7 Omdat hij het nog veel te mooi vindt, fluit oud-topscheidsrechter Roelof Luinge nog elke week. Van amateurclub naar amateurclub, kriskras door het land. Een reportage. Het scheelde wei nig of Roeloef Luinge fluit de ze middag hele maal niet op sportpark Jaap Riedijk, aan de rand van Spijkenisse. Een dag voor de wedstrijd in de hoofdklas se tussen Spijkenisse en Slie- drecht hangt rapper Yes-R aan de lijn. Of Luinge zin heeft in een potje fluiten bij het RTL Sterren team. Zin wel. Zin altijd. Maar tijd dus niet. „Ik kom uit Drenthe hè, daar is een woord een woord. En op de site van Spijkenisse was mijn komst al aangekondigd. Dan ga ik niet afbellen. Ik ben eerlijk en duidelijk. Dat was ik ook als scheidsrechter in de eredivisie. Men waardeerde dat, denk ik." Roelof Luinge mag dan wel 6i zijn, hij ligt blijkbaar nog prima in de scheidsrechtersmarkt. Een wed strijdje van Lucky Ajax? Een potje van de oud-internationals? Of het RTL-sterrenteam dus? Roelof komt met alle liefde fluiten. Grote amateurclubs als Spakenburg en IJsselmeervogels bellen ook wei eens voor een oefenwedstrijdje. Luinge zegt eigenlijk altijd 'ja'. „Voor een flesje wijn of een bosje paling. Meer niet." Maar nu dus 'gewoon' een ama teurpotje in de hoofdklasse. Zoals hij er voor zijn lange carrière in de eredivisie en inmiddels ook daar na honderden floot. Toch stapt Luinge zijn kleedkamer uit met het enthousiasme van een debu tant. In een walm van tijgerbal sem strekt hij zijn spieren met hulp van het reclamebord. Van de KNVB heeft hij toevallig deze week een nieuw tenue opge stuurd gekregen, de 'nieuwe lijn'. „Paars", roept hij krachtig. „Maar mijn vrouw zegt dat het me goed staat." Een lach. En hup. Weg is-ie. Warming-up. Dikke duim De komst van Luinge naar een amateurclub is eigenlijk elke week een soort attractie. Je ziet mensen elkaar aantikken. Zo van: kijk nou, dat is die Luinge joh. Of deze cate gorie: het zesde elftal dat met een biertje langs de kant staat. Ze roe pen naar hem. Vaker liefkozend dan beledigend. Maar eigenlijk al tijd is de reactie hetzelfde. Luinge lacht, een dikke duim de lucht in. Twee pubers met een tosti in de hand een beetje plagerig: „Kom op hè, Roelofïe. Wel een beetje je best doen." Luinge: „Eet smakelijk jongens!" Spijkenisse-Sliedrecht is een makkie voor hem. Vier gele kaar ten, weinig discussie. Strafschop voor de thuisploeg, nog minder discussie. Eén keer overruled zijn jonge grensrechter hem bij een in- worp. De volle tribune joelt. Di rect reageert Luinge door zijn han den wijd te spreiden, weer zo'n brede grijns onder die markante, grijze kop. Hij is niet meer te provoceren. 845 wedstrijden in het betaald voetbal floot Luinge. Een record. Dat noordelijke accent. Een charac ter werd hij in de voetbalwereld. Ook door die ene keer in 2010 toen hij ontstemd inheide tijdens een live uitzending van Voetbal In ternational. Zijn toenmalige baas Henk Kesler vertelde er leugens over Luinges slechte beoordelin gen, vond Luinge. „Ik liep te ijsbe ren door de woonkamer toen ik dat hoorde. En dacht: ik bel ge woon. Mijn vrouw Corry is altijd heel rustig. Normaal zegt ze: Roe lof, even tot tien tellen. Maar nu zei ze: doen! Eerlijkheid, daar gaat het mij om." Met Kesler kwam het goed, ze belden een dag na de uitzending. Tijdens de bekerfinale van 2010 tussen Ajax en Feyenoord krijgt