Team Sky steeds verder in 't nauw 32 Aantal ploegen per editie LEKKER NAAR ANTWERPEN 15/10-31/12 119 01/01-30/06 119 Pure liefde is het. Niki Terpstra en de ploegentijdrit. Als hij er al leen al over praat gaan zijn ogen fonkelen. Een van de 'grote doe len van het seizoen' noemt hij het WK. „Daar wil ik altijd goed zijn. Elk seizoen weer", vertelt de coureur van Etixx die in 2012 en 2013 met zijn Belgische werkge ver wereldkampioen werd. Zo zou Peter Post het graag ge hoord hebben. Zijn 'Posttrein' van TI-Raleigh verhief de zwaar ste fietsdiscipline 35 jaar terug tot ware wielerkunst. Maar die hoogtijdagen van de ploegen tijdrit zijn voorbij. Adepten als Terpstra en zijn Etixx-ploeg, ze zijn er nog. Maar voor minstens zoveel ploegen is de teamtijdrit een kwestie van starten om het starten en schade beperken. Slechts een paar teams maken er structureel werk van om suc ces te boeken in het onderdeel. Ploegen als BMC, Etixx, Orica, Movistar, Sky, Lotto-Jusmbo en Giant-Alpecin. Die zeven, aange vuld met Astana, Katoesja en AG2R, zijn de enige tien afgevaar digden uit de achttien teams tel lende WorldTour die morgen in Qatar starten op het WK. Een dieptepunt in het nog maar korte bestaan van het WK, maar wel een logisch dieptepunt. Een volledig uitgeruste tijdrit- ploeg in Doha aan de start breng en kost teams al snel zo'n 40.000 euro. Mede daarom liep een con flict over verplicht starten de laat ste maanden zo hoog op. De UCI bestempelde het kampioenschap tot onderdeel van de WorldTour, maar weigerde de teams - zoals gebruikelijk in deze competitie - tegemoet te komen in de kosten. Wonderlijk, omdat een investe ring van 40.000 euro voor een uur koers in het Midden-Oosten voor veel teams belachelijk is. Pas toen gedreigd werd met een boycot kwam de UCI alsnog over de brug. De startverplich ting werd losgelaten, alsmede de WorldTour-status. En er kwam een 'symbolische' vergoeding. „Een grijpstuiver, maar wel een Alle teams willen WK rijden, maar alleen als de UCI zich aan de afspraken houdt historische", meent teambaas Ri chard Plugge van Lotto-Jumbo. „Voor het eerst is de UCI bereid geld aan ons te betalen om aan de start te verschijnen. Dat is een doorbraak." „De opzet klopte gewoon niet. Teams die hooguit zestiende kun nen worden, denken terecht: waarom moet ik naar Qatar? De UCI verkoopt een WK omdat wij als teams allemaal komen en daar WK PLOEGENTIJDRIT krijgen wij niks voor terug. Het is niet dat wij per se mee willen profiteren, maar help ons dan ten minste uit de kosten. Want wij betalen nu het feestje waar de UCI veel geld mee verdient." Startpremies Naar verluidt zelfs zo'n 15 mil joen euro. Niet meer dan nor maal dus dat vanaf volgend jaar de deelnemers eindelijk gewoon gangbare startpremies lijken te gaan krijgen. Plugge: „Alle teams willen dolgraag een WK rijden, maar alleen als de UCI zich aan de afspraken houdt. En die leg gen we nu allemaal netjes vast." Essentieel voor een levensvat bare toekomst. De geschiedenis leert immers dat de ploegen tijdrit altijd het zorgenkindje van de wielerkalender is geweest. Va ker niet dan wel was er eentje on derdeel van de wereldbeker of ProTour. Een prestigieuze ploe gentijdrit blijkt niet zomaar te creëren. Zelfs niet als er een we reldtitel aan wordt gekoppeld. In Valkenburg (2012) en Florence (2013) was de animo groot, daar na liep de belangstelling in Span je en de Verenigde Staten terug. Kwalitatief lijdt het startveld overigens nauwelijks onder alle afzeggingen. „Er starten maar tien WorldTour-teams, maar al die teams zijn wel allemaal gemo tiveerd", weet Plugge. „Die den ken allemaal dat ze wereldkampi oen kunnen worden." De Britse antidopingautoriteit UKAD heeft een onderzoek