Open Duinen krijgt prijs voor aanpak vogelkers Middelburg parkeert twee miljoen voor bèta college Campagne moet verdubbeling N59 op agenda Tweede Kamer krijgen 4 ZEELAND Zorgen in Staten over wandelpaden en toekomstig beheer Met 3,7 miljoen euro uit de reserve kan de provincie het project bij Breskens afronden. Of kan het toch weer tegenvallen? Als Waterdunen klaar is, is het risico voor degene die het gebruikt De afwikkeling van het natuur- en recreatieproject Waterdunen bij Breskens is nog geen gelopen race. Het dagelijks provinciebe stuur heeft voorgesteld 3,7 mil joen euro bij te passen. Dan zou de provincie in augustus 2018 van het project af zijn. Daarover be stond in de Statencommissie ruim te gisteren nog wel wat twijfel. Begin dit jaar dreigde het tekort op te lopen tot ruim 6 miljoen. Door tegenvallers had dat zelfs 9 miljoen kunnen worden, zei gede puteerde Ben de Reu. Toch is het gat teruggebracht tot 3,7 miljoen. Zeeland heeft 155 miljoen euro aan rijksgeld in kas voor natuur- maatregelen rond de Westerschel- de. Daaruit is 3,75 miljoen extra naar Waterdunen geschoven. Daar lijden ander projecten niet onder, verzekerde gedeputeerde Carla Schönknecht, want het komt uit rente en de verkoop van grond. Verder heeft het provinciebe stuur afgeperkt wat ooit voor Wa terdunen is afgesproken en afge zien van een aantal wensen van partners in het project. Dus wél een boulevard, maar zonder trap- partij, geen drijvende vlonder in het inlaatkanaal en onverharde in plaats van geasfalteerde wandelpa den. Die opties staan nu in extra scenario's die duurder zijn. Daar kunnen de Staten voor kiezen, maar De Reu vindt dat de part ners (met name recreatieonderne mer Molecaten en de gemeente Sluis) die maar moeten betalen als ze de aanleg nodig vinden. Verder is een knip gemaakt tus sen aanleg en onderhoud van Wa terdunen. Na augustus 2018 is het onderhoud voor de partners, al dus gedeputeerde Ben de Reu. Wa terschap Scheldestromen zou mondeling al akkoord zijn met on derhoud van de buitenkant van het inlaatkanaal, aan de gemeente Sluis is gevraagd de binnenkant te onderhouden. De Reu: „Wij heb ben tot nu toe steeds alle risico's op ons genomen. Als het klaar is, is dat voor degene die het ge bruikt." Volgens hem verdient de gemeente Sluis aanzienlijk meer aan Waterdunen dan er straks aan onderhoud nodig is. Toch aarzelden de Statenfrac ties. Ze waren gevoelig voor een betoog van Chiel Jacobusse van Het Zeeuwse Landschap die stel de dat onverharde wandelpaden de toegankelijkheid van scootmo- bielen beperkt. Asfaltering kost een half miljoen extra. En wat als het waterschap en Sluis geen geld steken in het be heer van het inlaatkanaal? Dan loopt de provincie alsnog een risi co van 1,3 miljoen euro, zo bleek. De Staten willen het liefst voor 4 november, als een definitief be sluit wordt genomen, de garantie dat de rekening voor onderhoud niet op het bordje van de provin cie komt. Open Duinen heeft de jaarlijkse ereprijs van Stichting Landschaps beheer Zeeland (SLZ) gewonnen. De Gouden Jirizaag werd gisteren uitgereikt in Nieuw-Haamstede. Het is voor het eerst dat de prijs naar een groep gaat en niet naar één individu, memoreerde SLZ-be- stuurder en jurylid Jo Timmers. „Maar we vinden dit werk belang rijk genoeg om te breken met die traditie." Open Duinen was één van de 24 kandidaten die door de ruim 3000 Zeeuwse natuurvrijwil- ligers was aangedragen. De organi satie werd twaalf jaar