zelfs wekelijks te contro leren en bij overtreding ervan dient ontslag te volgen. Kosmopoliet, violist en kleinzoon van de vroegere burgemeester van Zierikzee Edmond Fokkker van Crayestein maakt vandaag zijn op wachting in het Stadhuismu seum. Tijdens het mini-sympo sium 'Droge voeten vroeger en nu' verzorgt Fokker een kort inter mezzo. „Het wordt een stijlvol mo ment van bezinning over hoeveel mensen door de eeuwen heen door watersnoden zijn omgeko men", zegt museumdirecteur Al- bert Scheffers. Het optreden van de violist, die dit seizoen te zien is in het televi sieprogramma 'Hoe heurt het ei genlijk' van Jort Kelder, grijpt te rug naar het verleden van zijn grootvader. Abraham Jacobus Fre- derik Fokker (1857-1929) schreef een monumentaal boek over het waterschap Schouwen, waar hij voorzitter van was. Anders dan de doorsnee dijkgraven indertijd had Fokker hart voor het waterbeheer. Het symposium begint om 14 uur. „Ik was al eens in Miinchen op het echte Oktoberfest," zegt Mo ritz. „Maar dat kost je zóóó veel geld. Dit is niet hetzelfde natuur lijk. Maar het is hier goed. De men- Wu sen zijn aardig en ze hebben hun best gedaan om een leuke sfeer te maken." Als zijn broer Felix en diens vriendin Anna er bij komen staan, blèrt het drietal vrolijk mee met de Duitse schlagers uit de luidspreker. „Superstimmung", vindt Moritz. „Ja, dweilband Liever Ier as Tuus is er eigenlijk alleen voor de beleving", legt Marleen van Sig- hem van de Renesser onderne mersvereniging uit. „Aan de disco hebben de meesten al genoeg." Het is voor het eerst dat de on dernemers zich aan een Oktober fest wagen. Dat gaat aan de Hoge- zoom gecombineerd met een markt en clown voor de kinderen, op het pleintje in de Bierstube staan lange tafels. Het personeel is gekleed in le- derhosen en de plaatselijke slager serveert bratwurst en pretzels. Maar de kibbeling van de snackwa gen gaat net zo goed vlot over de toonbank. „In sommige Duitse deelstaten is het al herfstvakantie," zegt Van Sighem. „En daar hebben we rekening mee gehouden." IN DE REGIO MIJN DORP, MIJN STAD MIDDAG OVER DE MUSKUSRAT maandag 10 oktober 2016 Polen mogen in bedrijfswoning Ton van den Nouweland Oosterland Marcel Modde Zierikzee Acht halve liters heeft hij op, be kent Moritz Neebel. Met nog ne gen andere leiders van de Wup- pertalse jongerenvereniging staat hij al vijf uur te hijsen op het horecapleintje in Renesse. Daar wordt namelijk een Okto berfest gehouden. Ton van den Nouweland Renesse k De Bierstube met de Duitse gasten Anna (zittend), Felix (op de rug gezienen Moritz (witte trui), foto dirk jan gjeltema SEROOSKERKE Herfstklaverjassen In het dorpshuis van Serooskerke kun nen liefhebbers op woensdag 12 okto ber een avondje kla verjassen. De avond begint om 20.00 uur en de zaal is open om 19.30 uur Het in schrijfgeld bedraagt 5 euro. Opgeven kan tot maandag 10 okto ber 18.00 uur bij Hu- go van Buuren tel. (0111 -671165) en Kri- na de Graaf (tel. 0111-671963). ELLEMEET Lezing over tuinieren op klei Cor van Gelderen geeft namens Groei en Bloei morgen in Ellemeet een lezing over tuinieren op klei. Tijdens de lezing gaat Van Gelderen in op planten en wel ke toepassingsmo gelijkheden deze hebben. De lezing vindt plaats in vere nigingsgebouw 't Dorpsuus. Aanvang 20.00 uur. Toegang gratis voor leden van Groei en Bloei. Niet-leden betalen 3,50 euro. GOES Netwerkbijeen komst voor onder nemers Bibliotheek Ooster- schelde houdt mor gen een netwerkbij eenkomst voor on dernemers in Goes. De avond staat in het teken van zoek machineoptimalisa tie en hoe onderne mers dat zelf han den en voeten kunt geven. Ramon van Ingen zal deze avond de in leiding verzorgen. Hij helpt bedrijven om gevonden te worden op internet en zoekt steeds naar mogelijkheden om personen en be drijven te profileren. Belangstellenden zijn welkom van 19.00- 21.00 uur in Bibliotheek Goes, Oostwal 34. De toegang is gra tis, aanmelden kan door een e-mail te sturen naar h.degroen@ bibliotheekooster- schelde.nl. KERKWERVE In het kader van de Week van Ons Water houdt Scheldestromen woensdag de 'Kom naar ratjetoe' mid dag. Dit is een leerzame middag voor kinderen tussen de ze ven en twaalf jaar over muskusratten. Een muskusrat is een beestje dat op het eerste oog lief lijkt, maar de twaalf kruiwagens grond die het verzet, zijn schade lijk voor de waterafvoer. Een muskusrattenbestrijder zal meer informatie geven over dit beestje en zal uitleggen waarom hij gevangen moet wor den. De middag begint om 14.00 uur te Kerkwerve en duurt tot ongeveer 16.00 uur. Inschrijven kan via weekvanonswa- ter.nl. FOTO FLICKR.COM/RAMON SMITS BROUWERSHAVEN Brouws Museum, 13.00-17.00 uur: Openstelling Mu seum; Tonnenmaga- zijn, 19.00-22.30 uur: Boogschieten jeugd Artemis; BURGH-HAAM- STEDE Dorpshuis, 13.00- 16.45 uur: Bridge; 18.30-21.30 uur: Har monie en leerlingen orkest; 19.00-20.30 uur: Tai-Chi; Duinen van Haamstede, 14.00 uur: Spelmid- dag; Pannekoeken- molen de Graan halm, 12.00-20.00 uur: Expositie Gem ma van der Sluis; DREISCHOR Trefpunt de Dors vloer, 14.45 uur: Slagwerklessen Mu ziekvereniging Cres cendo; 17.00 uur: Repetitie Slagwerk groep CresBeat; NIEUWERKERK Ons Dorpshuis, 13.30 uur: Koffie en ontmoeting 65 plus; 19.30 uur: Muziek: O&U; NOORDGOUWE Kuuroord de Schouw, 18.30- 19.45 uur: Yoga; OUWERKERK Dorpshuis, 10.00-11.00 uur: Yo ga; 19.00 uur: Koor Rodonis; RENESSE Dorpshuis, 20.00 uur: Fotogroep Schouwen; 20.00 uur: Repetitie Slag werkgroep Luctor et Emergo; ZIERIKZEE Bibliotheek, 16.00 uur: Voorlezen in het kader van de kin derboekenweek; FIZI, 20.00 uur: Ca fé Society; Sint Lie- vensmonstertoren, 10.00-17.00 uur: Beklimming toren, Expositie Phantasm en Expositie Beeld van een Zeeslag an no 1304; ZONNEMAIRE Dorpshuis, 9.00-10.30 uur: Dan sen voor ouderen; 19.30-21.15 uur: Repetitieavond Nut en Uitspanning;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 46