Promes: 'Fijn dat ik het nu ook in Oranje heb laten zien' 2 VOETBAL WK-KWALIFICATIE A HUGO BORST Niet verliezen van Frankrijk luidt do opdracht. Maar hoe leg je zo'n topland aan banden? Bondscoach Danny Blind heeft een plan: „Met de elf spelers die starten, kunnen we variëren in speelwijze." We zullen direct goed in de wedstrijd moeten zitten Column Er zullen mensen zijn die over de Oranje-goals van Quincy Promes zeggen dat toeval niet bestaat. Ongelofelijk, zijn twee geslaagde doelpogingen gingen maar liefst door vijf paar Wit-Russische benen. Die men sen zullen stellig beweren dat vrij dag in de Kuip een hogere macht aan het werk was. Dat klopt: zijn naam luidt Danny Blind. Stoïcijns, betweterig, hals starrig hield de bondscoach vast aan wat hij wekelijks zag: een spe ler die in een redelijk zware com petitie uitblinkt en veel scoort. In Rusland loopt Promes 1 op 2, in Oranje was het o uit 14. De kritiek zwol aan. Hautain zei Blind dat hij precies wist waar hij mee be zig was, dat de media dat niet kon den beoordelen. En ja hoor, Pro mes maakte er vrijdagavond twee. Denkbeeldig maakte de bonds coach een lange neus. Niets men selijks is de hogere macht vreemd. Wraakgevoelens en leedvermaak zijn hem oprecht gegund. Hij is bekritiseerd, gekraakt en be schimpt. Maar hij zit er nog. Blind begint steeds meer indruk te maken. Op persconferenties is hij totaal niet bang uitgevallen. Met gemak pareert hij in vlekke loos Nederlands terechte en vilei ne aanvallen op zijn keuzebeleid. Kalm en zelfverzekerd vaart hij zijn eigen koers. Het Nederlands elftal leidt hij rationeel èn intuï tief. De rentree van Maarten Steke lenburg was, bekende hij, een kwestie van gevoel. Jeroen Zoet had niet gefaald, toch verloor de PSV-doelman zijn plaats onder de lat. Zo'n ingreep, wel gesouffleerd door Fred Grim, kost de bonds coach in Eindhoven en omgeving veel krediet, maar Blind heeft daar schijt aan. Maar als je nou toch zo'n durfal bent: wanneer stopt Blind eens met Jeffrey Bruma en Virgil van Dijk? Als je die ziet verdedigen en passen gaan rationeel en intuïtief duizend alarmbellen af. Op abso luut topniveau kunnen ze het ge woon niet. Ron Vlaar is geblesseerd. Stefan de Vrij is fit. Hij was in 2014 de beste verdediger op het WK. De Vrij hield als centrale verdediger bij Lazio Roma recent drie van de vier keer de nul. Say no more. Blind is totaal niet bang uitgevallen op persconferenties Vijf keer tussen de benen door bij twee doeltreffende pogin gen. Quincy Promes kende lang weinig geluk in Oranje, maar te gen Wit-Rusland zat het einde lijk wel mee. De aanvaller wil tegen Frank rijk meteen doorpakken in zijn grootste interland tot nu toe. „Frankrijk wordt een belangrij ke wedstrijd in onze poule", zegt Promes. „Zij hebben gewel dige spelers, maar Oranje heeft dat ook. Ik maakte in 2014 on der Louis van Gaal mijn debuut in Saint-Denis tegen Frankrijk. Maar dat duel kwamen we er niet aan." „Ik herinner me dat duel alleen omdat ik er voor het eerst bij was. Niet om sportieve rede nen. Nee, ik vind niet dat ik vrij dag wat monden heb gesnoerd met twee treffers. Zo sta ik er ook helemaal niet in. Ik merkte wel dat het een verhaal begon te worden, dat ik in Oranje maar niet tot scoren kwam", al dus Promes in de nazit na het duel met Wit-Rusland. Sterker nog, bondscoach Danny Blind moest op een persconfe rentie in aanloop naar de inter lands met Wit-Rusland en Frankrijk het oproepen van Pro mes van uitleg voorzien. „Maar de bondscoach is heel goed op de hoogte van mijn prestaties in Rusland", zegt Promes. „Het is fijn dat ik het nu ook in Oranje heb laten zien, want het vertrouwen van de bondscoach deed mij goed." et Nederlands elftal is van avond een beet je zoals PSV dat zich op maakt voor een topduel in de Champions League. Ga maar na, in heel korte tijd moeten ze in Eindhoven schakelen van de intensiteit van NEC-uit of Gro- ningen-thuis naar die van Atléti- co Madrid. Dat is niet anders wanneer voor Oranje na Zwe- den-uit en Wit-Rusland-thuis nu een slag met EK-finalist Frankrijk wacht. Het wordt boeiend te zien of dat