ZEELAND 17 We leren niks van de geschiedenis. We maken toch steeds weer dezelfde fouten Dat is toch het aardige van een archief, dat je oude documenten mag vasthouden PASPOORT Dat was dan ook de opdracht die hij in 1974 kreeg bij zijn aanstel ling in Middelburg. „Ik moest een soort opbouwwerk verrichten. In ventariseren en bij elkaar brengen wat er nog wel was." Platenhandelaar In de avonduren ging hij stude ren. Eerst haalde hij zijn MO-ak- tes, om eventueel alsnog in het on derwijs te kunnen werken. Daar na naar vaderlandse geschiedenis en kunstgeschiedenis aan de Uni versiteit van Leiden. „Universitair docent had ik wel leuk gevonden als beroep. Of onderwijzer op een lagere school. Liever niet op een middelbare school met vaak on geïnteresseerde pubers, niks voor mij. Antiquair had weer wel ge kund, of platenhandelaar. Het is er allemaal niet van gekomen." Niet als beroep, wel als hobby. Hij grijnst. „Ik doe het er allemaal wel naast, dat klopt. Een calvinis tisch arbeidsethos. Alleen een film met de vermelding 'naar een verhaal van.heb ik nooit ge had." Hij schreef alles zelf. Boeken en artikelen voor kranten en tijd schriften over de geschiedenis van Middelburg. Maakte er zelfs radio- en tv-programma's over. Hij publi ceerde tal van boeken en artikelen over popmuziek. Over het Hol land Pop Festival in Kralingen in 1970, over de Haagse band The Mo tions, over de Zeeuwse band Dra gonfly. „Ik ben erg van de anekdo tiek. Dingen die voor anderen ver borgen blijven, wil ik toegankelijk maken voor een breder publiek." Aan inkt en inspiratie geen ge brek. Aan interesse evenmin. In zijn huis verzamelt hij van alles. Moderne kunst, Afrikaanse beeld jes, i8de-eeuwse portretten, mu ziek. Heel veel muziek. „Dwang matig? Een beetje wel." Duizen den platen en cd's zijn het. Verza melen, uitzoeken en - natuurlijk - ordenen. „Dat zit blijkbaar in mij. Ik doe het niet bewust." Muziek is een uitlaatklep, die hem ook jong houdt. Hij voelt zich eerder 15 dan 65. „Ik ben al tijd met het verleden bezig ge weest, maar leef ook in het heden. Ik verzamel de muziek van toen én van nu." Klassieke muziek zou meer passen bij het traditionele beeld van de archivaris, maar geef hem maar punk uit de jaren zeven tig. „En ik kóóp het hé. Ik ben niet van het streamen en de mp3-tjes. Ik zoek liever in platenbakken dan in Spotify." The Beatles Drie dagen later, op de muziekaf deling van De Drukkerij in Mid delburg. Hij heeft twee verza- mel-cd's in zijn hand. Op de ene staan drie nummers van The Beat les dat hij nog niet heeft, op de an dere een instrumentaal nummer van de voorloper van The Mo tions: Ritchie Clark the Rico chets dat ook nog ontbreekt in zijn verzameling. „Het is wel duur, twee hele cd's voor een paar losse nummers. Tja, zoals ik zei, ik heb een completeringsdrang." En o ja, hij wil ook nog terugko men op een andere uitspraak, na melijk dat de geschiedenis ons niks leert. „Wat ik eigenlijk be doel, is dat wij niks van de geschie denis leren. We doen er niks mee. We maken toch steeds weer de zelfde fouten." Neem nou zijn ge boortestad Vlissingen en zijn gro te liefde Middelburg. „Ze zijn zo anders maar hebben elkaar ook zo nodig. In de jaren vijftig was al sprake van een dubbelstadidee. En toch blijven het rivalen. Jam mer, want ze vullen elkaar zo goed aan. Die ene gemeente Wal cheren, die zal er echt wel komen. Maar wanneer? Wie de geschiede nis kent, kan nog niet de toe komst voorspellen." Als hij net weg is, loopt zijn vrouw Hetty voorbij, die bij De Drukkerij werkt. „Hij zal hier straks wel vaak bij de cd's te vin den zijn", vermoedt ze. Dan fluis tert ze nog een anekdote in. „Weet je wat ze hem bij de Straat namencommissie hebben gegeven toen hij daar vorige week afscheid nam? Zijn eigen straatnaambord je: Peter Sijnkeweg." zaterdag 8 oktober 2016 Peter Sijnke (3 mei 1951, Vlissingen) neemt donder dag 13 oktober afscheid als stadsarchivaris van Middel burg. Hij begon zijn carrière in 1972 als stagiair en mede werker bij het Rijksarchief in Groningen. In 1974 werd hij archiefambtenaar en daarna gemeentearchivaris van Middelburg. Nadat het Gemeentearchief opging in het Zeeuws Archief, werd hij daar plaatsvervangend directeur en afdelingshoofd Communicatie en Behou den. De laatste negen jaar was hij stadsarchivaris (con servator stedelijke collec ties en accountmanager Middelburg). In het kader van die laatste functie zat hij in de gemeentelijke straatnamencommissie en in de gemeentelijke monu mentencommissie. Hij blijft nog bestuurslid van de Stichting Historisch Onder zoek Zeeland en de Provin ciale Commissie van de Bond Heemschut. Als archivaris maakte Peter Sijnke zich sterk voor de digitalisering van archieven, maar: „Digitale documenten moet je ook echt goed be waren. Anders worden we de nieuwe duistere middeleeuwen waarvan geen archieven meer zijn." foto mechteld jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 59