Pensioen-ellende houdt maar aan 12 NI Een blik achter de gordijntjes in een nog altijd goedlopende seksbioscoop in Deventer. Als ik klanten tegenkom in de stad, groet ik nooit als eerste De achterkamer van nog geen twintig vierkante meter is Spartaans uitge rust met twee makke lijk te reinigen banken. Op de vloer ligt een glad zeil, aan de muur hangt een pamflet met de tekst 'Hygiëne! Uit de broek? Pak een doek!'. Geen overbodige boodschap: op de achterste bank, wijdbeens in de hoek zit een man van nog geen dertig met zijn broek op de enkels. Gebiologeerd kijkt hij naar de twee schermen met doorlopend aanbod in twee genres: links speelt Sweet Chucks, rechts Ass Hunting in Venice. Welkom in het seksbioscoopje van Frank Vissers in Deventer, waar het tegen het wassende water van een tsunami aan internetporno ook anno 2016 opvallend druk is. „Goed dat je vanavond bent gekomen", zegt Vis sers. „Vanmiddag had je er niet meer bijgepast. Ik heb net nog een tas vol handdoeken ingepakt." De Deventer Bookshop van Vis sers zit al 46 jaar onafgebroken aan één stuk aan de Nieuwe Markt in De venter. Al 17.000 dagen elke dag in de seksshop aanwezig: Frank Vissers, voor iedereen in de buurt Frenky. „Bij het café hier om de hoek ken nen ze me niet eens anders." 75 jaar is hij inmiddels, maar hij oogt nog opvallend fit en energiek. Seks houdt jong, zullen we maar concluderen. Officiële cijfers ontbreken, maar Vis sers is waarschijnlijk de langstzitten de seksshopbaas van Nederland. „Dat hebben vrienden voor me uitge zocht, toen de zaak veertig jaar be stond." Dat is inmiddels al weer zes jaar terug. Waar het aantal seksshops al jaren terugloopt - ook weer onder druk van dat vermaledijde internet ziet Vissers juist een kleine renais sance. „Ik zie hier in de zaak bijvoor beeld meer stellen dan eerder." En dan is er dus die fascinerende filmzaal, verscholen achter twee grij ze gordijntjes. Wie komt nog naar de seksbioscoop als onder elke muisklik op elk moment van de dag terabytes aan seks verscholen liggen? De bezoe kers zijn in grofweg twee stromin gen te verdelen: zij die gezien willen worden door anderen en zij die ande ren willen zien. „En een klein deel van de bezoekers dat thuis niet zo makkelijk een film kan opzetten, om dat hun partner dat niet op prijs stelt." Bovendien wordt de zaal soms gebruikt door vooral mannen om af te spreken, als dat op het huisadres niet zo goed uitkomt. Of vrouwen ook wel eens een film komen kijken? „Af en toe. Soms heb ik hier ook stel letjes." Wat zich allemaal afspeelt in de filmzaal, waar ook condooms liggen, daar is Vissers uiterst discreet over. Daar de meeste mannen geen preser vatief gebruiken bij het masturbe ren, is de conclusie te billijken dat er ook gesekst wordt. Van Vissers zul je dat niet horen. Hij is na bijna vijftig jaar in de branche de verpersoonlij king van horen, zien en zwijgen. Los lippigheid is geen optie, privacy een garantie. Daar kunnen zijn klanten op vertrouwen. „Als ik klanten tegen kom in de stad bijvoorbeeld, groet ik nooit als eerste. Zeker niet als ze met hun partner zijn. Ik wacht eerst af wat zij doen: als ze mij eerst groeten, groet ik terug." Zijn winkel en filmzaal zijn een laagdrempelige vrijplaats voor man nen en vrouwen van allerlei allooi: wie ze zijn, wat ze doen en met wie, daar vraagt Vissers niet naar. „Dat gaat me verder ook niets aan." Dat in de filmzaal parallel aan elkaar doorlo pend hetero én gayfilms worden ver toond komt daarbij goed uit. „Er ko men hier ook veel biseksuele man nen." Die hoeven dan aan de toon bank geen kleur te bekennen. Aan stoppen denkt hij ook na al die jaren niet. „Er is nog geen dag ge weest dat ik niet met plezier naar mijn werk ga." Dat het economisch beter gaat, merken ze bij de pensioenfondsen niet. Integendeel, daar worden de problemen steeds groter door de lage rente. De beroerde financiële situatie van de grote pensioen fondsen betekent dat er sowieso niet geïndexeerd kan worden: de pensioenen laten meegroeien met de inflatie. Daarnaast dreigen er kortingen doorgevoerd te moeten worden. Voor werkenden komt daar nu nog een extra tik bij, hoge re premies of minder pensioenop bouw. Dat blijkt uit een rondgang langs de grootste pensioenfond sen. Bij ABP, het grootste pen sioenfonds van Nederland, gaat de premie omhoog. Hoeveel is nog onduidelijk. Dat zullen de deelne mers merken. De premieverhoging is het ge volg van de opstelling van de vak bonden. „Het alternatief was een verlaging van het opbouwpercen- tage voor pensioenen. Dat bete kent dat deelnemers minder pen sioen opbouwen. Dat wilden we niet als vakbonden", zegt Jan Wil lem Dieten van vakbond FNV. „De pensioenen zijn al voldoende versoberd de afgelopen jaren." Een hogere premie zorgt voor minder koopkracht. Andere fond sen heben de knoop nog niet door gehakt, maar staan er financieel net zo beroerd voor als het ABP. Dat er moet worden ingegrepen is bijna onvermijdelijk. Bij de pensioenfondsen PMT en PME, ligt de premie vast tot 2020. Dat betekent niet dat de deelne mers de dans ontspringen. „Als de financiële situatie van het fonds te slecht is moeten we korten op het opbouwpercentage van de pensioenen", zegt Eric Uijen direc teur van PME. Dat betekent dat deelnemers minder pensioen op bouwen en dus een lager pen- sioen krijgen. Een definitief be sluit is nog niet genomen. PME be reidt de deelnemers vast voor op versobering van het pensioen. PMT zit in hetzelfde schuitje. Bij dit fonds wordt volgende maand beslist over mogelijke maatrege len. Bij PFZW gaat de kogel vol gende week door de kerk. Als de si tuatie er om vraagt, kan het be stuur voorstellen of de premie te verhogen of de pensioenopbouw te versoberen. „Ik ga niet vooruit lopen op de vraag of we iets en zo ja wat we gaan doen", zegt direc teur Peter Borgdorff. „We moeten korten als de dekkingsgraad onder de 87 procent komt. Nu is die 89 procent, dus we hopen dat we aan een korting ontkomen." maandag 10 oktober 2016 Niet achter de geraniums, maar achter de vibrators Bas Klaassen Deventer Frank Vissers in De Deventer Bookshop. FOTO RONALD HISSINK Pensioenfondsen gaan meer vra gen van werknemers. Naast het mislopen van indexatie en moge lijke kortingen dreigen volgend jaar ook hogere premies of lage re pensioenopbouw. Peet Vogels Rotterdam Bij PFZW is de dekkingsgraad nu 89 procent, er moet gekort worden als deze onder de 87 procent komt, volgens Peter Borgdorff.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12