u Kentalis breidt locaties uit Filmcrew in Terneuzen ZEELAND 17 IN ZEELAND inwoners, daarna komen Middel burg en Vlissingen. In absolute aantallen heeft Zeeland de minste tattooshops, Noord-Holland de meeste. Thijs Veenstra van het LCHV, dat de vergunningen afgeeft, zet een kanttekening bij de getallen. „Bestaande shops moeten eens in de drie jaar hun vergunning ver nieuwen. In de cijfers zitten zowel de nieuwe aanvragen als verlen gingen. Maar over het geheel geno men, zijn ze een goede graadme ter." Aanvullende informatie van de Kamer van Koophandel beves tigt het beeld. De toename van het aantal tattoeëerders geeft wel aan dat zo'n plaatje voor het leven al lang niet meer voorbehouden is aan zeelui, criminelen, kermisklanten en subculturen. Serguei Trou- batch van Tattoo-Ser in Vlissin gen krijgt 'allerlei mensen' aan de balie. De Rus streek 25 jaar gele den neer in Vlissingen. Toen had Ser nog amper concurrentie te ve len, nu heeft de klant op een mi nuutje lopen van zijn shop aan de Walstraat keuze uit drie andere. Tattoeëren is bij uitstek een vak dat je in de praktijk moet leren De 45-jarige Rus kreeg op zijn veertiende in Rusland zijn eerste tattoo. „Een kruisje op mijn ring vinger. Ik was lid van een soort straatbende", blikt hij terug. Die vinger is nu, net als zijn linker hand en arm, bedekt met tattoos. „Het wordt een verslaving. Soms heb ik hier gastartiesten. Als we dan tijd over hebben, gaan we ge woon elkaar tatoeëren. Uit mijn gezicht moeten ze wegblijven, dat wil ik niet, maar er is nog ruimte op een been en aan de zijkant van mijn lichaam." Symbolen van de nazi's en mo torclubs doet Ser niet. Verder kan de Rus in principe alles. Maar elke tatoeëerder heeft zijn voorkeuren. „Wat ik echt leuk vind, is portret ten met schaduwwerk in zwart en wit." Enorm, dat iemand je het vertrouwen geeft om zijn eerste tattoo te laten zetten Tatoeëerders zijn geen doorsnee ondernemers. De shops zijn vaak onregelmatig open, want veel klan ten kunnen alleen buiten kantoor tijden en moeten soms uren lig gen voor een sessie. Het is niet on gebruikelijk dat een tatoeëerder nog om half elf's avonds in uiter ste concentratie over een klant ge bogen zit. Dat de shops in Vlissin gen zo op een kluitje zitten, is geen probleem. Want hoewel alle traditionele stijlen tot het repertoi re behoren, heeft elke tattoeëerder ook zijn specialiteit en daarmee een eigen publiek. Thomas Goos- sens van Parabola Tattoos is altijd gefascineerd geweest door geome trie en Escher-achtige patronen. Goossens komt uit een gezin dat de kunstacademie in Sint Niklaas bezocht. De 37-jarige tattoo-artist studeerde grafische vormgeving, maar het tatoeëren trok te veel. „Ik heb de knoop doorgehakt en ben voor mijn droom gegaan." Het is nog niet zo makkelijk het wereldje binnen te komen, ervoer Goossens toen hij met een map ei gen werk shops langsging om een plek als leerling te veroveren. Dat is nu zeventien jaar geleden. Goos sens heeft nu zijn eigen shop in de Sint Jacobsstraat en heeft zelf een veelbelovende apprentice aan genomen om het vak in de prak tijk te leren: de 32-jarige stree- tart-kunstenaar Demian de Jonge. De Jonge maakt bij Parabola de vertaalslag van grote muurschilde ringen met Sacred Geometry naar Sacred Geometry op de huid, in 'dotwork' (uit stippen opge bouwd). Verderop in de Sint Ja cobsstraat zit Jeff de Nooijer (27) met zijn shop Walk the Line. De voormalige automonteur zette op zijn 19e voor het eerst een tattoo. „Dat is echt een sprong in het die pe. Enorm, dat iemand je dat ver trouwen geeft om die eerste tat too te zetten. Ik heb aanleg voor te kenen, maar uit schetsen een rea listische schedel inkten is toch echt wat anders. Ik kan dat, beter dan tekenen. Het liefst werk ik in kleur en realistisch. Te gek." Begin september opende