fcft ZEELAND 21 Sommige mensen zeggen: het is jouw keuze geweest. Maar dat is dus niet zo Ook wij voetballen op 8 oktober 2016 I met regenboogballen! schien nog wel het zwaarste. Of ik nu een relatie heb? Nee. Ik heb twee keer een relatie gehad, maar dat heeft maar een jaar geduurd. Dan heb je het nog niet over het adopteren van kinderen. Dan moet je een stevigere basis heb ben." Sinds 1992 woont Ad Schipper net buiten Zeeland. Waar precies, dat hoeft niet in het verhaal. „Want er zijn mensen in mijn buurt die het niet weten. Ik ben erg voorzichtig." Hij woont lekker centraal, niet ver van Zeeland, van België en van Breda, waar hij werkt. „Ik kom nog vrij veel in Borssele om op bezoek te gaan bij familie. Ik kom veel bij mijn jong ste zus. Ze heeft jonge kinderen en dat vind ik heel gezellig. Mijn moeder woont een eindje verder op. Ze heeft altijd achter me ge staan. Ik heb ook veel steun gehad aan de huisarts in Driewegen." We springen even terug naar het voetbal. Heeft hij, omdat hij homo is, wel eens vreemde din gen meegemaakt op of rond het voetbalveld? Ad Schipper: „Nee, niet echt. Het woord homo wordt op en rond het veld wel vaak als scheldwoord gebruikt. Ik vind het niet zo'n prettig woord. In het be gin was het wel benauwend voor me als ik het hoorde. Maar je raakt eraan gewend." Toernooi in Berlijn Ad Schipper heeft altijd veel aan zijn sport gehad, vertelt hij. Pas op zijn 37ste zet de aanvallende mid denvelder er een punt achter bij Borssele. Zijn trainer heeft het niet zo op oudere spelers en zin om in het tweede te spelen heeft Schipper niet. Enkele jaren eerder heeft hij al aansluiting gevonden bij een paar homoseksuele voetbal lers in Eindhoven. „Ze wilden in 1994 een team opzetten en gingen trainen voor een toernooi voor gays in Berlijn. We trainden in een zaaltje in Eindhoven, maar een heel elftal kregen we niet bij elkaar. Ik weet nog wel dat er een donkere profvoetballer was, die ook één keer meetrainde. We gin gen uiteindelijk maar met een man of vier naar Berlijn en kwa men in een team met mensen uit allerlei landen terecht. Dat was hartstikke leuk." „Het tweede toernooi was in 1997 in Parijs. En een jaar later had je de Gay Games in Amster dam, met duizenden sporters. De openings- en sluitingsceremonie waren in de Amsterdam Arena. Het was een heel circus. Toen kwam ik in contact met een Am sterdams team. Ik heb een jaar lang wedstrijden met ze gespeeld. Dat was niet iedere week, maar dat team heeft wel gewoon compe titie gespeeld. Al hebben ze dat niet zo heel lang volgehouden, ge loof ik." In 2003 komt hij via internet bij een Belgisch team terecht: De Pink Devils. Schipper: „Ze voetbal den eerst samen met vrouwen. Dat was in Antwerpen maar dat vond ik helemaal niks. Toen ze in Mechelen gingen voetballen ben ik daar gaan spelen. Dat was een verademing. Je bent met lotgeno ten, die allemaal hetzelfde vrij hef tige proces hebben doorgemaakt. Je kon er met elkaar over praten. Ik reed iedere week naar Meche len om te trainen en we speelden één of twee keer per maand een wedstrijd. In Mechelen voelde ik me op mijn plek, je had een ge meenschappelijke liefde, het voet bal. In België vielen zaken op hun plek, ik voelde me daar prettig. Dat we ieder jaar naar een toer nooi in het buitenland gingen, gaf een extra dimensie aan het ge heel." Martina Navratilova Als hij bij de Pink Devils aan sluit, is het team net naar een groot toernooi in Sydney geweest. „Daarna hebben we verschillende toernooien in Duitsland gespeeld en in 2005 speelden we in Utrecht, op de Euro Games. In 2006 zijn we vervolgens naar Ca- nada geweest, naar Montreal. Dat was een geweldige reis. Daar heb ik ook Martina Navratilova ont moet en gesproken. We zijn met ons team ook nog in Milaan, Barce lona en Parijs geweest. Dat zijn stuk voor stuk mooie herinnerin gen." Twee jaar geleden is hij gestopt. „Ik had last van mijn knie en en kel." Nu begint het toch weer te kriebelen. „Ze mailen ook steeds of ik weer wil komen. Ik moet eerst gaan hardlopen en voelen dat het goed zit, daarna ga ik dan misschien weer eens voetballen." Zijn verhaal van de laatste jaren omschrijft Ad Schipper als 'leuk'. „Maar ik weet nu wel dat je een sterk karakter moet hebben, wil je alles naast je neer kunnen leggen. Het is een worsteling. In het begin heb ik wel eens gedacht: van mij mag het morgen klaar zijn. Achter af gezien ben ik blij dat dat niet is gebeurd. Ik haal nu bijvoorbeeld veel plezier uit dingen onderne men met familieleden en vrien- den.Ik ben niet zo lang geleden gaan kanoën met mijn neefje, dat was super. En ik heb veel vrien den overgehouden aan mijn voet balperiode in België." Wat vindt hij eigenlijk van het initiatief om te voetballen met re genboogballen? „Het is op zich wel een goede zaak om het be spreekbaar te maken. Dan moet je bij de jeugd beginnen. Toch is het heel moeilijk. Je doet het min of meer voor een onzichtbare doel groep. Toch? Zeker in het voetbal is dat zo. Ik weet ook niet of veel jongens er straks voor uit durven komen dat ze homoseksueel zijn. In het profvoetbal is er ook vrij wel niemand die er voor uitkomt homoseksueel te zijn. Terwijl ze er toch wel moeten zijn." zaterdag 8 oktober 2016 heel zachtjes: Dat klopt In Montreal ontmoette Ad Schipper (links) tien jaar geleden de lesbische oud-tennisster Martina Navratilova. „Daarna zijn we met ons team ook nog in Milaan, Barcelona en Parijs geweest. Stuk voor stuk mooie herinneringen." —Ad Schipper Als je naar aanleiding van dit ver haal vragen hebt of in contact wilt komen met Ad Schipper, stuur dan een e-mail naar sport@pzc.nl Wij brengen je dan met hem in contact.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 192