VOORWOORD De balans tussen goed nabuurschap en privacy 3 Een krant vooreen gezellige straat ANALYSE Klagen kunnen we als geen ander, maar over onze eigen buurt zijn we best tevreden. Buren halen vaak het beste in ons naar boven. Jeroen de Vreede „Ik besefte het pas bij het invullen van het Buurtonder zoek: wat is er eigenlijk altijd een goed, vriendelijk, warm contact geweest met de buurt! Daar zijn wij heel dankbaar voor." - Ton Daalderop Iet is misschien wel de mooiste reac tie van alle ruim 90.000 deelnemers I aan het omvangrijke Buurtonder- I zoek van deze krant. De vijf minu ten die het invullen van de enquête duurde, deed mensen zoals Daalde rop nadenken over hun buurt en de buren. Velen beseften hoe goed ze het getroffen hebben in hun buurt, met hun buren en met hun woonomgeving. Vele respondenten gaven spontaan complimen ten aan hun buren of stuurden de redactie tips. „Ga eens kijken in de Heesakkerstraat in Sint-Mi chielsgestel. Ze hebben een plaatje van een voor tuin. Het is of ik elke dag in een tuinmagazine Mijn ouders 'zijn goed' met hun buren. Ze hou den graag een beetje afstand. Dat is geheel we derzijds. Maar ik merk niets van die reserves. Ik ben overal kind aan huis. Later belanden we tus sen de boerenfamilies op de Utrechtse heuvel rug aan, een paradijs voor een jochie van 8. Ook daar vinden mijn ouders moeiteloos de balans tussen goed nabuurschap en privacy. Minzaam langs elkaar heen leven, maar er zijn als de nood aan de man is. Dat leren ze mij. woon al jaren op een vaste plek. Niet ik, maar de buren gaan en komen. De gepommadeerde oude mevrouw die met snoepjes het vertrou wen van mijn kinderen wint. De bejaarde ver zetsheld die in de hele buurt sla uitdeelt en die verwacht dat we zijn huis schilderen als tegen prestatie. De jonge politieman die zich pas thuis voelt als er in de straat is geschoten. De buren die in de tuin een besnijdenisceremonie hou den. soms, min of meer uit het niets, praten we bij. Dat kan in het voorbijgaan, maar ook met alle tijd en met een goed glas. Het komt zoals het komt. Verder is de buurt de buurt. Meestal geen factor van betekenis. Een enkele keer nuttig. Soms vertrouwd. Soms hinderlijk, maar dan gaat het gelukkig altijd om kleine kwesties. De kunst is ze klein te houden. Leven en laten leven. Zo maken de meeste Nederlanders er het beste van. Ook in de wijken die in het Buurtonderzoek van de PZC wat minder goed scoren, wonen veel mensen die er niet weg willen. Zij dragen de buurt met acties of juist met stille kracht. Zij verdienen een duwtje in de rug. II HET IS DE KUNST OM EVENTUELE KWESTIES KLEINTE HOUDEN zaterdag 8 oktober 2016 Donna in 't Anker is een journaliste in spe. FOTO LEX DE MEESTER Donna in 't Anker (11) uit Koudekerke maakte een buurt- krantje voor een deel van haar straat. De Evertsenstraat in Koudekerke is een 'heel gezellige straat', vindt Donna in 't Anker, die er haar hele 11-jarige leven al woont. Met het buurt feest in het vooruit zicht leek het haar af gelopen zomer wel leuk om een buurt krant te maken voor het achterste eind van de straat, de bewo ners van huizen die aan de buurtbarbecue kunnen meedoen. Donna schreef na tuurlijk zelf een stukje, maar vroeg ook bij dragen aan andere straatbewoners. Zo schreef buurjongen Mik (met hulp van te kenende vader Ge rard) een stripje over 'een leuke krant op de wc'; De PleeZetZee. Donna wil haar buurt- krantje 'drie of vier keer' per jaar rond brengen. Het tweede nummer staat voor Kerstmis op de rol. Als jongetje heb ik de ideale buren. We wo nen in een dijkhuis in Zuid-Holland. Tussen de timmerfabriek met dat leuke buurmeisje en de smederij van de vader van mijn beste vriend. Nieuw in de buurt ben ik al lang niet meer. Ik Ik kan mijn buren weken niet spreken. En Arie Leen Kroon Hoofdredacteur PZC We zijn (meestal) heel blij met de buurtjes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 75