Kunstaras O. Karsdorp 28 VOETBAL WK-KWALIFICATIE A SJOERD MOSSOU Overtuigend won het Nederlands elftal van Wit-Rusland (4-1), in de beste officiële interland van de laatste twee jaar. Oranje telt weer mee, maar maandag wacht tegen favoriet Frankrijk de échte test. Column Daar zitten we dan, met dat kunstgras van ons. Och, wat waren we toch inno vatief en vooruitstrevend. Hollanders zijn van nature echte handels- reizigers hè. Zo als we vroeger fier de zeeën bevoeren, gingen we nu het voetbalgras veroveren. Plastic met een laagje giftig rubber, mensen. Dat ging het he-le-maal worden. In 2003 begon Heracles uit Almelo voor het eerst op kunstgras begon te voetballen, in de eerste divisie. De eredivisie vond het destijds niks, maar tot een opstand of een nationale discussie leidde het niet. Voorzitter Jan Smit en trainer Gert jan Verbeek waren dolgelukkig. Samen liepen ze alvast de polonaise met het voltallige personeel van de firma Ten Cate, vro lijk zwaaiend naar de mensen, met een gek hoedje op het hoofd. Over tien jaar voetbalde iedereen op kunstgras. Let maar op. Nou, jullie worden hartelijk bedankt hoor jon gens. Van harte ook, want de kunstgraslobby is inderdaad uitermate succesvol geweest in Nederland. Tweeduizend kunstgrasvelden liggen er inmiddels in ons land, van per stuk een tonnetje of vier. Tel uit je winst. Aannemers, kunstgraspro ducenten, autobanden- rubberverwerkers; ze pro fiteerden allemaal mee. Clubs en gemeenten zijn ook best tevreden, want er kan lekker veel op ge traind worden. Dat scheelt weer in de grasmaaiers, terrein knechten en trainings complexen. Over kunstgras kun je veel zeg gen, maar praktisch en goedkoop is het wel. Wat hebben ze ons gruwelijk gefopt De grote grap is alleen: zelfs dat laatste is niet zeker. Zakenblad Forbes Magazine deed in 2014 al uitgebreid onderzoek naar de kosten en baten van kunstgrasvelden. Uit de reken sommen van Forbes co blijkt dat zelfs het enige alom aanvaarde 'voordeel' van kunst gras, op zijn minst discutabel is. De kop van het artikel: 'Hoe belastingbetalers voor de gek worden gehouden over de kosten van kunst gras'. Een doodnormaal natuurgrasveld onderhou den is, zo blijkt uit het stuk, op termijn hele maal niet per se duurder. Mooie boel. Is er potverdorie één ding waar in voetballand Nederland nog toonaangevend dacht te zijn in de wereld. Worden we ook daarin langs alle kanten om de oren geslagen. Ga maar na; op de werkelijke hamvragen over kunstgras, kun je inmiddels allemaal dezelfde soort antwoorden geven. Gaan onze voetbal lers er beter door voetballen? Wordt voetbal er als kijkspel aantrekkelijker van? Is het eerlij ker? Krijg je er minder kruisband-, spier- of ge wrichtsblessures door? Gaan de grote voetbal competities straks óók op kunstgras spelen? Is het een beetje gezond? De antwoorden varië ren van 'keihard nee' tot 'vrijwel zeker niet', met dank ook aan de reportage van Zembla de ze week. En zelfs of het per se goedkoper is, is maar de vraag. Mijn hemel, wat hebben we ons gruwelijk la ten foppen door de firma's Ten Cate van deze wereld. Zal mij benieuwen wie straks de scha de gaat betalen. Tabak Fin 30 dagen in de ban Pellè Argentinië Finalist WK op plek 5 Volgens de vertrokken KNVB-direc- teur Bert van Oostveen zijn de kroketten er aan de koude kant, maar uitgerekend in de Rot terdamse Kuip galmt het gejuich weer ouderwets van de tribune rangen, vrijdag rond half elf. Op een vrolijke, hoopgevende avond boekt Oranje zijn eerste overwinning in zes thuisduels, te gen Wit-Rusland: 4-1. Het duel met Frankrijk wordt komende maandag een direct gevecht om de eerste plaats in de WK-kwalifi- catiepoule. Maar net zo belang rijk: het Nederlands elftal voet balt weer met een blos op de wangen. De hoofdrol is in de Kuip voor Quincy Promes, de vleugelaanval ler die zo lang moest wachten op een glorieuze avond in het Neder lands elftal. Maar de speler van Spartak Moskou breekt vrijdaga vond meteen een nogal absurd wereldrecord: twee schoten, vijf panna's. Én de zo belangrijke eer ste twee goals van de avond. Dol van vreugde viert de voet baller zijn