Holy Ink zijn deuren aan de Kleine Markt. De 25-jarige Carmichael Anthonij, van oorsprong kok, zet te in 2008 zijn eerste tattoo: een bloem, op zijn eigen linkerbeen. „Ik heb altijd veel getekend en ge schilderd. Anthonijs specialisatie is realistisch, fijn lijnwerk met schaduwen en fijne details. Tattoeëren is bij uitstek een vak dat in de praktijk geleerd wordt. Bijna iedereen is autodidact, al zijn er wel opleidingen. Absolute vereiste is uiteraard goed kunnen tekenen. Maar wie leuk kan teke nen, kan nog niet tattoeëren. Ser kan zich erover opwinden: „De tat- toostudio's schieten als padden stoelen uit de grond. Iedereen denkt: dat kan ik ook! Maar onder tussen moeten de échte tattoeëerders oplappen wat die lui verpesten. Elke tweede, derde klant die hier binnenkomt, wil dat ik iets herstel dat een ander verpest heeft." Hij gruwt ervan. „Je moet een tattoo met respect voor iemands lichaam zetten." www.veiligtatoeerenenpiercen.nl TOS houdt in dat ze moeite hebben met praten en/of het le ren van taal. De nieuwe locatie is gevestigd in het gebouw van Kin deropvang Zeeuws Vlaanderen aan de Bellamystraat. Kentalis speelt daarmee in op de vraag die er naar vroegbehandeling is. De kinderen van 2,5 tot 5 jaar kun nen nu dichter bij huis naar een behandelgroep, waardoor de ouders meer mogelijkheden heb ben om hun kind zelf te halen en te brengen. Om de zorg dichterbij de cliënt te brengen zodat de kinderen minder lang hoeven te reizen, komt in Middelburg een tweede groep aan de Nederstraat 39 in de binnenstad. Ook in Goes is vroeg behandeling, evenals naschoolse groepsbehandeling. Eén op de twintig kinderen heeft een taal ontwikkelingsstoornis, waarbij taal niet goed wordt verwerkt in de hersenen. Binnen vroegbehandeling leert het jonge kind in een groep met zeven anderen op een speelse ma nier (beter) communiceren, om gaan met anderen en zijn gevoe lens te uiten. In dit communica- Behandelcentrum speelt met uitbreiding in op vraag naar vroegbehandeling. tieve behandelklimaat kan het kind zich optimaal ontwikkelen en een goede start maken bij de peuterspeelzaal of op school. Af hankelijk van de ernst van het spraak-/taalprobleem, komt het kind twee of vier dagen in de week naar de groep. De groep is geopend op maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Ook de ouders worden bij de behande ling betrokken, zodat hij/zij hand vatten krijgt voor een (nog) beter contact met hun kind. Om in aanmerking te komen voor zorg van Kentalis is een ver wijzing van een arts of audioloog nodig. TERNEUZEN Regisseur Jelle de Jonge maakt zondag 16 oktober op een landtong bij het sluizencom- plex in Terneuzen opnamen voor de film Weg van Jou. De interna tionale film die Zeeuws-Vlaande- ren op de kaart moet zetten, is een initiatief van schrijver Jan Lie- vens uit IJzendijke. Lievens en me deproducent Nynke van der Ploeg werken met NL Film en TV van Alain de Levita en Kaja Wolffers, bekend van films en series als Mannenharten, Knielen op een bed violen, De Storm, Zwarte Tulp en Spangas. Er is een con tract met distributeur Dutch Film- works, die de film uitbrengt in de Benelux. maandag 10 oktober 2016 tattoo zet je met respect' —Jeff de Nooijer, fatfoeëerder Jeff de Nooijer van Walk The Line: „Mijn eerste tattoo kreeg ik toen ik 19 was. Een koi karper, die heb ik bij Fine Line in Middelburg laten zetten." Demian de Jonge Behandelcentrum voor mensen met taal-/ spraakproblemen Kentalis opent vandaag een nieuwe behandelgroep in Ter- neuzen. De groep is bedoeld voor kinderen tot 5 jaar die een taalontwikkelingsstoornis (TOS) hebben. Harmen van der Werf Terneuzen Aanmelden kan via www.kenta- lis.nl. Ook kan contact worden op genomen met de locatie Goes via 0113 27 33 66 of zeeland@kentalis.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17