Halina huis Haïti: na de orkaan slaat de cholera toe hollands nieuwe. Voor wie niet voor onverwacht hoge wil komen te staan. 13 ■•jr'-.-Êc Ondanks mijn schimmelangst slaap ik als een Doornroos Samsung Galaxy S6 ijn nieuwe huis is nog steeds niet helemaal van mij. Soms flitsen er lichten aan ter wijl ik niet op een knop heb ge drukt, of wandelt de wasmachi ne ondanks herhaalde pogingen van een monteur toch gewoon vrolijk richting deur van het was hok, alsof hij de wijde wereld in wil trekken. Voor de gigantische ramen van de woonkamer hangen geen gordijnen, waardoor je goed kunt zien hoe vies het glas van de buitenkant is. Ik heb geen idee hoe ik de glazenwasser dui delijk kan maken dat hij niet al leen twee maar ook drie hoog moet reinigen. De twee prachti ge high-techovens in de keuken lijken mij verdrietig aan te sta ren, telkens als ik binnenkom. De gebruiksaanwijzing ligt op de plek waar ik eigenlijk een kip moet braden, want de ingenieu ze digitale systemen boezemen mij angst in. Het handige rolgor dijn in de inloopkast heb ik com pleet verkeerd begrepen en dus kapotgemaakt. De woonkamerra- men krijg ik niet open of dicht en op mijn imposante dakterras staat nog steeds geen hek, laat staan een bank, boom of buiten keuken. Als ik dit huis zou be trekken, zou ik toch zorgeloos en wijs door het leven huppelen? Dan zouden chaos en neurotisch gedoe toch definitief tot het ver leden behoren? Ook heb ik last van vocht in een muur, blijkbaar een van de meest mysterieuze en complexe problemen die je met een woning kunt hebben. Zeker in Amsterdam kan dat vocht overal vandaan komen, uit de grond, uit de lucht, van de bu ren, van de leidingen: niemand die er een oplossing voor weet. Elke nacht vraag ik me af of ik niet kom te overlijden door de schimmelvorming in mijn badka mer die zich achter mijn bed be vindt, en waar geen deur in zit. Verder heb ik een grote fout ge maakt door muggen te bestrij den in mijn slaapvertrek. Op de voorheen spierwitte, strak ge- stucte muren zitten bloedvlek ken, halve vleugeltjes en mug- genpootjes geplakt. De Cha- nel-nagellak Rouge Noir die ik al tijd op mijn tenen smeer, blijkt me in mijn nieuwe stulp parten te spelen. Op de sneeuwwitte keukenkastjes zijn overal gekke, wijnrode strepen te zien die zelfs met hardcore nail polishre- mover niet weg te poetsen zijn. Kortom, mijn deftige, volwas sen, statige nieuwe huisje is nog steeds niet helemaal van mij, maar ik heb wel een plant ge kocht, en een aantal etentjes geïnitieerd in de nabije toe komst, met mensen die verstand hebben van ovens. Hoe meer vrienden en kennissen er op be zoek komen, hoe meer de boel gaat leven, hoop ik. Middenin de woonkamer zet ik mijn afgerag- de eettafel en de compleet versle ten kappersstoelen die ik ooit voor too gulden kocht, en die de vijfsterrenhotelsfeer van mijn ap partement een beetje moeten te- genkleuren. Hier en daar staat al een foto en een schilderijtje. Ik slaap ondanks mijn schimmel angst als een Doornroos en voel me meer dan gezegend als ik wakker word in dit kasteeltje. Over een paar maanden is het vast mijn thuis. Orkaan Matthew blijft maar slachtoffers maken in Haïti. Een uitbraak van de ziekte cholera na de hevige overstromingen door de orkaan heeft aan 13 mensen het le ven gekost. Honderden mensen zouden al ziek zijn door het ver vuilde drinkwater. Sinds de laatste grote ramp die het land trof, de allesvernietigen de aardbeving van 2010, zijn veel waterbronnen besmet. 800.000 mensen werden sindsdien ziek van wie 10.000 het niet overleef den, aldus een schatting van de Pan American Health Organiza tion. Artsen hebben dit weekein de hun bezorgdheid geuit over de snelle verspreiding van cholera die voor slachtoffers gepaard gaat met ernstige uitdroging en diar ree. Zes doden komen uit Randel, een stad in het zuiden van Haïti. De zeven andere choleraslachtof- fers woonden in Anse-d'Ainault, een kustplaats aan de westkant van het eiland. Ondertussen blijft het dodental door de orkaan oplopen. Dat zou volgens hulporganisaties ver bo ven de 900 kunnen uitkomen. Doordat wegen zijn weggespoeld, Sinds de laatste grote ramp van 2010, zijn veel waterbronnen besmet geraakt hebben hulpverleners nog steeds grote moeite sommige plaatsen te bereiken. Telefoonverkeer is onmo gelijk. Er is vooral zorg over het nog on bereikbare en zwaar getroffen Grand-Anse, aan de noorkust. 8.000 mensen kwamen op deze kwetsbare locatie om toen orkaan Flora er raasde, in 1963. Klinieken op het platteland kun nen choleraslachtoffers nauwe lijks helpen. Ze hebben de han den vol aan gewonden die soms al dagen rondlopen met gebroken botten of ander letsel. Onder de honderden doden een doodsbange vrouw en haar doch ter (6) die volgens buren hun ram melende krot verlieten en wilden schuilen in een nabijgelegen kerk. „Op weg naar de kerk werden ze meegevoerd door de wind", vertel de Ernst Ais, burgemeester van het zwaar getroffen Cavaillon aan reporters. Matthew is zaterdag aan de oostelijke kust van de VS land inwaarts getrokken. De kracht van de storm was toen al flink afgeno men. Niettemin vielen ook in de VS vier doden door de orkaan. hollandsnieuwe.nl/pzc GEEN TOESTEL NODIG? Sim Only 1000 slechts 10,- p/mnd! 1000 MB/MIN/SMS TOTAAL P/MND BUNDELVERDUBBELAAR: maandag 10 oktober 2016 "Waarom bak je niks in ons?" Na de storm en de overstromin gen wordt Haïti nu bedreigd door de dodelijke ziekte cholera. De eerste slachtoffers zijn al ge vallen. Bob van Huët Rotterdam/Port-au-Prince ,-r«s jt* Een jongetje verzamelt water in Casanette, een van de door or kaan Matthew verwoeste dorpjes in Haïti, foto afp Voor wie niet onverwacht meer wil betalen is er hollandsnieuwe. Want bij ons kun je altijd en overal online je verbruik inzien. En is je tegoed op dan bepaal je zelf of je tegoed wilt bijkopen. Kies ook voor 100% controle met bijvoorbeeld de Samsung Galaxy S6. Nu i.c.m. 1000 MB/MIN/SMS voor maar 26,- per maand. Voor je toestel t.w.v. 599,- betaal je bij ons gedurende je abonnement slechts 384,-. En voor slechts 5,- per maand extra verdubbel jij je bundel naar 2000 MB/MIN/SMS. Per maand €26,- waarvan €10,- abonnement en €16,- toestel. Toestel bijbetaling €0,- eenmalig. Totale toestelprijs €384,-. Prijs excl. eenmalige kosten ter hoogte van €30,-. Looptijd 24 maanden. Deze actie is geldig tot tenminste 30 oktober 2016. 2000 MB/MIN/SMS voor slechts 5,- extra

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13