geo pend naar mogelijke dopingover- tredingen bij Team Sky. De aanlei ding daarvoor: uitgelekte medi sche attesten, rammelende verkla ringen en een verdacht pakketje. Bij Team Sky hoopten ze dat het wel zou overwaaien. Vandaar dat aanvankelijk ook niet gereageerd werd op de uitgelekte medische at testen van Bradley Wiggins en Chris Froome. Toen ze het wel de den, rammelden de verklaringen van zowel Wiggins als Sky-mana- ger Dave Brailsford aan alle kan ten. Het resultaat is nu, drie we ken na het uitlekken van de attes ten, dat er helemaal niets over is gewaaid. Integendeel: de loop graaf waarin Sky zich verbergt, wordt van alle kanten beschoten. De nieuwste munitie is een ver dacht pakketje. Daily Mail publiceerde gisteren een uitgebreid verhaal over een 'medisch pakketje' dat op 12 juni 2011 werd afgeleverd door Simon Cope, een vriend van Wiggins, bij de teambus van Sky na de laatste etappe van de Dauphiné Libéré. Het pakketje, zo vertelde nota be ne een 'insider' uit het Sky-kamp, was bedoeld voor Wiggins. Wat er precies in zat is niet duidelijk. Volgens Dave Brailsford was Cope in Frankrijk om de Britse wielren- ster Emma Pooley op te zoeken. Maar na onderzoek van de Daily Mail bleek ze op dat moment hele maal niet in Frankrijk te zijn: ze deed mee aan een koers in Basken land. Verder zei Brailsford dat de teambus na de laatste etappe van de betreffende Dauphiné Libéré al weg was gereden zonder Wiggins. Maar uit YouTuhe-filmpjes waarop Wiggins na de wedstrijd een inter view geeft, blijkt dat de teambus er nog stond. De incorrecte verkla ringen van Brailsford zijn geen di rect bewijs voor dopinggebruik, maar wel aanleiding tot verder on derzoek. Sky heeft het gebrek aan trans parantie als een boemerang in het gezicht teruggekregen. De Britse media, die de afgelopen jaren on gegeneerd de kant van het succes verhaal van Sky kozen, zijn aan het spitten. En de Britse antido pingautoriteit UKAD is begonnen met een onderzoek naar mogelij ke overtredingen bij Team Sky. ph a ros rei zen dhwb 3-daags arrangement België zaterdag 8 oktober 2016 Kom genieten van een vakantie in Antwerpen vol leuke extra's! Van een bezoek aan Brouwerij De Koninck tot een rit met de bijzondere touristram. Ga je shoppen op de Meir en drink je een pintje op de Groenplaats? Ook leuk: Museum Plantin-Moretus en het Museum aan de Stroom! Je logeert in Hotel Ramada Plaza in Antwerpen, dat met een directe tramlijn op 10 minuten van hartje centrum ligt. Inbegrepen 2x overnachting met ontbijtbuffet bezoek en proeverij Brouwerij De Koninck dagticket voor de tram rit met de touristram huisgemaakte soep met desembroodje Bolleke in het hotel plattegrond en toeristische informatie Prijzen 3 dc Prijzen in p.p. Niet inbe grepen: reserveringskos- ten (€20,-), toeristenbe lasting (€2,40 p.p. p.n.) en kosten Cala miteitenfonds (€2,50). Wijzigingen en druk fouten voorbehouden. Niki Terpstra (derde van links) legt met zijn Etixx-ploeggenoten de laatste meters af van het WK, tijdens de titelstrijd van 2015 in het Amerikaanse Richmond, foto cor vos WK ploegentijdrit blijft zorgenkindje Slechts vijftien mannenteams vechten morgen in Qatar om de wereldtitel op de ploegentijdrit. Het logische gevolg van een conflict over startgeld en tegelijkertijd het bewijs dat de zwaarste fietsdiscipline onder druk staat. Maar er is hoop. Arjan Schouten Doha Richard Plugge Valkenburg 2012: Florence (Ita) 2013: Ponferrada (Spa) 2014: I Richmond (VS) 2015: Doha (Qat) 2016: 32 mannenteams 35 mannenteams 29 mannenteams 27 mannenteams 15 mannenteams 12 vrouwenteams 16 vrouwenteams 14 vrouwenteams 13 vrouwenteams 8 vrouwenteams Thijs Zonneveld Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 37