'De Haïtianen dachten: het valt wel mee' 2 NI MAIKEL HARTE Column I ensen vragen nogal eens aan me wie mijn favorie- I te cabaretier is, waar schijnlijk vanwege het feit dat ca baret mijn hobby is en ik daar ie der jaar in het theater wat mee pro beer te doen. Het antwoord ver rast altijd velen: Die Verdammte Spielerei. Natuurlijk, de grote na men vind ik goed: Theo Maassen, Hans Teeuwen, Youp van 't Hek, en zo zijn er nog wel een aantal waarbij Philippe Geubels niet mag ontbreken, maar waar ik het aller hardst om moet lachen, dat is Die Verdammte Spielerei. Het zijn zes muzikanten uit Gent, die tien jaar geleden besloten om tijdens de Gentse Feesten met hun instru menten de straat op te gaan: vier saxofonisten, een percussionist en een tambour-majoor. Het doel was gratis bier. Dat doel zijn ze ver voorbij gestreefd. Inmiddels treden ze meer dan vierhonderd keer op in binnen- en buitenland, op gerenommeerde straattheater festivals, op festivals zoals Pukkel pop, Lowlands, Lokerse Feesten, en op hun thuisfeesten in Gent staan ze nu dagelijks geprogram meerd. Wat het precies is valt niet uit te leggen. Op YouTube kijken heeft geen zin, want dat komt niet over: je moet erbij zijn. Als je ze te gen komt denk je in eerste instan tie wat een bende onnozelaars zijn dat, maar toch moet al meteen op vallen dat de muziek steengoed in elkaar zit. En als Stefaan, de front man, zijn mond begint open te doen, dan kan een lach niet lang uitblijven. Zondagmiddag heb ik ze weer gezien, op straat en weeral voor de derde keer en ik was weer onder de indruk. Als ik op televi sie improvisatietheater zie, heb ik moeite het te geloven, maar hij lijkt het te verzinnen waar je bij staat. Het is soms op het randje, misschien voor sommigen er wel eens over, het kan ook ontroerend zijn, maar bovenal is het erg hila risch. In Vlaanderen trekken ze nu volle zalen met hun theatershow 'Een dag met Stefaan'. Donderdag 5 januari 20t7 staan ze in Terneu- zen in het Scheldetheater. Alsje blieft, ga er heen! Het is soms op het randje, misschien er wel eens over De Stelling TOOS HENK overheid: sa douchen na sporten op kunstsras Thomas Rau in Standplaats Maak kennis met ratten Joke van Leeuwen te gast MIDDELBURG Biblioservicebus bestaat tien jaar I Het echtpaar woont 40 kilome ter ten westen van de Haïtiaanse hoofdstad Port-au-Prince in Sous Savanne. Net als in de rest van het land hield Matthew daar flink huis. Er is veel waterover last, bomen vielen om, veel die ren stierven en oogsten gingen verloren. Woensdag is het echtpaar be gonnen de schade te inventarise ren. „Tot nu toe: zes huizen ver woest en veel andere huisjes, vaak hutjes, hebben schade", zegt René. In het zuidwesten en zuiden van het land is de schade nog veel groter, weet hij. „Enkele bruggen zijn verwoest of bescha digd en zijn niet begaanbaar van wege overstroming." Op maandagochtend werden de eerste tekenen van Matthew zichtbaar op het eiland. De or kaan nam zijn tijd: 'een orkaan met slakkengang', omschrijft Ma rianne de eerste dag, waarin een beetje regen viel en er weinig wind was. In de nacht die volgde nam de wind in kracht toe en be gon het harder te regenen. Om 5 uur 's morgens stonden ze op en dronken ze nog een kopje koffie op de veranda. Daarna volgden spannende uren. Het internet viel uit, de tele foon werkte nog wel. Het echt paar werd op de hoogte gehou den met berichten van het Hope Force International kantoor en fa milie. Rond drie uur 's middags waagt René zich naar buiten om poolshoogte te nemen bij de bu ren. „Die maakten het naar om standigheden goed." Het dak