ïl Zeeuwse arbiter staakt wedstrijd Extra fouilleren in Terneuzen voorbij Vitroplus en Vivi winnen Pioniersprijs 2 NI MARLEEN BLOMMAERT Column STELLING TOOS HENK Drie mensen zwaargewond Weersite trekt de stekker eruit Blauw poeder in gedumpte zak ANTWERPEN Sergio Herman kookt op dancefeest De Zeeuwse scheidsrechter Joost Thoonen zag zich zaterdagmid dag genoodzaakt de competitie wedstrijd tussen eersteklassers WNC en Heinenoord te staken, nadat supporters met elkaar op de vuist gingen en er met stoe len werd gegooid. „Het was gewoon niet veilig genoeg meer om door te gaan", verklaarde de arbiter uit Oostka- pelle zaterdagavond. „Er gingen supporters met elkaar op de vuist, er werden stoelen gegooid en ik zag het bloed rond vliegen, terwijl ik op dertig meter af stand stond." Thoonen had even daarvoor WNC-speler Senaid Jukic met rood het veld uit gestuurd. „Tot twee minuten voor de rust was er eigenlijk weinig aan de hand", reconstrueert Thoonen. „Pas toen gaf ik de speler van WNC een rode kaart, omdat hij na een sliding op de bal zijn been ge strekt omhoog tilde om zijn te genstander te raken. Ik stond er op te kijken en voor mij was er geen twijfel mogelijk: het was een directe rode kaart." Nadat hij WNC-trainer Cor Prein na wat uitdagende opmer kingen van diens kant had ge sommeerd achter de omheining plaats te nemen, ging het los ach ter diezelfde omheining. Volgens Rotterdamse media zouden de opstootjes zijn ontstaan na racis tische opmerkingen aan het adres van spelers van Heine noord. „Daar heb ik niets van ge hoord", zegt Thoonen. „Maar de Het bloed vloog in het rond, er werd met stoelen gegooid, het was niet veilig meer opstootjes op zich waren voor mij reden genoeg om te staken." Het staken van het duel in de eerste klasse C, waar ook Kloetin- ge en MZC'n in uitkomen, zal nog gevolgen hebben voor beide partijen. Thoonen zegt er zelf'niets aan overgehouden' te hebben. TERNEUZEN De extra maatrege len om de veiligheid in de stad Terneuzen te bewaren zijn zater dag ingetrokken. Ze zijn niet meer nodig, aldus burgemeester Jan Lonink. Lonink besloot 8 september in overleg met politie en justitie de kern Terneuzen een maand lang veiligheidsrisicogebied te ma ken. Die dag had de Middelburg se rechtbank twee verdachten van een schietpartij eind 2014 in Terneuzen vrijgesproken bij ge brek aan bewijs. De vrees be stond dat dit vonnis zou kunnen leiden tot nieuwe spanningen tussen rivaliserende groepen in Terneuzen. De politie kreeg onder meer de bevoegdheid mensen preven tief te fouilleren. De controles waarvan vrijdagavond de laatste was, hebben 'geen substantiële dingen' opgeleverd, volgens Lo nink. „Het is rustig gebleven. We horen uit de gemeenschappen ook goede geluiden." Het Openbaar Ministerie is overigens in hoger beroep ge gaan tegen de vrijspraak van de twee verdachten. MIDDELBURG Vitro Plus uit Burgh-Haamstede met dochter onderneming ViVi, heeft de Zeeuwse PioniersPrijs 2016 ge wonnen. Ook de publieksprijs haalde het bedrijf binnen. Deze prijs (5000 euro, beschik baar gesteld door DRV Accoun tants en Rabobank) werd zater dagmiddag in Middelburg uitge reikt tijdens de jaarlijkse bijeen komst van sociale media-net werk De Zeeuwse Connectie in het provinciehuis in Middelburg. De jury vond Vitroplus/Vivi een absolute winnaar. Een krop sla kweken zonder bestrijdings middelen en met slechts een hal ve liter water in plaats van de ge bruikelijke 40, in een gebouw on der led-licht? En nog lekkere sla ook. ViVi kan het, meldt het ju ryrapport. Volgens de jury komt daarmee een high-tech oplos sing voor wereldwijde voedselte korten wellicht gewoon uit Zee land. Andere finalisten waren AllPlast uit Tholen, een school- pas-app van Foto Verschoore uit Vlissingen, producent