openingstreffer bij de dug-outs, temidden van de com plete Oranje-selectie, inclusief al le stafleden. Niet alleen bij Pro mes valt zichtbaar een last van zijn lijf, dat geldt voor het hele Nederlands elftal. Het team dat na het gemiste EK in Frankrijk zo verbeten jaagt op eerherstel, opgefrist met nieuw elan. Net als in Zweden vorige maand (1-1) straalt dat er nadrukkelijk vanaf. Oranje begint uitstekend aan de wedstrijd, met snel combi natiespel, voortdurend en vlot wisselend van kant. Al in de eerste tien minuten leidt dat tot drie goede kansen, waarbij steeds spits Vincent Jans sen betrokken is. En direct nadat Promes alsnog de ban heeft ge broken, van dichtbij scorend, houdt Oranje op overtuigende wijze het initiatief. Een doelpunt van Virgil van Dijk wordt eerst nog onterecht af gekeurd wegens vermeend bui tenspel, maar niet veel later is het alsnog raak. Waar Promes bij zijn eerste goal liefst drie spelers door de benen schiet, poort hij nu twee Wit-Russen bij één zuiver afstandsschot: 2-0. Het stadion maakt zich op voor een gala-avond, maar prompt sluipt zichtbaar de ontspanning in de Nederlandse ploeg. De con centratie vloeit weg, Kornilenko en Gordejtsjoek krijgen allebei een opgelegde kans, terwijl Da ley Blind op slag van rust een bal van de doellijn haalt. En terwijl je verwacht dat Oranje na rust geleerd heeft van die zwakke fase, is het al vroeg in de tweede helft 2-1. Bruma laat zich te gemakkelijk uitspelen, Aliaksei Rios tikt binnen. Even valt de Kuip stil van schrik, maar Oranje herpakt zich snel. Janssen draait na 55 minu ten knap weg en schiet hard op de paal, Davy Klaassen schiet de bal in het lege doel: 3-1. En nog eens tien minuten later krijgt ook Janssen het doelpunt waar hij een wedstrijd lang voor heeft gesleurd en geknokt. Zie dend hard schiet de spits van Tot tenham Hotspur in de kruising; eindelijk zijn eerste veldgoal van het seizoen. Hosanna Een hogere score ligt in de laatste fase binnen handbereik, maar dan nog: Wit-Rusland verloor tot vrijdagavond slechts één van zijn laatste negen interlands, en het hield daarin liefst zeven keer de nul. Voor hosanna mag het dan nog te vroeg zijn, je hoeft in de slotfase alleen maar naar het klaterende applaus te luisteren, mooi golvend vanaf de klassieke tribunes. Oranje leeft weer. Overigens zal Wesley Sneijder maandagavond zeer waarschijn lijk ontbreken tegen Frankrijk, al dus bondscoach Danny Blind. Sneijder is tijdens het duel met de Wit-Russen weer geblesseerd geraakt aan zijn hamstrings. Eén van de conclusies na Neder land - Wit Rusland: Oranje lijkt écht stabieler geworden. Er waren amper tien minuten ge speeld of de Kuip had Rick Kars dorp al drie keer zien opkomen. De rechtsback bracht offensief het zelfde als Daryl Janmaat vorige maand tegen Zweden. Voor het spel van Oranje is zo'n back 'op de brommer' essentieel. Oranje vari eerde volop. Karsdorp en rechts buiten Promes wisselden elkaar af. En soms kwam de voorzet ook zaterdag 8 oktober 2016 @sjoerdmossou Fins internatio nal Roman Ere- menko is voor dertig dagen geschorst. Vol gens de Russi sche media is de speler van CSKA Moskou betrapt op 'snus', een soort tabak in poeder- vorm. Mogelijk zit hier een ver boden stof in. I Graziano Pellè is uit de Italiaanse selectie gezet. Pellè reageerde geïrriteerd na zijn wissel tegen Spanje. „Helaas heb ik het ver pest voor me zelf, en dat niet voor de eerste keer", aldus de oud-Feyenoor- der gisteren. Zonder de ge blesseerde Lio nel Messi heeft Argentinië in de kwalificatie reeks voor het WK 2018 twee punten laten lig gen. De finalist van het vorige WK won in Peru niet: 2-2. Argenti nië is in de poule afgezakt naar de vijfde plaats. ■E o Oranje goed Sjoerd Mossou Rotterdam Verdediger Rick Karsdorp speelde gisteravond voor het eerst voor Oranje. De rechts back van Feyenoord is al de elfde speler die debuteert on der bondscoach Danny Blind. Rick Karsdorp speelde een prima debuutwedstrijd in zijn eigen Kuip. FOTO PIM RAS Maarten Wijffels Rotterdam 1. Zat er variatie en dynamiek in het aanvalsspel?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 32