hij zijn afscheid. Een publiekswis- sel zelfs, een initiatief van Roy Ma- kaay en Demy de Zeeuw. „Sommi gen dachten dat ik dat zelf had be dacht. Ben je gek. Van mij hoefde dat allemaal niet. Maar achteraf is het wel mooi natuurlijk." Om zijn middel zit een hartslag meter, zoals elke week. Die gaat hij thuis 'uitlezen'. Kijken hoe snel je herstelt, de maximumhart slag, dat werk. Want fit móet hij wel zijn. Spijkenisse en Sliedrecht horen tot de subtop van het Ne derlandse amateurvoetbal. Aanpo ten dus. Drie keer per week is Luinge in de sportschool. Op de loopband vanzelfsprekend. Maar ook op de crosstrainer. Luinge gaat staan en doet de bewegingen na die horen bij zo'n apparaat. Hiphopbeats „Dan vliegen de calorietjes er af hoor. Ik voel dat ik nog fit ben. Dat moet ook. Het lijkt me echt vreselijk als de mensen langs de lijn ooit zeggen: jeetje, moet je die Luinge nou eens zien joh. Ik stop voordat ik voor lui sta. Echt." Luinge begint iets harder te pra ten. Uit de kleedkamer van Spijke nisse, een paar meter verderop, ko men hiphopbeats. Spijkenisse wint vanmiddag met 3-2, vandaar. Niet het muziekgenre dat je direct associeert met de oer-Hollandse Luinge. Weer die lach. „Nog een voordeel van blijven fluiten. Je blijft een beetje jong hè. Ik heb vaak jonge assistenten en dan vraag ik: heb jullie nog wat van jul lie muziek meegenomen. Zet maar op hoor." Grote vedettes Vandaag zijn de grensrechters 25 en 19 jaar. En nee, ze hebben geen muziek opgezet. Ze zitten rechtop in het krappe kleedkamertje en luisteren naar Roelof. Die blijft vertellen. Over kunstgras ('wat een strop voor al die clubs') en over de nieuwe generatie scheids rechters ('Higler werd door Johan Derksen belachelijk gemaakt, maar staat straks wel gewoon op de internationale lijst'). Dan slaat hij op de schouder van zijn assistent. „Mooi toch?! Ne gentien jaar man. Die jongens pro beer ik een beetje op te leiden. Ik zeg ze altijd: toen ik net begon vonden ze mij een dramatische scheids. Weet je waarom: omdat ik de grote vedettes net zo behan delde als alle andere spelers. Daar moesten ze een beetje aan wen nen, geloof ik. Maar ik heb het uit eindelijk nog best een tijdje volge houden, toch?" Luinge stapt fris gedoucht nog even de bestuurskamer in voordat de terugreis naar Bussum wordt aangevangen. Een biertje kan hij sowieso drinken want Luinge rijdt nooit zelf als hij moet flui ten. Dat deed hij in de eredivisie ook nooit. „Mijn maatje Peter uit Amsterdam haalt en brengt me al tijd. Hij vermaakt zich altijd wel bij die wedstrijdjes hoor." Altijd blijven ze hangen, kort of lang. „Als je een blunder hebt ge maakt moet je niet de Popie Jopie gaan uithangen natuurlijk. Maar, en dat moet ik afkloppen, het flui ten gaat me nog wel aardig af." Dus vaak lang in de kantine? „Als er live-muziek is, blijf ik altijd wel even..." maandag 10 oktober 2016 'Ik stop voordat ik voor lui sta. Maar dat is nu nog niet' Daniël Dwarswaard Spijkenisse Roelof Luinge leidt de wed strijd Spijkenisse - Sliedrecht in zijn typische, eigen stijl. „Ik ben eerlijk en duidelijk. Dat waarde ren mensen, denk ik." T De 61-jarige Drent is nog altijd een graag geziene gast op de amateurvelden en in de bestuur- kamers. Een bezoekje aan de kantine slaat hij ook zelden over. foto's marco de swart

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 32