van vlees vervangers Meatless uit Goes en producent van biologische mos terd en sauzen TonS Mosterd uit Zierikzee. De sjaal en de gewatteerde jas horen weer bij de och tenduitrusting. Als de wind in alle vroegte over de vel den raast, begint het winterse prikken op mijn gezicht. Een zachte liefkozing en belofte van een naderende winter. Toch heb ben veel bomen hun herfsttooi nog niet aangetrokken. Aarzelend verschijnt hier en daar een toets geel, maar veel is nog groen. Vandaag heeft de wind vrijaf. Het is nu nog fris maar als de wind zich schuil blijft houden, zal het een zeer aangename temperatuur worden. Meer nazomer dan herfst op deze zondag. Ergens hoor ik de brander van een bal lon. Zwevende Zeeuwen op zon dagochtend in een rieten mand boven de polders. Ze horen onge twijfeld het geblaf van mijn hond die de honden van de buren be groet. Misschien zien ze ons, een groene en zwarte stip in een ver der verstild polderlandschap. Misschien zeggen ze wel tegen el kaar: 'Jammer van dat geblaf, ver der is het onwerelds rustig'. Mis schien nemen ze letterlijk af stand van al het aardse op deze manier en overzien ze opeens de situatie waarin zij zich bevinden en hoe kwetsbaar alles is. Dat ge beurt immers bij astronauten. Dus waarom niet bij ballonvaar- ders? Misschien krijgen ze wel de prachtigste invallen voor een boek of een schilderij, voor een huis, voor een betere wereld. Ik loop verder. Het water op de kreek is zwart en stil. De oude knotwilgen tonen hun verweerde hart. In de loop der tijd is de stam gespleten en heeft zo ruim te gemaakt voor allerlei andere planten en sporen die dankbaar gebruik maken van zijn beschut ting. Zachtjes dobberen hun spie gelbeelden in het water van de kreek. Een wereld waar de zaken altijd op z'n kop staan. Naast de bomen drijven ganzen in dubbel beeld voorbij. Ze zijn weer terug. Het wordt zeker winter, maar nu nog even niet. Zwevende Zeeuwen boven de polders maandag 10 oktober 2016 Ochtend Vandaag: Een tattoo is een sieraad van het lichaam Reageer op pzc.nl Vrijdag: Ik ben blij met mijn buren 467 reacties EENS ONEENS PAUL KUSTERS ER KWAM net een speech VAN TRUMP VOORBIJ TIJDENS HET ZAPPEN... RITTHEM Drie mensen zijn gister avond zwaargewond ge raakt bij een eenzijdig onge val op de A58 bij Ritthem. De gewonden zaten in een personenauto die rond 18.05 uur tussen Middel burg en Vlissingen over de snelweg reed. Vlak voor de afslag Oost-Souburg raak te de auto door nog onbe kende oorzaak van de weg, sloeg enkele keren over de kop en kwam uiteindelijk in een greppel tot stilstand. GAPINGE De weerwebsite weer- opwalcheren.nl is afgelo pen vrijdag gestopt met het verzorgen van (handmatig gemaakte) weerberichten. De Gapingse meteoroloog, Eric Chavanu vond onvol doende tijd om het toeris tische bedrijfsleven over te halen deel te nemen aan de site. Volgens Chavanu lag het niet aan bezoekersaan tallen. Dagelijks keken 3000 tot 5000 mensen op weeropwalcheren. NEELTJE JANS De brandweer heeft zater dagmiddag een plastic zak van industrieel formaat on derzocht die op Neeltje Jans werd gevonden. Een medewerker van Na tuurmonumenten had de grote plastic zak op een dam bij de Faelweg gevon den. Er bleek een blauw poeder in te zitten. Wat dat precies is en of het gevaar lijk is, is nog niet bekend. De politie heeft sporenonder zoek verricht. Sergio Herman (The Jane, Pure C) en Nick Bril (The Ja ne) openen tijdens het Am sterdam Dance Event het pop-uprestaurant Str-eat food. De topkoks maken ge rechten die zijn geïnspireerd door de dj's die op het pro gramma staan. Het dan- ce-event vindt van 21 tot en met 23 oktober plaats. Mitchell Minnaard Waardenburg —Joost Thoonen, scheidsrechter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 2