'Meestal heeft de familie eerst gekeken of er iets tussen zit' WONEN 9 Zeeland verhuizers is niet goedkoop, maar ze nemen veel zorgen uit handen. Re ken op 1.000 tot 2.000 euro voor de ontruiming van een eengezinswo ning die niet extreem vies of vol is. Huurhuizen zijn vaak duurder om leeg te maken dan koopwoningen; huurwoningen moeten helemaal gestript. Dus ook de vloerbedekking eruit, de schrootjes van de muur. Van Swieten: „Wij doen geen ge wone verhuizingen, alleen van groot naar klein, meestal bij senioren. We doen meer dan het overbrengen van de spullen. In de nieuwe woning hangen we de gordijnen en schilde rijen voor ze op, monteren we uit el kaar gehaalde meubels en sluiten we apparatuur aan." Voor meubilair en ander huisraad dat achterblijft, zorgt deze ontruimer ook. Zijn er mooie meubels, dan belt het bedrijf een veilinghuis. Dingen die minimaal 30 euro opleveren, gaan naar Marktplaatshelper.nl, een be drijf dat mensen helpt met verkopen op Marktplaats. Andere meubels of kleding gaan naar de kringloopwin kel en naar goede doelen als Clini- Clowns en Kankerbestrijding. „Wij werken anders dan veel andere be drijven", legt Van Swieten uit. „We kopen en verkopen zelf niks. Als een veiling of Marktplaats geld opbrengt, gaat alles naar de cliënt, familieleden of nabestaanden." Bang zijn dat Woningontruiming juwelen of geld achteroverdrukt, is niet nodig, zegt Van Swieten stellig. „Onze mensen hebben allemaal een verklaring van goed gedrag (VOG, red.)." Als iemand iets waardevols vindt, zoals geld dat is verstopt in een laatje of in een boek, dan gaat dat naar de rechtmatige eigenaar. Prijsverschillen Van Swieten waarschuwt voor onbe trouwbare types die de boel wel even komen bekijken en een veel te laag overnamebedrag bieden, 'terwijl ze dan allang hebben gezien hoeveel alles waard is'. „Er zijn in ons vak helaas veel sjacheraars aan het werk." Leg alle afspraken vast, is daarom haar advies. En weet dat er geen offi cieel keurmerk is voor woningont- ruimers of opkopers. „Sommigen verzinnen zelf een keurmerk, om er betrouwbaarder uit te zien." Seniorenmakelaar Maud Godie van woningcorporatie Vidomes voegt toe: „Laat meerdere offertes maken. Ik zie grote prijsverschillen tussen verhuizers." Verder kan een persoon lijk gesprek met het verhuisbedrijf vaak helpen. „Mensen voelen dan wel aan of het ze bevalt of niet." Soms is na een verhuizing of overlij den niet zoveel geld te besteden, of is er geen familie om de zaken te rege len. Dan komt de kringloopwinkel in beeld. Rataplan, met achttien kringloopwinkels in Noord- en Zuid-Holland, wordt vaak gebeld met de vraag of een inboedel kan worden opgehaald. Dat doet Rata plan gratis. Jan Coersen, verantwoor delijk voor de winkels in Amsterdam en Zuid-Holland: „Er wordt per win- kelzo'n één keer per maand gebeld. In principe nemen we alles mee en kij ken we wat we kunnen verkopen. De rest gaat naar het gescheiden afval." Waardevolle dingen, bijvoorbeeld oma's antieke kastje van 2.000 euro, zet Rataplan in de winkel. De service van de kringloop gaat niet verder dan de boedel: „Wij brengen geen huizen terug in de oorspronkelijke staat", meldt Coersen. Nalatenschap Spullen nalaten aan het Leger des Heils kan ook. Vaak is dit al geregeld in het testament, zegt woordvoerster Margreet Kramer. Vorig jaar leverden de nalatenschappen het Leger des Heils bijna 11 miljoen euro op, een derde van de totale fondsenwerving. De verkoop van kleding en meubels bracht in 2015 zo'n 8,3 miljoen op. Een nalatenschap betekent vaak dat het Leger des Heils een compleet huis met inhoud erft. Zo'n woning moet worden leeggeruimd. Kleding verwerkt het leger zelf, het heeft een uitgebreid systeem