14 RECENSIE Justin Bieber zong tijdens zijn concert in GelreDome minder dan de helft van zijn songs live. Toch beleefden zijn extatisch gillende fans de avond van hun leven. LUISTERT RADIO Jan Smit gaat voor Gala Vincent Hij dronk biertjes met Martin Garrix, voet balde met de jeugd aan de Amsterdamse Ceintuurbaan en sloeg een balletje op een golfbaan in Naarden. Die opvallend veel op een vakantie lijkende voorberei ding op zijn concerttweeluik in de Arnhemse GelreDome had bij na der inzien een verklaring: van Bie ber wordt op het podium hele maal niet zo'n grote inspanning vereist. Als zijn eerste Nederlandse show iets bewees, was het wel dat Biebers aanwezigheid genoeg is voor bovenaardse extase bij zijn fans. Hij mag playbacken zoveel hij wil, hoeft zijn dansroutines niet af te maken en mag zelfs een beetje nuffig doen over het aan houdende gegil uit de zaal ('Op de ze manier kunnen we nooit een conversatie voeren'). Voor de 30.000 fans is hij simpelweg hun Justin. En met hem in dezelfde ruimte verkeren is de apotheose van maandenlang dromen. Het is mede daarom lastig Bie bers concert van zaterdagavond te beoordelen voor wat het is. Maar wie dacht dat Bieber - in sprint tempo uitgegroeid tot de grootste mannelijke popster van de planeet - nu ook langs dezelfde meetlat kan worden gelegd als pakweg Jus tin Timberlake of Robbie Wil liams misrekende zich. Bieber is nog steeds meer een meisjesidool dan een serieuze pop zanger. En de vraag is hoe graag hij dat daadwerkelijk anders zou willen zien. Want zijn monoloog LEERMOMENTJE Bestormingen van het stadion over het ontbreken van werkelijke interactie klonk oprecht. „Ik zou zo graag een omgeving creëren waar we elkaar kunnen verstaan", zei hij tussen het trommelvliester- gende gegil door. Aan de andere kant was het net of hij maar de helft van de tijd echt zijn best deed. Wie hem een akoestische versie van Love Your self hoorde zingen, een drumsolo zag spelen of hoorde rappen op tandglazuuraanval Baby, zag on versneden talent. Maar waarom presenteerde hij zich vooral in de eerste helft van de show - Bieber laste op zijn Amerikaans een pauze van twin tig minuten in - dan zo ongeïnte resseerd? Hij deed af en toe zelfs geen poging het playbacken te ver bergen. Terwijl de tape doorliep liet hij doodgemoedereerd de mi crofoon langs zijn lichaam glijden. Soms mimede hij dan na een paar zinnen weer mee, af en toe hield hij een liedje helemaal voor ge zien. Zo bracht Bieber de neutrale be zoeker misschien weinig, maar kregen al zijn fans precies waarop ze hoopten. Zeker toen hij tijdens toegift Sorry in wit shirt onder een bovenmaatse douche door marcheerde. De doorschijnende stof en de gewekte suggestie brachten de GelreDome nog een laatste maal tot een hoogtepunt. Herman is the 'Greatest' Gisterochtend was er op NPO Radio 1 bij Vroege Vogels een ontsnapte tuinplant op de radio. Een exoot, ook dat nog eens. Een halfwilde orchidee, een rechtsom draaiende afstammeling van de Welriekende Schroeforchis. Had zich zomaar illegaal geves tigd in een natuurgebied. Nou ja, natuur, wat is natuur nog in dit land, alle natuur is keurig in gepland tussen Vinex en asfalt. Wat moest die hondsbrutale exoot daar, tus sen onze eigen planten? Verslaggeefster Jean- nette Parramore vroeg het aan boswachter Guus en biologe Barbara. Ze struinden ge drieën in stereo door de natuur. Wat een sound, je hoort eigenlijk bijna nooit natuur op de radio. Er kraakte van alles onder de voeten van het drietal. Misschien trapten ze wel zeldza me planten of dieren dood, maar dat moest dan maar even, ze deden het voor de radio. De wilde orchidee, legde biologe Barbara uit, rukt op in Nederland. Ik hoorde haar bezorgd naar de plant kijken. „Hier", zei ze, „de onder ste bloemetjes zijn al bevrucht. Die zwellen op en veranderen in zaaddozen die openbarsten en dan verdwijnt het stofzaad in de omgeving." Ze maakte een zaaddoos open. „Hier in het midden zit de vruchtwand, zie je, en daar zit ten miljoenen zaden omheen." Ik zag het. „Dat stofzaad", zei ze, „tref je overal aan. Het zit bijvoorbeeld in huisstof dat in je venster bank ligt, het komt zo door het open raam naar binnen waaien. Het zat al in mijn radio. Ter wijl boswachter Guus aan het woord was, wolk- te het uit de luidsprekers. Ik hoefde me, zei hij, geen zorgen te maken. „Deze orchidee is een aaibare exoot. Je hebt exoten, die zijn zo lelijk, daar krijg je snel een hekel aan, dat is bij deze niet zo." Intussen was alles in mijn hele werkkamer overdekt met een dun laagje stof. Ik zette de ra men tegen elkaar open, de zondagochtendkou- de stroomde naar binnen. Vroege vogels draai de ondertussen muziek. Matelot Provencale van Francis Poulenc. Daarna volgde een ge sprek met duurzaam ondernemer Maurits Groen, what's in a name, een natuurboekbespre- king en het natuurnieuws. Het gaat niet goed met de wereld, zoveel was na afloop wel duide lijk, maar daar wordt wel goede radio over ge maakt. Dit leek me na 33 jaar op de planken en 23 jaar moederen opeens een topplan! Quote van de dag maandag 10 oktober 2016 TELEVIZIER Zanger en pre sentator Jan Smit herstelt van een hersen schudding die hij opliep nadat hij van de trap was gevallen. Maar hij begint ge woon aan de re petities voor het Gouden Televi- zier-Ring Gala. Zijn manager Aloys Buys: „In principe voor zien we geen problemen." Justin Bieber gaf dit weekend twee shows in het GelreDome in Arnhem, foto gerard verschooten Justin Bieber playbackt schaamteloos Exoot CONCERT Justin Bieber Gezien: 08-10 GelreDome Arnhem Stefan Raatgever Op het moment dat de hekken van het GelreDome open gin gen, hebben 500 fans het sta dion in Arnhem zaterdag als het ware bestormd. Al gillend renden ze richting het terrein in de hoop zo ver mogelijk vooraan de rij te staan. Voor de organisatie was dat een 'leermomentje'. „Voor ons was het goed dat we nog een dag hadden om het wel goed te doen, net zoals het afgelopen week in België ging", aldus Christiaan van Dongen van pro motor Greenhouse Talent. ERKENNING Sergio Herman is zaterdag uitge roepen tot JFK's Greatest Man 2016. De topkok kreeg de prijs uit handen van Peter R. de Vries, die in 2008 met de titel naar huis ging. Max Ver stappen werd tweede. —Cabaretier Brigitte Kaan dorp meldt op haar website een jaartje pauze te nemen. Reageren: vincent@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 14