geleden op gericht op initiatief van enkele be woners. Ze beheren een deel van het natuurgebied bij Nieuw-Haamstede. Het terrein is versnipperd particulier eigendom en groeide steeds verder dicht met Amerikaanse vogelkers. De natuurwerkgroep is er met hulp van anderen en de inzet van paar den in geslaagd het gebied groten deels vrij te maken van de uitheemse plant. Vervolgens zijn oud-Hollandse Maraïchine koeien in de duinen losgelaten om het ter rein verder ook vrij te houden van de vogelkers. „Een mooi voor beeld van duurzame burgerpartici patie", aldus Landschapsbeheer. SLZ is van meet af aan betrok ken geweest bij het project van Open Duinen. Die samenwerking was altijd uitstekend, benadrukte voorzitter Clemens Vehmeijer van Open Duinen. „In die zin ver dient SLZ de Gouden Jirizaag ei genlijk ook zelf. Maar wij zijn er verrast, verbluft en blij mee." De gemeente Middelburg is be reid twee miljoen euro bij te dra gen aan de komst van een Zeeuws bèta college dat zich richt op tech niek en wetenschap. Gedeputeerde Harry van der Maas liet dat gisteren weten in de provinciale commissie economie die sprak over het onderwijsver nieuwingsplan Campus Zeeland. Het bèta college is momenteel het belangrijkste speerpunt. Oprich ting kost 45 miljoen euro. De pro vincie wil 10 miljoen euro bijdra gen. De resterende 35 miljoen moeten van derden komen. Zee land hoopt op een flinke rijksbij drage, maar net zo goed op finan ciële steun van gemeenten, het be drijfsleven, het onderwijs en on derzoeksinstellingen. „Ik ben erg blij met de toezegging van Middel burg. Ik zie ook de steun in Zee land voor het bèta college groeien, al zal dat uiteindelijk moeten wor den vertaald in euro's, anders heb ben we een probleem." De N59 van Schouwen-Duive- land naar Hellegatsplein moet zo snel mogelijk vierbaans worden, vinden Zeeland, Zuid-Holland, Schouwen-Duiveland en Goeree- Overflakkee. Op 13 oktober gaan ze daarover opnieuw in gesprek met het kabinet. Al jaren praten de overheden met het Rijk om de weg veiliger te maken, maar tot nog toe zon der resultaat. Om de weg onder de aandacht te brengen van de Tweede Kamer, gaven de regiona le overheden gisteren in Ooltgensplaat het startsein voor een nieuwe campagne. Op de N59 tussen Schouwen-Duiveland en Hellegatsplein staan vaak files en vallen relatief veel slachtof fers. De vier overheden vinden dat de weg, als hoofdontsluiting van Goeree-Overflakkee en Zee land op orde moet zijn. „Het Rijk denkt dat verdubbeling niet no dig is. Wij wel", zegt gedeputeer de Floor Vermeulen van Zuid-Holland. „Dus gaan we de minister vragen om samen met ons een plan te maken hoe de ver keersveiligheid en de doorstro ming aan te pakken." De regio wil zelf bijdragen. Zuid-Holland heeft 10 miljoen op de plank liggen, Goeree en Schouwen samen 1 miljoen. Zee land wil ook bijdragen, maar hoe veel is nog niet bekend. De vier overheden willen van de N59 ook een duurzame weg maken. Zo zou er een verkooppunt van waterstof moeten komen. zaterdag 8 oktober 2016 Rekening Waterdunen heeft nog open eindjes Ernst Jan Rozendaal Middelburg Ben de Reu, gedeputeerde De Gouden Jirizaag is dit jaar voor Stichting Open Duinen. Met (vlnr) Cees van Cleef, Frits Buningh, Mark van Sluijs, Ageeth Voorn, Hans van der Geus en Clemens Vehmeijer. foto dirk jan gjeltema Marcel Modde Nieuw-Haamstede Frank Balkenende Middelburg Jeffrey Kutterink Ooltgensplaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 46