voor de verdeling en verkoop. Voor meubels is dat er niet. Als toevallig bekend is dat er gens meubels nodig zijn, dan gaan ze daarheen en anders naar de kring loopwinkel. Wie ten slotte alles zelf wil doen, kan adverteren op Marktplaats of een busje huren en langsgaan bij het vei linghuis, de kringloopwinkel of het afValbedrijf. Of je huurt opslagruim te. Zo'n opslagbox kost wel wat: voor de inhoud van een huis met drie slaapkamers begint bij Shurgard en BoRent de huur rond de 80 euro per maand. Maar misschien is dat niet zo erg, als de spullen grote emotionele waarde hebben. zaterdag oktober 2016 Het aantal mensen dat blijvend zorg nodig heeft, daalde vol gens het CIZ in 2015 met 5,5 procent naar ruim 280.000. Hiervan is 61 procent 65 jaar of ouder. Het CIZ (Centrum Indica tiestelling Zorg) onderzoekt of patiënten langdurige zorg kun nen krijgen. Volgens het cen trum zijn vorig jaar bijna 42.000 mensen naar een verpleeg- of verzorgingshuis gegaan. In Zeeland zijn er ver schillende spelers op de ontruimingsmarkt. Waar kun je terecht? Daniel Vervelde Na een verhuizing of sterf geval zoeken Zeeuwse ou deren en hun familieleden of nabestaanden het liefst een tweede leven voor overgebleven spullen. Kringloopwinkels door heel Zeeland en andere instanties voor tweede hands goederen worden met grote regelmaat ver blijd met huisraad van se nioren die daar zelf geen ruimte meer voor hebben. Kringloopwinkel Ramsj burg in Middelburg laat weten dat het heel veel spullen krijgt aangeboden. Linnenkast „Meestal kijkt eerst de fa milie of er nog iets bruik baars tussen zit. Alles wat er vervolgens overblijft, wordt naar ons gebracht." In het geval van de Middel burgse zaak zijn dat vooral kleinere voorwerpen. Pot ten en pannen, servies: dat soort artikelen. „Want voor grotere dingen zoals bijvoorbeeld een linnen kast hebben wij geen plek in onze winkel." Bij kringloopwinkel Ane moon in Goes nemen ze meubelen wel aan, mits daar een markt voor is. „We krijgen van alles: groot, klein.... Met alle voorwerpen waarvan we denken dat we er een nieuwe eigenaar voor kun nen vinden, zijn we blij." Dat laatste vindt de zaak uit Goes belangrijk. „We nemen niet zomaar alles aan. De goederen moeten ten eerste wel in een goede staat verkeren, na tuurlijk. En als we denken dat er geen vraag naar is, nemen we het niet over." Leger des Heils Niet alleen kringloopwin kels profiteren ervan dat ouderen veelvuldig een nieuw thuis zoeken voor hun 'overbodige' bezittin gen. Ook het Leger des Heils wordt met grote re gelmaat verblijd met bruik bare goederen van senio ren. Zo ook het korps in Terneuzen. „Ze komen heel vaak kleren naar ons kledingwinkeltje brengen. En er worden ook meu bels en andere huisraad bij ons aangeboden", ver telt een medewerkster van de Zeeuws-Vlaamse vesti ging van het Leger. Vol gens haar zijn de online advertenties die hulporga nisatie plaatst een belang rijke reden daarvoor. „Er komen niet alleen mensen bij ons die een band met het geloof hebben. Ook anderen brengen vaak spullen. Ze zien onze ad vertenties op internet en komen daardoor bij ons terecht." Ophaalservice Alle genoemde kringloop winkels en instanties heb ben een eigen ophaalser vice, waardoor het voor de ouderen makkelijker wordt om hun spullen aan hen te geven. Daarvan wordt dan ook gretig gebruik ge maakt en het aantal geïn teresseerden blijft groeien. Bij de Terre des Hommes-winkel in Middel burg is daar nog ruimte voor. We krijgen met re gelmaat spullen van senio ren, maar het kan nog beter." A Bruikbare meubels, kleding, wit- en bruingoed en speelgoed gaan naar lokale kringloopwinkels. FOTO DINGENA MOL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 96