r 3 Het lukt hoogopgeleide migranten in Nederland niet goed om vast werk te vinden. Dat is een probleem voor hun integratie en daarmee voor Nederland. Sprookjes van 1001-nacht De Stichting voor Vluchteling-Studen- ten UAF hield een peiling onder 90 van haar studenten die de afgelopen twee jaar zijn afgestu deerd. 70 procent van hen heeft binnen een jaar wel werk gevon den, maar het gaat daarbij vaak om tijdelijke contracten, stages of vrijwilligerswerk. „Doorstromen naar een vaste baan kost veel moei te", zegt directeur Mardjan Seigha- li. Dat vluchtelingen in het alge meen lastig werk kunnen vinden, bleek al eerder uit onderzoek van het Sociaal en Cultureel Planbu- reau (SCP). Vijfjaar na hun komst naar Nederland heeft maar de helft van de vluchtelingen een baan van meer dan 8 uur per week. Bij het onderzoek van de stichting UAF gaat het echter spe cifiek om hoogopgeleide vluchte lingen die na hun komst naar Ne derland hier nog een (universitai re) studie hebben gedaan. Zij wor den gezien als de 'high potentials' onder de vluchtelingen in Neder land. „Dit zijn getalenteerde mensen, met doorzetttingsvermogen. Als zij werk vinden en meedoen in Nederland, is dat ook goed voor het draagvlak voor vluchtelingen in de samenleving", aldus Seighali zaterdag op het jaarlijkse afstu- deerfeest van de UAF in Amster dam. Daar vierden 200 vers afge studeerde vluchtelingen met con fetti en het in de lucht gooien van hun academische pet, dat ze nu be schikbaar zijn voor de arbeids markt. In 2016 verwacht de UAF 1.000 vluchtelingenstudenten in te schrijven, bijna het dubbbele van 2015. Dat komt onder meer door het grote aantal Syrische vluchtelingen. Daarvan kwamen er vorig jaar ruim 27.000 naar Ne derland. Zij zijn vaak, in tegenstel ling tot bijvoorbeeld vluchtelin gen uit Eritrea, goed opgeleid. Of hun integratie in Nederland lukt, hangt volgens het SCP-onderzoek nauw samen met het vinden van een baan. „Door hun vlucht hebben deze mensen een gat in hun cv, daar door worden ze vaak niet uitgeno digd voor een sollicitatiegesprek", stelt Seighali. Daar komt bij dat veel afgestudeerde vluchtelingen ouder zijn dan hun Nederlandse medestudenten. „En het ont breekt hen vaak aan een netwerk waardoor ze werk kunnen vinden. Nederlandse studenten hebben dat wel." Uit een project van uitzendbu reau Randstad en asielopvangorga- nisatie COA bleek deze zomer dat de Nederlandse taal bij hoogopge leiden ook een rol speelt. Zij pik ken die taal doorgaans snel op, maar voor de banen die ze zoeken, is goed Nederlands spreken van meer belang dan bij laagopgeleid werk. Kurdvin Rasooi (zie foto) uit Irak, zoekt al maanden naar werk. Dat dat voor veel van zijn me destudenten ook geldt, vindt hij 'zorgwekkend'. „We moeten nu werk maken van de integratie. An ders komen we er over twintig jaar achter dat de kinderen van de Syrische vluchtelingen van nu, de jihadisten van straks zijn gewor den." Het is Ahmad Shah Atifi (35) uit Afghanistan inmiddels wel gelukt werk te vinden. Hij is al 16 jaar in Nederland, maar kreeg vijfjaar ge leden pas een verblijfsvergunning en kon toen pas beginnen met stu deren. In februari rondde hij zijn studie bedrijfseconomie aan de Saxion hogeschool in Deventer af, nu heeft hij een tijdelijk contract als teammanager bij een Neder lands vervoerbedrijf. Dat lukte doordat de UAF het bedrijf en de student koppelde. „Maar het bleef lastig. Bij een sollicitatiegesprek vragen ze naar je werkervaring. Nou: niets." Hij werd toch aange nomen. „Nu heb ik een diploma en een baan en kan ik een gezin gaan beginnen." Om meer vluchte- lingstudenten te laten slagen op de arbeidsmarkt, start UAF een buddyproject. Nederlandse stu denten worden 'mentor' van een vluchtelingenstudent. 'Ik wil graag door in de machinebouw' 'Ik heb veel om terug te geven' 'Ik ben opgeleid als tandarts in Bagdad' De wereld is Kras Rondreizen - Kras.nl/rondreis 1849 maandag 10 oktober 2016 Ook slimme voorhoede vluchtelingen worstelt Cyril Rosman Amsterdam UAF hield een peiling onder 90 van haar studenten die de afge lopen twee jaar zijn afgestu deerd. 70 procent van hen heeft binnen een jaar - vaak tijdelijk - werk gevonden. Zaiir Eminzade, 40 jaar, uit Iran (zegt zelf: Koerdistan) Welke studie? Werktuigbouw kunde aan de Hanzehoge school Groningen. „Ik heb vier jaar gestudeerd en was net voor de zomer klaar." En nu? „Tijdens mijn studie heb ik gewerkt bij een bedrijf dat onderdelen van telesco pen maakt. Dat was mooi werk. Ik wil heel erg graag door in de machine bouw. Maar ik woon in Diever in Drenthe, daar lijkt niet zo veel werk te vinden voor me." O I— O Naam: Kurdvin Rasooi, 39 jaar, uit Irak Welke studie? Master Interna tional Humanitarian Action aan Rijksuniversiteit Gronin gen. En nu? „Ik ben al maanden aan het solliciteren. Onder meer bij het minis terie van Buiten landse Zaken, maar ik viel op het eind af. Ik zoek een baan waar in ik iets kan terugge ven aan Nederland. Ik heb veel om te geven. Ik solliciteer op alles, desnoods ga ik kranten be zorgen." Seron Wartanian, 28 jaar, uit Irak Welke studie? „Ik ben in Bag dad opgeleid als tandarts. In Nederland moest ik nog een verkorte studie toen om aan te tonen dat mijn Iraakse diplo ma voldeed aan het niveau in Nederland. Ik ben in februari uiteindelijk afgestudeerd." En nu? „Ik heb zeven maanden naar werk gezocht en ben ze ker tien keer afgewe zen. Het is me uit eindelijk gelukkig wel gelukt: ik heb nu een tijdelijk contract bij een tandartsenprak tijk in Apel doorn." 100% vertrekgarantie 8 dagen v.a. Marokko Israël Jordanië Dubai 8 dgn 8 dgn 8 dgn 9 dgn Oezbekistan 13 dgn Oman 13 dgn Iran 15 dgn Alle rondreizen zijn incl. vlucht, Nederlandssprekende reisleiding, diverse maaltijden en excursies. of 0900-9697 70 cpg v.a. 479 v.a. 1089 -v.'-". m.2 personen excl. reserveringskostën en Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3