lukt. Bondscoach Danny Blind heeft er wel een goed ge voel over. „De uitstraling die ik zie bij spelers is goed", zegt hij. „We zijn in goeden doen en hoe sterk de Fransen ook zijn, ze heb ben hun kwetsbaarheden. Ze ge ven ruimtes weg waar wij van moeten profiteren. We zullen di rect goed in de wedstrijd moeten zitten. Dat weten we nog wel van de oefenwedstrijd in maart." Nog maar een halfjaar geleden had Oranje weinig in te brengen tegen de Franse ploeg die met al zijn sterspelers in Amsterdam kwam warmdraaien voor het EK. Na één helft gas geven stond het al 0-2. In de rust schakelde Blind van een puur defensieve speelwij ze met vijf verdedigers terug naar het aloude 4-3-3. Iets meer stoot kracht (en wat minder scherpte bij de Fransen) leidde daarna ook tot twee goals voor Oranje. Het slotakkoord was wel weer voor de gasten die nog wonnen met 3-2. De hamvraag is nu weer: in welke speelwijze te beginnen? En: moet Blind vooral naar de kracht van de Fransen kijken of al durven bouwen op vastighe den en het prille nieuwe elan bij zijn eigen ploeg? Om de vergelijking met PSV door te trekken, de Eindhovena- ren pasten zich tegen Atlético Ma drid twee keer aan en legden met een ook succesvol één van de Franse sterspelers van vanavond aan banden: Antoine Griezmann. Blind wil publiekelijk niks zeg gen over wat hij gaat doen. Zelfs de spelers horen vandaag pas offi cieel de opstelling. Wel zei Blind gisteren na de laatste training dat hij kiest voor 11 spelers met wie Oranje altijd kan schakelen tus sen 4-3-3 en 5-3-2, zonder dat het meteen een wissel kost. Extra buffer Het zal ook uitmaken waar de Fransen Griezmann neerzetten in de Arena. Speelt hij vanaf de zijkant, zoals vaak in grote wed strijden, dan kan 4-3-3 voor Oran je. Maar speelt hij in de as, zoals bij de meest recente interlands, dan wordt Blind welhaast ver plicht een extra buffer in te bou wen om centraal achterin niet steeds een-op-een te staan. „Extra zekerheid inbouwen, zo iets kan achterin, maar het kan ook op het middenveld", zegt Blind, een tikje cryptisch. Die opmerking kan inhouden dat hij toch zoveel mogelijk gaat vasthouden aan zijn opstelling uit de eerste twee kwalificatie duels. En met de opstelling van vrijdagavond uit de tweede helft Tsja, zegt Danny Blind, voor de vierde keer. „Jullie zien Quincy Promes nooit spelen. Ik wel. Ik zie hem elke week, negentig minuten lang." En daarna, terloops, met ve nijn op de tong: „Misschien is het wel onderdeel van jullie vak om ook de Russische competitie goed te volgen. Maar oké." Een jaar geleden was het amper voor te stellen: Blind die recht streeks de confrontatie zoekt met de Nederlandse pers. Hij zal dat nooit zo rigoureus en onverschrokken doen als Louis van Gaal dat vaak deed, maar toch. De pispaal van weleer krijgt stil aan praatjes. De bemoedigende resultaten spelen daarbij een rol, uiteraard. De weg naar Rusland is nog lang, maar Oranje is met vier punten vrij goed aan de WK-kwalificatie- reeks begonnen. En zeker zo be langrijk: het elftal staat stevig en fris op zijn poten. Er zit lijn in. De verhoudingen zijn in ere her steld, de speelwijze is tamelijk lo gisch. Bovendien, zoals in het ge val van Promes, Blind ziet steeds meer van zijn keuzes bevestigd. Over Robin van Persie of Klaas-Jan Huntelaar heeft haast niemand het meer nu Vincent Janssen zich ontwikkelt tot een sleutelspeler in de spits. Teveel Ajacieden en te weinig Feyenoor- ders? Inmiddels een totaal achter haalde discussie. Nieuwe start „Ja, ik zit hier op zich wel lekker ja", zegt Blind zondagmiddag in Alkmaar, kort na de laatste trai ning. „De nieuwe start in deze cy clus helpt daarbij, dat lijkt me lo gisch. Maar ik zit hier in de regel maandag 10 oktober 2016 Alarmbellen Mikos Gouka Rotterdam 'Winnen? Natuurlijk kan dat. Absoluut' Maarten Wijffels Alkmaar Danny Blind Blind wint zowaar De nationale kop van Jut krijgt stilaan weer wat kleur op de wangen. Bondscoach Danny Blind, maandenlang verguisd en weggehoond, zit eindelijk wat steviger op zijn stoel. Sjoerd Mossou Alkmaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 29