van de kerk in het dorp was er door de harde rukwinden afgewaaid. Verschillende bewoners begon nen meteen met het opruimen van de dakplaten. René en Ma rianne hadden besloten om niet te vluchten. „In ons stenen huis waren we veilig", zegt hij. „We hadden voldoende water, voed sel en dergelijke ingeslagen en al le losliggende spullen in de tuin opgeruimd." In hun omgeving waren scho len en kerken ter beschikking ge steld voor opvang. Daar werd maar weinig gebruik van ge maakt. Volgens René komt dat doordat de meeste scholen nog altijd niet van steen zijn. Sommi gen wilden hun huis helemaal niet uit, vanwege angst voor dief stal. Bovendien dachten veel Haï tianen dat het allemaal wel mee zou vallen. René en Marianne wonen sinds 2010 op Haïti. Ze werken voor de Amerikaanse stichting Tot nu toe: zes huizen verwoest en veel andere huisjes, vaak hutjes, hebben schade Hope Force International die hun dorpsomgeving in Haïti pro beert op te bouwen na de aardbe ving van 2010 waarbij ruim 230.000 slachtoffers vielen. An derhalf miljoen mensen raakten dakloos. De afgelopen jaren bouwde het echtpaar huisjes voor daklozen. „Tot nu toe heb ben we alle 59 door ons gebouw de huisjes bezocht. Bij een van de huisjes zijn twee dakplaten af gewaaid." René en Marianne zijn nu druk met de voorbereiding van hulpverlening. Zaterdag gaan ze voedsel uitdelen. Ook proberen ze een tijdelijk onder komen te maken voor mensen die alles verloren hebben en hel pen ze schade te repareren. Er is voornamelijk behoefte aan geld om benodigdheden te kopen. zaterdag 8 oktober 2016 Soielere Vandaag: Ik ben blij met mijn buren Reageren op pzc.nl Gisteren: Koopavond is gezellig 752 reacties EENS ONEENS PAUL KUSTERS MIDDELBURG Na een pauze van drie jaar komt er weer een Stand plaats Zeeland. Op 7 en 8 november is architect Tho mas Rau in de provincie. Hij speelt internationaal een be langrijke rol in de discussie over duurzaamheid. In Mid delburg zal hij maandag 7 november in het gebouw van de ZB meedoen aan een Tegenlicht Meet Up (19.30 uur). Een dag later is hij te gast bij Dok 41 in Vlis- singen (12.30 uur). MIDDELBURG Waterschap Scheldestro- men doet volgende week mee aan de week van het water. Kinderen kunnen woensdagmiddag 12 okto ber kennismaken met de muskusrat. Het dier verzet ten jaarlijks twaalf kruiwa gens grond en zijn dus scha delijk voor de wateroevers. Een rattenbestrijder vertelt over zijn werk en waarom vangen nodig is. Aanmel den via weekvanonswa- ter.nl TERNEUZEN Joke van Leeuwen is vrij dag 14 oktober om 16.00 uur te gast in Bibliotheek Terneuzen. Die middag wordt haar poëzie die ze schreef als Dichter der Ne derlanden gepresenteerd. Het Algemeen Nederlands Verbond heeft Van Leeu wen tot Dichter der Neder landen benoemd. Dat was één van de activiteiten van het ANV om het Verenigd Koninkrijk der Nederlanden (1815-1830) te herdenken. De Biblioservicebus, waarin onder meer een geldauto maat aanwezig is, bestaat tien jaar. Ter gelegenheid daarvan wordt volgende week zaterdag een sympo sium gehouden. Er wordt on der meer stilgestaan bij de rol van de Zeeuwse Biblio servicebus in de samenle ving. Het beekje voor hun huis veran derde in een wilde, snelstro- mende rivier en hun bananen bomen gingen één voor één neer. De Zeeuwse René en Ma rianne Lako waren afgelopen week getuige van de verwoes ting die orkaan Matthew op Haï ti aanrichtte. Marieke Kesteloo De schade op Haïti wordt opgenomen na orkaan Matthew. René Lako, hulpverlener t>OUCHEN NA 't SPORTEN??/ HET moet toch niet gekker WORtSEMI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3